Informacje

Stracił mandat radnego, który wygrał… jednym głosem

W miejscowości Ujazd (gmina Brzyska) będzie powtórka listopadowych wyborów samorządowych. Sąd Okręgowy w Krośnie wydał postanowienie o ich unieważnieniu po złożonym przez jednego z kandydatów proteście wyborczym. Komisja obwodowa wyjęła z urny o jedną kartę więcej niż zostało wydanych, a właśnie o jeden głos dotychczasowy radny Ryszard Żygłowicz przegrał ze swoim przeciwnikiem Pawłem Gołąbem. Decyzja jest nieprawomocna.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Według protokołu z obwodu wyborczego nr 5, którego siedziba mieściła się w Domu Ludowym w Ujeździe, liczba wyborców, którym wydano karty do głosowania wyniosła 214, a liczba kart wyjętych z urny o jedną więcej. Dziewięcioosobowa komisja odnotowała jedynie, że „różnica wystąpiła w bliżej nieokreślonych okolicznościach”.

W okręgu o mandat radnego Rady Gminy Brzyska ubiegało się czworo kandydatów. Na dotychczasowego przedstawiciela miejscowości w najniższym szczeblu samorządu terytorialnego Ryszarda Żygłowicza oddano 89 głosów, o jeden głos więcej otrzymał jego kontrkandydat Paweł Gołąb. Pozostali, czyli Antoni Madej i Tadeusz Żygłowicz otrzymali odpowiednio 15 i 17 głosów. W poniedziałek 1 grudnia Gołąb odebrał zaświadczenie o wyborze oraz złożył uroczyste ślubowanie na pierwszym posiedzeniu nowo powołanej Rady Gminy.

Ryszard Żygłowicz skorzystał jednak z przysługującego mu prawa i złożył w Sądzie Okręgowym w Krośnie protest wyborczy. Ten, po zapoznaniu się ze zgromadzonym materiałem dowodowym wydał dzisiaj orzeczenie o unieważnieniu wyborów w okręgu obejmującym miejscowość Ujazd. Jednocześnie skład orzekający zdecydował o wygaszeniu mandatu radnego w tym obwodzie i o przeprowadzeniu ponownego głosowania w części dotyczącej jedynie dwóch kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę głosów ważnych.

Orzeczenie nie jest prawomocne. Komisarzowi Wyborczemu w Krośnie przysługuje możliwość odwołania się od niego. W rozmowie z Polską Agencją Prasową sędzia Arkadiusz Trojanowski nie odniósł się jednak do tej kwestii. W przypadku uprawomocnienia o terminie przeprowadzenia ponownego głosowania w okręgu wyborczym nr 11 do Rady Gminy Brzyska zadecyduje Wojewoda Podkarpacki.

W Ujeździe (gmina Brzyska) 16 listopada uprawnionych do głosowania było 381 mieszkańców tej miejscowości.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

5 Comments

  1. Oczywiście masz rację, przecież każdy z członków komisji miał schowane po kilka kart ; tak na wszelki wypadek ((:

  2. Ciekawe komentarze. Ale chyba niektórzy zapomnieli że w internecie nikt nie jest anonimowy, i bez problemu można odszukać autorów publicznych oskarżeń. Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

  3. Tak to wygląda jak mąż zaufania Pana Ryszarda podrzuca ową dodatkową kartę widząc porażkę wuja swej żony.

  4. Tak to jest jak w komisjach siedzą osoby wybierane przez pracowników gminy, a nie przez losowanie.

Back to top button