Kultura | rozrywka | edukacja

Panorama Tatr wśród zaskakujących widoków z Jasła

Wyłoniono laureatów dwudziestego konkursu fotograficznego „Jasło moje miasto”. Tematem przewodnim jubileuszowej edycji były zaskakujące widoki miasta. A takich nie brakuje, bo na nagrodzonych pracach możemy oglądać na przykład panoramę polskich Tatr uchwyconą z okolicznych wzniesień nad Jasłem. Okazji do podziwiania oddalonych o dziesiątki kilometrów górskich szczytów jest przynajmniej kilka w roku.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar

RELACJA AUDIO:

Tegoroczna edycja cyklicznego konkursu fotograficznego ma wyjątkowy charakter. Została rozstrzygnięta w roku jubileuszu 650-lecia nadania praw miejskich miastu oraz pięćdziesięciolecia założenia Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, które przed dwudziestoma laty przy współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury postawiło sobie za jeden z celów swojej działalności utrwalanie historii miasta za pomocną obiektywu aparatu fotograficznego.

Od początku przedsięwzięcie było adresowane do uczniów jasielskich szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, dwa lata temu do projektu włączono osoby dorosłe.

Wydaje mi się, że był to właściwy ruch, ponieważ w tamtym i w tym roku osoby dorosłe przygotowały bardzo ciekawe prace. – przyznaje Wiesław Hap, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

Wiceprezes Stowarzyszenia Felicja Jałosińska z plakatem promującym drugą edycję konkursu: "Skala porównawcza tego co było osiemnaście lat temu, a tego co jest w tej chwili to trudno powiedzieć. Takie były możliwości. Zdjęcia, które były robione przez młodzież, są w naszym archiwum. Były nawet zamieszczane w naszych wydawnictwach z podpisaniem nazwiska i adnotacją, że pochodzi ono z konkursu fotograficznego. Cieszę się widząc taką oprawę, widząc piękne kolorowe zdjęcia, zrobione inną techniką. Nie mam słów uznania dla ich wykonawców. Z perspektywy czasu cieszymy się, że nastąpił tak szalony postęp nie tylko w ogóle, ale i w naszej działalności. Proszę popatrzeć jaka to była skromna sprawa. Ale była radość, bo młodzież robiła te zdjęcia i są one do wykorzystania."
Wiceprezes Stowarzyszenia Felicja Jałosińska z plakatem promującym drugą edycję konkursu: „Skala porównawcza tego co było osiemnaście lat temu, a tego co jest w tej chwili to trudno powiedzieć. Takie były możliwości. Zdjęcia, które były robione przez młodzież, są w naszym archiwum. Były nawet zamieszczane w naszych wydawnictwach z podpisaniem nazwiska i adnotacją, że pochodzi ono z konkursu fotograficznego. Cieszę się widząc taką oprawę, widząc piękne kolorowe zdjęcia, zrobione inną techniką. Nie mam słów uznania dla ich wykonawców. Z perspektywy czasu cieszymy się, że nastąpił tak szalony postęp nie tylko w ogóle, ale i w naszej działalności. Proszę popatrzeć jaka to była skromna sprawa. Ale była radość, bo młodzież robiła te zdjęcia i są one do wykorzystania.”

Motywem przewodnim jubileuszowej edycji konkursu były „Zaskakujące widoki Jasła”. Jego uczestnicy musieli się wykazać pomysłowością, by ich prace nie przedstawiały wyłącznie miejsc, które są znane mieszkańcom na co dzień czy to ze spacerów do szkoły, pracy, na zakupy lub obrazy pokazywane w lokalnych środkach masowego przekazu.

Każdy z zainteresowanych mógł przygotować maksymalnie pięć fotografii. Każda z nich zasiliła pokaźne zbiory stowarzyszenia, które już w przeszłości część z nich wykorzystywało przy opracowywaniu własnych publikacji. Oczywiście, podając dane autora oraz rok konkursu.

Wśród prac przesłanych organizatorowi są mniej lub bardziej profesjonalne fotografie, wykonane różnymi technikami. Wraz z upływem czasu uczestnicy sięgają po wszelkie środki pozwalające na utrwalanie obrazu. A więc wśród nagrodzonych prac oglądamy te, które powstały przy pomocy tradycyjnego aparatu fotograficznego, jak i wyposażonego w aparat o wysokiej rozdzielczości smartfona.

Zdaniem komisji oceniającej prace najbardziej przewrotną pracę przedstawił w tym roku Zbigniew Dranka, wieloletni dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, społecznik, pasjonat lokalnej historii,. Za fotografię wykonaną na placu świętego Piotra w Rzymie przedstawiającą parasolkę z napisem „Jasło” przyznano mu wyróżnienie specjalne w kategorii osób dorosłych.

Wśród naprawdę zaskakujących i niecodziennych widoków są z pewnością fotografie ukazujące panoramę polskich Tatr ze wzniesień otaczających nasze miasto. Dzięki inwersji powietrza występującej kilka razy do roku możemy podziwiać szczyty najwyższych polskich gór oddalonych od nas w prostej linii o ponad sto kilometrów.

Za takie ujęcie jurorzy postanowili nagrodzić w kategorii dorosłych drugim miejscem pracę Marka Skrucha i wyróżnieniem Wojciecha Nachmana.

W kategorii gimnazjalistów i uczniów szkół średnich pierwsze miejsce zajęła Sylwia Rybka z II Liceum Ogólnokształcącego im. ppłk. Józefa Modrzejewskiego w Jaśle. Jej prace przedstawiają dworzec kolejowy i pochylnię dla inwalidów w przejściu podziemnym pomiędzy ulicą Staszica, a dworcem kolejowym.

Na zdjęciach przygotowanych przez najmłodszych uczestników konkursu możemy obejrzeć na przykład stary most kolejowy nad rzeką Jasiołką przed jego ubiegłoroczną kompleksową modernizacją, wieżę przekaźnikową na budynku Poczty Polskiej przy ulicy 3-go Maja czy tory kolejowe w okolicy dawnego spichlerza przy ulicy Metzgera.

Tutaj najlepszy był Bartosz Goleń ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle.

Hasło tegorocznego konkursu było dosyć przekorne, bo zaskakujące widoki Jasła. Uczestnicy podeszli do tego różnie, ale myślę, że większość odpowiedziała na ten temat w sposób bardzo ciekawy. – powiedział Andrzej Gawlewicz, jasielski architekt i przewodniczący komisji konkursowej.

Wraz z nim zmagania adeptów sztuki fotograficznej oceniali w tym roku: Felicja Jałosińska – wiceprezes SMJiRJ, Barbara Żegleń – inspektor w Wydziale Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Jaśle, przewodnicząca komisji rewizyjnej SMJiRJ, Wacław Mendys – członek SMJiRJ oraz Tomasz Kasprzyk – artysta fotografik, członek Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego oraz członek zarządu SMJiRJ.

Laureaci spotkali się dzisiaj w Młodzieżowym Domu Kultury na uroczystym podsumowaniu konkursu. Placówkę reprezentowała jej wicedyrektor Małgorzata Piotrowska.

Nagrody, wśród fundatorów których znalazł się jasielski magistrat, w imieniu burmistrza miasta, który od początku istnienia sprawuje honorowy patronat nad konkursem fotograficznym, wręczała zastępca burmistrza Elwira Musiałowicz-Czech.

Bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie. Jest mi niezmiernie miło, że nie tylko byłam uczestnikiem zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury, ale pierwsze swoje zawodowe kroki stawiałam właśnie tutaj. Bardzo serdecznie gratuluję wszystkim laureatom. Mam nadzieję, że jest to dla Was albo początek, albo też pośrednia droga do spełniania swoich marzeń i pasji. Mam nadzieję, że będę miała okazję przyjrzeć się wszystkim tym pracom. Gratuluję jubileuszu, ponieważ mamy jubileusz dwudziestolecia tego konkursu w roku jubileuszu 650-lecia nadania praw miejskich. – skierowała swoje słowa do zaproszonych gości i wyróżnionych uczestników wiceburmistrz.

W kategorii szkół podstawowych dyplomy za udział otrzymali: Jakub Florko (Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 12), Patrycja Mastej (Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 12), Mateusz Książkiewicz (Szkoła Podstawowa nr 4), Roksana Ciborowska (SP nr 2). Wyróżniono: Katarzynę Syrek (Szkoła Podstawowa nr 2 / Młodzieżowy Dom Kultury), Szymona Rybkę (Szkoła Podstawowa nr 6), Bartosza Królikowskiego (Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 12), Jakuba Fortunę (Szkoła Podstawowa nr 2 / Młodzieżowy Dom Kultury) oraz Kacpra Janigę (MDK). Trzecie miejsce zajęli ex aequo Gabriela Olbrot (Szkoła Podstawowa nr 4) i Weronika Syrek (Szkoła Podstawowa nr 2 / Młodzieżowy Dom Kultury), a drugie Natalia Starosz (Szkoła Podstawowa nr 2). Zwyciężył Bartosz Goleń (Szkoła Podstawowa nr 4).

Wśród gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych przyznano pięć dyplomów za udział: Michał Bolek (Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza), Agnieszka Morajda (Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Pawłowskiego), Przemysław Hajduk (Zespół Szkół nr 4), Bartłomiej Hajduk (Zespół Szkół nr 4), Otylia Leśniak (II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. Józefa Modrzejewskiego) oraz trzy wyróżnienia: Dominika Zbylut (Gimnazjum nr 2), Katarzyna Mroczka (I Liceum Ogólnokształcące im. króla Stanisława Leszczyńskiego), Katarzyna Misior (II LO). Trzecie miejsce przypadło Natalii Żygłowicz (Zespół Szkół nr 4), a drugie ex aequo Piotrowi Pitosowi (MDK) i Aleksandrze Misiurze (I LO). Zwyciężyła Sylwia Rybka (II LO).

Komisja konkursowa przyznała również nagrody w kategorii osób dorosłych. Dyplomy za udział otrzymali: Wojciech Kupczyk, Krystyna Tarnowska, Bożena Tarnowska, Iwona Gierlicka, Zbigniew Knapik. Wyróżnienia przyznano: Wojciechowi Nachmanowi i Agnieszce Maczudze, a wyróżnienie specjalne Zbigniewowi Drance. Trzecie miejsce otrzymała Weronika Myśliwiec-Konopka, drugie Marek Skruch, a zwycięzcą został Mariusz Madej.

Przez najbliższy miesiąc prace laureatów, którym serdecznie gratulujemy, będą prezentowane w holu Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle.

20150126-001MM

20150126-002MM

20150126-006MM

20150126-007MM

20150126-008MM

20150126-009MM

20150126-010MM

20150126-011MM

20150126-012MM

20150126-013MM

20150126-014MM

20150126-015MM

20150126-016MM

20150126-017MM

20150126-018MM

20150126-019MM

20150126-020MM

20150126-022MM

20150126-023MM

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE