Informacje

W kwietniu mieszkańcy Ujazdu ponownie wybiorą swojego radnego

Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska zarządziła ponowne wybory do Rady Gminy Brzyska w miejscowości Ujazd. Mieszkańcy pójdą do urn wyborczych w niedzielę 19 kwietnia.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie podtrzymał postanowienie sądu niższej instancji o unieważnieniu wyborów z 16 listopada 2014 roku przeprowadzonych w okręgu wyborczym obejmującym miejscowość Ujazd w gminie Brzyska. Wyniki głosowania oprotestował Ryszard Żygłowicz (KWW Dla Gminy Brzyska Razem), który mandat radnego przegrał jednym głosem ze swoim kontrkandydatem Pawłem Gołębiem (KWW Porozumienie Obywatelskie).

Według protokołu z obwodu wyborczego nr 5, którego siedziba mieściła się w Domu Ludowym w Ujeździe, liczba wyborców, którym wydano karty do głosowania wyniosła 214, a liczba kart wyjętych z urny o jedną więcej. Dziewięcioosobowa komisja umieściła jedynie krótką adnotację, że „różnica wystąpiła w bliżej nieokreślonych okolicznościach”.

O mandat radnego Rady Gminy Brzyska z terenu miejscowości Ujazd ubiegało się czworo kandydatów. Przepustkę do samorządu otrzymał Paweł Gołąb. W poniedziałek 1 grudnia odebrał on zaświadczenie o wyborze oraz złożył uroczyste ślubowanie na pierwszym posiedzeniu nowo powołanej Rady Gminy.

Wybory unieważnił Sąd Okręgowy w Krośnie, do którego wpłynął protest wyborczy złożony przez odchodzącego z funkcji radnego Ryszarda Żygłowicza. Decyzję podtrzymał Sąd Apelacyjny w Krośnie, do którego trafiło odwołanie złożone przez Komisarza Wyborczego.

Wobec powyższego Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska wygasiła z dniem 3 lutego mandat radnego Pawła Gołębia zarządziła ponowne wybory w okręgu obejmującym miejscowość Ujazd. Te odbędą się w niedzielę 19 kwietnia między godziną 7, a 21. 16 listopada ub. roku uprawnionych do głosowania było 381 mieszkańców tej miejscowości.

Wójt gminy Brzyska Rafał Papciak nie chce w szczegółach odnosić się do zaistniałej sytuacji.

Ja ze swojej strony zachęcam do wzięcia udziału w wyborach uzupełniających do Rady Gminy Brzyska. Niech mieszkańcy wybiorą swojego przedstawiciela, który będzie reprezentował społeczeństwo przez najbliższą kadencję. Ja zapewniam ze swojej strony, że tak jak z każdym z radnych będę współpracował. – powiedział naszemu portalowi.

Dyplomatycznie odnosi się również do kwestii, którego z kandydatów wolałby na stanowisku radnego. – To społeczeństwo wybierze swojego przedstawiciela, zarówno z jednym, jak i z drugim z kandydatów znam się i wierzę w owocną współpracę przede wszystkim na rzecz mieszkańców. – dodaje.

W załączeniu do zarządzenia Wojewoda Podkarpacki publikuje również kalendarz czynności wyborczych. Listy z nazwiskami zarejestrowanych kandydatów na radnych zostaną podane do publicznej wiadomości do 30 marca. Kampania wyborcza zakończy się w piątek 17 kwietnia o północy.

Nieco wcześniej, bo już 22 lutego, wybory uzupełniające czekają mieszkańców dwóch gmin powiatu jasielskiego. Powtórka odbędzie się w Umieszczu (gmina Tarnowiec) oraz Mytarzy i Mytarce (gmina Nowy Żmigród). W tych okręgach wygaszono mandaty radnym w związku z ich wyborem na wójta danej gminy.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

3 Comments

 1. Jak to się stało że komisja 9 osobowa nie dała rady policzyć prawidłowo głosów ,a może tak miało być w tej sytuacji kosztem tych wyborów powinni obciążyć poprzednią komisję

 2. Żenua………………..i po co ta powtórka..zenada…..i jeszcze pieniadze z naszych podatków zmarnowane z czyjejs glupoty że od koryta nie moze sie odciagnac
  porazka

 3. Widać Pani Wojewoda nie czytała postanowień sądu okręgowego w Krośnie i apelacyjnego w Rzeszowie i ogłosi listy z nazwiskami zarejestrowanych kandydatów na radnych w terminie do 30 marca.
  Wszyscy, oprócz Pani Wojewody wiedzą, że decyzją sądów będą to nazwiska tych kandydatów, którzy wzięli udział w listopadowych wyborach., a więc znane już dziś.
  Wobec niezrozumiałych działań Pani Wojewody mieszkańcy Ujazdu będą pozbawieni swojego przedstawiciela w Radzie Gminy co najmniej przez trzy miesiące i to w okresie, kiedy planuje się inwestycje na poszczególnych wioskach i rozdysponowuje budżet.
  A tak na marginesie sąd okręgowy i sąd apelacyjny podejmowały decyzje o tak ważnej sprawie, a do tej pory „niby sfałszowane” głosy z wyborów listopadowych w Ujeździe leżą w Urzędzie Gminy Brzyska i żaden sąd o nie nie poprosił
  Sąd a sprawiedliwość to jak widać dwie zupełnie inne sprawy.

Back to top button