Informacje

Młodzież zapobiega pożarom. I ratuje poszkodowane w nich osoby!

Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych – w sumie dwudziestu czterech reprezentantów wszystkich gmin powiatu jasielskiego – wzięli udział w lokalnych eliminacjach do 38. Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”.

Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Do eliminacji powiatowych 38. Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” przebrnęli laureaci zmagań niższego szczebla. Te odbywały się we wszystkich dziesięciu gminach miejskich i wiejskich powiatu jasielskiego. Turniej odbywa się corocznie z inicjatywy Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a nadzór merytoryczny sprawują funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Dzisiaj do Komendy Powiatowej w Jaśle przybyło wraz z opiekunami dwudziestu czterech reprezentantów poszczególnych gmin – uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Turniej na szczeblu powiatowym składał się z dwóch części: w pierwszej wszyscy rozwiązywali test pisemny składający się z trzydziestu pytań dotyczących ogólnych bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej. Osoby z najwyższą ilością punktów w poszczególnych grupach wiekowych awansowały do drugiego etapu, w którym odpowiadały przed komisją konkursową na pięć pytań.

Pracom komisji, w których udział wzięli funkcjonariusze miejscowej komendy, przewodniczył zastępca Naczelnika Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego mł. bryg. Ireneusz Zagórski.

Pytania nie są łatwe. Staramy się je tak dobierać, by zweryfikowały wiedzę uczestników. Młodzież wychodzi naprzeciw, śledzi bazę pytań, z którą ma możliwość się zapoznać. Umożliwia im to przyswojenie tego materiału, a później rywalizują między sobą na turniejach. Wiedza, którą prezentuje młodzież, stoi na wysokim poziomie. Można powiedzieć, że efekty tego szkolenia są co roku coraz lepsze. Tutaj duże słowa podziękowania dla kadry pedagogicznej, bez której niestety nie byłoby możliwości odniesienia dobrych wyników, ponieważ ci nauczyciele, którzy poświęcają czas pracując z młodzieżą przyczyniają się do tego, że ci młodzi ludzie później umieją zachować się w sytuacjach zagrożenia. – mówi bryg. Wacław Pasterczyk, Naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Jak podkreśla, „tego typu turnieje są formą propagowania wiedzy pożarniczej”.

Młodzież ma możliwość zapoznania się z podstawowymi informacjami z zakresu ochrony przeciwpożarowej, umie zachować się w sytuacjach zagrożenia, będzie mogła później w życiu codziennym tą wiedzę spożytkować właśnie jak te dwie dziewczynki, które udzieliły pomocy mężczyźnie. Co roku konkurs cieszy się dużą popularnością. Wszystkie gminy i miasta uczestniczą w tych eliminacjach, a później laureaci zmagają się na turnieju wojewódzkim. – dodaje.

W trakcie, gdy pozostała młodzież oraz zaproszeni goście oczekują na ogłoszenie końcowych wyników eliminacji oraz rozdanie nagród, strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej corocznie przygotowują pokaz wyposażenia poszczególnych samochodów ratowniczo-gaśniczych, a główną atrakcją jest możliwość wyjechania na wysokość kilkunastu metrów w koszu podnośnika hydraulicznego.

Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Podczas prezentacji załoga samochodu ratowniczo-gaśniczego otrzymała zgłoszenie wyjazdu do działań gaśniczych. Strażacy wyjeżdżając z placu wewnętrznego komendy z włączoną sygnalizacją świetlną i dźwiękową wywołali na twarzach najmłodszych uśmiech.

Tegorocznymi laureatami Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej na poziomie powiatu jasielskiego zostali:

w kategorii szkół podstawowych: 1. Piotr Bieszczad (SP Niepla / gmina Jasło), 2. Mateusz Jaracz (SP Wola Dębowiecka / gmina Dębowiec), 3. Patryk Gradkowicz (SP Łajsce / gmina Tarnowiec)
w kategorii szkół gimnazjalnych: 1. Przemysław Rewiś (ZSP Kunowa / gmina Skołyszyn), 2. Szymon Smołkowicz (ZS Krempna / gmina Krempna), 3. Piotr Zając (Gimnazjum Warzyce / gmina Jasło)
w kategorii szkół ponadgimnazjalnych: 1. Konrad Filipak (II LO Jasło / Zarząd Oddziału Miejskiego ZOSP RP Jasło), 2. Magdalena Stopa (II LO Jasło / gmina Nowy Żmigród), 3. Patryk Wojnarowicz (ZS w Trzcinicy / gmina Skołyszyn)

Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi. Wręczali je przedstawiciele organizatorów oraz sponsorów turnieju: bryg. Bogdan Ziemba – zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Stanisław Święch – prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Jaśle, Andrzej Czaderna – dyrektor Magurskiego Parku Narodowego z siedzibą w Krempnej, Jan Konieczny – kierownik Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Jaśle, Ryszard Brocławik – zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Kołaczyce oraz Robert Zawisza – inspektor Wydziału ds. Koordynacji Działań Powiatowych Służb, Inspekcji i Straży Starostwa Powiatowego w Jaśle.

Bogdan Ziemba w imieniu gospodarza dzisiejszych zmagań podziękował wszystkim jego uczestnikom oraz laureatom poszczególnych kategorii wiekowych, a także zaprosił młodzież do udziału w przyszłorocznych zmaganiach.

Miło Was gościć po raz kolejny w obiektach Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. Fajnie, że poświęcacie czas na przygotowanie się do tego turnieju. Gratuluję tym, którzy uzyskali najwyższe miejsca, ale gratulacje należą się Wam wszystkim, że potraficie się przygotować. Dziękuję również opiekunom, którzy wpływają na dzieci i otaczają ich swoją opieką. Moje podziękowania kieruję do prezesa powiatowego, który po raz kolejny potrafił zgromadzić w tak trudnych czasach tak dużą grupę sponsorów. Chciałbym podziękować również komisji sędziowskiej, która zarówno na etapie gminnym, jak i teraz na powiatowym postawiła stosunkowo wysoką poprzeczkę. Sami najlepiej wiedzie, że te pytania nie były łatwe, co – mam nadzieję – zmobilizuje Was do tego, aby w przyszłym roku poświęcić jeszcze więcej czasu i jeszcze lepiej się przygotować. Tym, którzy będą reprezentować nasz powiat na szczeblu wojewódzkim, życzę dużych sukcesów. – powiedział.

Piotr Bieszczad (Szkoła Podstawowa w Niepli), Przemysław Rewiś (Zespół Szkół Publicznych w Kunowej) oraz Konrad Filipak (II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. Józefa Modrzejewskiego w Jaśle) będą reprezentować powiat jasielski na eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się 20 maja br.

Organizatorami konkursu byli: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej oraz Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Jaśle. Patronat honorowy nad zmaganiami młodzieży sprawował starosta jasielski.

Podczas turnieju miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Wójt gminy Skołyszyn Zenon Szura nagrodził bohaterską postawę dwóch uczennic Zespołu Szkół Publicznych w Bączalu Dolnym: Małgorzatę Kupczyk oraz Weronikę Wojdyłę. Dziewczynki przed niespełna trzema tygodniami (09.03) uratowały poszkodowanego w wyniku pożaru traw 74-letniego mężczyznę wzywając służby ratownicze, udzielając mu wsparcia psychicznego i czekając na przyjazd wykwalifikowanej pomocy. Dzięki ich niezwykłej odwadze poszkodowany trafił najpierw do jasielskiego szpitala, później do Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń w Łęcznej (województwo lubelskie), gdzie niestety po kilku dniach pobytu zmarł.

20150327-001

POSŁUCHAJ:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE