Kultura | rozrywka | edukacja

Gra uliczna w rocznicę nadania praw miejskich Jasłu (zapowiedź)

Gra miejska zorganizowana z okazji obchodów 650-lecia miasta Jasło jest to połączenie gry internetowej, happeningu i interaktywnej zabawy ulicznej. Uczestnicy podczas gry poznają historię miasta, postacie z nim związane, architekturę i walory turystyczne regionu.

Ulice miasta staja się wtedy planszą gry, a zespoły uczestniczą w rozwiązywaniu zagadek „wchodząc” w temat związany z jasielską historią. Zespoły uczestników rywalizują na ulicach miasta, starają się wykonać postawione przed nimi zadania w jak najkrótszym czasie. Liczą się: szybkość, wiedza, kojarzenie faktów, praca zespołowa i orientacja w terenie. Celem gry jest przede wszystkim nakreślenie historii Miasta Jasło i postaci z nim związanych, wskazanie najważniejszych jego zabytków i architektury, kształtowanie aktywnej postawy wobec dziedzictwa kulturowego regionu jasielskiego i wskazanie walorów turystycznych. Gra miejska ma również spełniać funkcje edukacyjne i rozrywkowe.

W premierowym wydarzeniu wezmą udział uczniowie jasielskich szkół średnich i gimnazjów.

Od 1 maja dostępna będzie, skondensowaną z naszych 6 ścieżek, trasa przeznaczoną dla mieszkańców i turystów. Zainteresowani będą musieli wybrać Kartę Gry z Urzędu Miasta. Karta ta zawierać będzie zagadki i łamigłówki, które poprowadzą ich przez miejskie zabytki i ważne instytucje w których będą mogli zdobyć kolejne wskazówki.

Impreza organizowana jest przy współpracy uczniów jasielskich szkół, Młodzieżowej Rady Miejskiej Jasła, Urzędu Miasta Jasło, Projektu Spontan, Powiatowego Młodzieżowego Centrum Wolontariatu MOC Wolontariatu oraz wolontariuszy z Sekcji Wolontariatu przy Gimnazjum nr 2 z O.I. w Jaśle. Impreza odbędzie się 24 kwietnia (piątek). Wsparcia udzielają także Młodzieżowy Dom kultury w Jaśle oraz Towarzystwo Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

W zabawie 24 kwietnia wezmą udział uczniowie jasielskich gimnazjów i szkół średnich. W jednej drużynie znajdą się uczniowie z dwóch szkół, co podniesie poziom integracji międzyszkolnej. Uczniowie przed wydarzeniem będą musieli ściągnąć ze strony Urzędu Miasta plik z tzw. Zadaniem Internetowym. Rozwiązanie wskaże uczniom miejsce rozpoczęcia rozgrywki. Gra miejska będzie miała 6 różnych tras, którymi podążać będą zawodnicy. Każdej trasie patronuje jedna postać z Pocztu wybitnych Jaślan i ludzi związanych z regionem. Znajdziemy tam trasę upamiętniającą: Hugona Steinhauss’a, Dr Stanisława Kadyiego, Henryka Dobrzańskiego, Ignacego Łukasiewicza, Bartłomieja z Jasła oraz Zyndrama z Maszkowic. Drużyny po wylosowaniu trasy dostaną Karty Drużyny wraz z biografią danej postaci. Biografia ta może im się przydać przy rozwiązywaniu zadań.

Jest to forma zabawy w której fakty historyczne łączą się z legendą i fantazją. Zespoły pracujące nad daną trasą wymyślają ciekawe motywy przewodnie, które kierować będą naszymi uczestnikami. Będą to motywy w stylu: poszukiwanie zaginionego testamentu, poszukiwanie skarbu czy wcielanie się w średniowieczne postacie. Forma zagadek na każdej trasie nawiązuje do życia naszych bohaterów. Na poszczególnych punktach tras wskazówek udzielać będą osoby przebrane za ludzi z epoki (m.in.: św. Jan Nepomucen, Stanisław Kadyi czy panie w XIX strojach). Staramy się, aby uczniowie podczas przyjemnego rozwiązywania zagadek odwiedzali miejsca ważne dla życia i historii Jasła.

Zapraszamy również delegację z poszczególnych szkół na zakończenie Gry i rozdanie nagród, które odbędzie się na Rynku o godzinie 14:00. Podczas gdy zawodnicy zajęci będą rozwiązywaniem zadań na jasielskim Rynku przechodnie będą mogli wziąć udział w krótkim quzie z wiedzy o regionie i wygrać drobne upominki. Przygotowaliśmy również ciekawe atrakcje dla najmłodszych Jaślan.

Szczegóły na wydarzeniu facebook.

(Organizatorzy)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Gra uliczna w rocznicę nadania praw miejskich Jasłu (zapowiedź)”

  1. super sprawa , uczestniczyłam w podobnej imprezie w krakowie , ale brali w niej udział rodziny i znajomi (wielopokoleniowe) moze warto tez przeniesc pomysł na grunt jasła
    cos sie zaczyna dziac w jasle:)