Informacje

Jasło pamięta o śp. Stanisławie Zającu

W rodzinnym mieście śp. Stanisława Zająca obyły się uroczystości w związku z przypadającą w dniu dzisiejszym piątą rocznicą katastrofy smoleńskiej. Wybitny polityk ziemi jasielskiej znajdował się na pokładzie prezydenckiego samolotu, który rozbił się na terytorium Rosji w trakcie podróży na wydarzenia patriotyczne związane z przypadającą wówczas siedemdziesiątą rocznicą zbrodni katyńskiej. Modlitwą oraz złożeniem symbolicznych wieńców i zniczy na grobie tragicznie zmarłego mieszkańcy Jasła oddali hołd swojemu znakomitemu rodakowi.

Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Piątkowe uroczystości upamiętniające 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem zostały podzielone na dwie części: poranną i wieczorną. Przed godziną ósmą rodzina, przyjaciele oraz władze samorządowe spotkały się przed grobem senatora Stanisława Zająca na cmentarzu komunalnym przy ulicy Mickiewicza w Jaśle.

W uroczystościach wzięli udział m.in. marszałkowie województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Maria Kurowska, delegacja miasta w osobach burmistrza Ryszarda Pabiana, zastępcy burmistrza Elwiry Musiałowicz-Czech oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Jasła Henryka Raka. Samorządy powiatu jasielskiego reprezentowali: wójt gminy Jasło Stanisław Pankiewicz oraz wójt gminy Brzyska Rafał Papciak.

Wartę honorową przed pomnikiem zaciągnęli żołnierze z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. W imieniu Ministra Obrony Narodowej wiązankę kwiatów złożyła delegacja na czele z dowódcą gen. bryg. Wojciechem Kucharskim.

Służby mundurowe reprezentowali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Święcanach, gdzie urodził się śp. Stanisław Zając oraz Wojskowy Komendant Uzupełnień w Jaśle ppłk Andrzej Nykiel.

Składanie symbolicznych wiązanek kwiatów oraz zniczy poprzedziła modlitwa, której przewodniczył dziekan jasielski ks. Zbigniew Irzyk.

Wieczorem w jasielskiej Farze odprawiono okolicznościową mszę świętą w intencji ofiar katastrofy . Eucharystii przewodniczył Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej ks. biskup Jan Wątroba.

Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Pod pomnikiem „Golgota Wschodu” usytuowanym na skwerze przed I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Stanisława Leszczyńskiego odbył się apel pamięci, w trakcie którego Wojciech Piękoś ze Starostwa Powiatowego odczytał listę wszystkich 96 osób, które 10 kwietnia 2010 roku były na pokładzie prezydenckiego Tupolewa udającego się na uroczystości do Katynia.

Piękoś przypomniał, że to właśnie śp. Stanisław Zając był inicjatorem wybudowania w Jaśle pomnika upamiętniającego ofiary zbrodni katyńskiej.

Za kilka dni, 13 kwietnia, obchodzić będziemy dzień pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. W tym roku mija 75 rocznica wymordowania przez oprawców NKWD blisko 22 tysięcy obywateli polskich. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, inżynierowie, nauczyciele, prawnicy, duchowni, literaci, kupcy i działacze społeczni. Stanowili oni elitę międzywojennej Polski, jej potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Wydarzenie to upamiętnia tablica na jednym z obelisków. Zbrodnia katyńska symbolicznie połączyła te dwa pokolenia Polaków. 10 kwietnia 2010 roku połączył również nas wszystkich stojących dzisiaj pod jasielskim pomnikiem „Golgota Wschodu”. Śp. Stanisław Zając był inicjatorem powołania tego upamiętnienia, które miało przypominać o straszliwych zbrodniach dokonanych na Polakach. Pomnik ten stał się również pierwszym w Polsce upamiętnieniem ofiar katastrofy smoleńskiej. Modliliśmy się w tym miejscu, składaliśmy kwiaty i palili znicze następnego dnia po katastrofie pod Smoleńskiem. – powiedział Piękoś.

Dzisiejszego wieczora u podnóża „Golgoty Wschodu” ponownie zapłonęły dziesiątki zniczy, a znad wiązanek kwiatów składanych przed obrazem z wizerunkiem śp. senatora powiewały biało-czerwone wstążeczki.

Organizatorem uroczystości w rodzinnym mieście śp. Stanisława Zająca było stowarzyszenie Jego imienia.

Pragnę bardzo serdecznie podziękować za udział w dzisiejszych uroczystościach. – powiedział prezes stowarzyszenia Jerzy Sołtys. – Od pięciu lat co roku spotykamy się w miejscach, gdzie nasza pamięć i dbałość o tą pamięć nakazuje nam wspominać to tragiczne wydarzenie. 10 kwietnia 2010 roku majestat Rzeczypospolitej runął w błoto. Władze państwowe nie są zbyt skwapliwe, aby poprzez dojście do prawdy ten majestat wydźwignąć, aby zabłysnął nam na nowo. Państwa obecność i udział w tych uroczystościach pozwala nam stwierdzić, że dzięki nam majestat Rzeczypospolitej jeszcze nie tapla się w błocie. Pamięć i tożsamość, dwie bardzo istotne wartości w życiu każdego Polaka, ale również bardzo istotne dla narodu. Dzięki nam Polakom ta pamięć i tożsamość pozwala z dumą mówić, że jesteśmy z rodu Orłów, że jesteśmy Polakami. Pamiętajmy o tym, że nie z obowiązku, ale z porywu serca powinniśmy wszystkie uroczystości związane z naszą Ojczyzną kultywować i z pietyzmem do nich podchodzić.

Dalszy ciąg uroczystości upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej będzie miał miejsce 1 maja w Święcanach. Odbędzie się tam po raz kolejny bieg pamięci im. Stanisława Zająca, który poprzedzi okolicznościową msza święta w miejscowym kościele parafialnym. Trasa półmaratonu będzie prowadziła sprzed remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, lokalnymi drogami, do Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy. Eucharystia rozpocznie się o godzinie dziewiątej, półtorej godziny później przewidziano start uczestników biegu.

Więcej informacji o zawodach na stronie http://polmaratonpamieci.pl.

POSŁUCHAJ:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE