Informacje

„24 maja wybierzmy zgodę i bezpieczeństwo”

Chcemy normalności, a gwarantem tego jest Bronisław Komorowski – zachęcali dzisiaj na jasielskim Rynku do udziału w drugiej turze wyborów i poparcia obecnie urzędującego prezydenta podkarpaccy parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej RP. W naszym mieście partyjni działacze zainaugurowali ostatni tydzień kampanii wojewódzkiej, w której przez najbliższe pięć dni będą chcieli przekonać niezdecydowanych, aby 24 maja skorzystali z możliwości głosowania, o co przez dziesiątki lat zabiegali nasi przodkowie.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Działacze podkarpackiej Platformy Obywatelskiej RP w tygodniu poprzedzającym drugą turę wyborów prezydenckich w naszym kraju postawili na bezpośrednie spotkania i rozmowy z mieszkańcami regionu. Posłowie wraz z lokalnymi sympatykami partii w ciągu pięciu dni chcą odwiedzić większość regionalnych miast i miasteczek, by przekonać tych, którzy 10 maja nie wzięli udziału w głosowaniu. W skali całego kraju do wyborów poszła niespełna połowa uprawnionych do głosowania pełnoletnich mieszkańców Polski.

Stawiamy na kampanię bezpośrednią wśród ludzi. Nie jest tak jak mówi nasza opozycja, że my się boimy wychodzić do ludzi. Nie! Mamy swoje nazwiska, mamy swoje twarze i będziemy tą kampanię śmiało prowadzić. Rozpoczynamy od Jasła. – mówił dziś rano w Jaśle poseł Marek Rząsa, szef kampanii wyborczej prezydenta Bronisława Komorowskiego na Podkarpaciu.

Rząsa odniósł się do wyborów mieszkańców naszego regionu. 10 maja ponad połowa mieszkańców Podkarpacia, którzy wzięli udział w głosowaniu, postawiło na kandydata Prawa i Sprawiedliwości Andrzeja Dudę.

Poseł uważa, że mimo powszechnie panującej opinii, w której nasze województwo postrzegane jest na mapie kraju jako bastion Prawa i Sprawiedliwości, pozostaje tu jeszcze spora grupa osób nie biorących udziału w wyborach powszechnych. Poprzez takie spotkania, jak to dzisiejsze, liczy na zmianę mentalności wśród nich.

My nie dzielimy mieszkańców Podkarpacia na tych, którzy są zwolennikami jednego czy drugiego kandydata. Mieszkańcy wyrażają w demokratyczny sposób swoją wolę. Proszę zwrócić uwagę, że ponad 50 procent mieszkańców Polski nie poszło do tych wyborów. My pewnie przekonanych już nie przekonamy, ale zwracamy się do tych wszystkich, którym los Polski nie jest obojętny, żeby poszli do wyborów. Te 50 procent, które w pierwszej turze zostało w domach, niech teraz idzie. I właśnie o tych ludzi będziemy teraz zabiegać. – powiedział.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Razem z Rząsą do Jasła przyjechała dzisiaj posłanka Krystyna Skowrońska, szefowa sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości zarzuciła, że w czasach kiedy jego partia była u sterów władzy, podkarpacka służba zdrowia była niedofinansowana.

Na Podkarpaciu w sposób szczególny powinniśmy ostrożnie podchodzić do obietnic pana Dudy. To Podkarpacie pokarano najniższymi środkami na ochronę zdrowia. Platforma Obywatelska w 2009 roku to zmieniła to, co wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Od tego czasu każdego roku dostajemy więcej niż proponował nam PiS, o 400 milionów złotych. Łatwo policzyć, że to kwota powyżej 2 miliardów złotych na podkarpacką służbę zdrowia. Na to, żeby była identycznie traktowana jak służba zdrowia w innych regionach. – powiedziała.

20150518-005

20150518-006

Posłanka odniosła się również do otwartego kilka dni temu w Warszawie biura porad prawnych, która uznała jedynie za jeden z „tanich” elementów kampanii wyborczej Andrzeja Dudy.

Skowrońska podkreśliła, że rząd Platformy Obywatelskiej już znacznie wcześniej przygotował propozycję utworzenia takich punktów w każdym z polskich powiatów.

Na terenie każdego powiatu będzie takie miejsce, w którym organizacje pozarządowe będą udzielały porad prawnych. Na to przeznaczono z budżetu kwotę 100 milionów złotych. A zatem to realna rzecz, która będzie wykonana, a nie jedno miejsce tylko w Warszawie. W Warszawie będzie centralny punkt, taka infolinia dla każdego kto będzie potrzebował takiej pomocy, aby można było osobę potrzebującą skierować do konkretnego regionu. – wyjaśniła.

Poseł Marek Rząsa dodał, że we wszystkich biurach podkarpackich parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej RP porady prawne udzielane są nieodpłatnie już od wielu lat.

Każdy z nas w swoim biurze poselskim udziela porad prawnych od kilkunastu lat. Ja mogę tylko za siebie powiedzieć to jest ponad tysiąc spraw, które tylko w moim biurze poselskim prawnik pracujący na zasadzie wolontariatu wyjaśnił w ciągu kilku ostatnich lat. – podkreślił.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Posłowie przekonywali, że za sprawą koalicyjnego rządu Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w ostatnich latach na Podkarpacie płyną ogromny strumień środków pochodzących z unijnego budżetu.

Dla wszystkich mieszkańców Podkarpacia chcemy przekazać, że jesteśmy regionem, które z Unii Europejskiej otrzymało największe pieniądze. Po przeliczeniu, na jednego mieszkańca na Podkarpaciu to kwota, którą otrzymują najbardziej dofinansowane inne regiony w kraju. Mamy również na terenie województwa liderów w wykorzystywaniu środków europejskich. W Jaśle też to widać, ile trzeba było wsparcia po powodzi w 2010 roku. Te pieniądze realnie przyszły. My realnie rozwiązujemy problemy, a nie tylko obiecujemy i pokazujemy, że stać nas tylko na kawałek wystąpienia w okresie kampanii wyborczej. Namawiamy mieszkańców Jasła i okolic, idźcie do wyborów. Sami możecie przekonać się, ile razem z samorządowcami zrobiliście dobrych rzeczy na Podkarpaciu. Inni nam tego zazdroszczą. – powiedziała Krystyna Skowrońska.

Kampanię Bronisława Komorowskiego wsparł dzisiaj także szef powiatowych struktur PO, wicestarosta jasielski Adam Kmiecik, który razem z sympatykami partii (m.in. dyrektorem miejscowego Sanepidu Dariuszem Pomprowiczem) rozdawali na płycie Rynku ulotki zachęcające do poparcia obecnie urzędującego prezydenta w przyszło niedzielnym głosowaniu.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

To są bezpośrednie spotkania i rozmowy z mieszkańcami, próba wytłumaczenia tym, którzy nie poszli do wyborów, że często nasi przodkowie tak ciężko wywalczyli tą wolność i demokracje dla nas, abyśmy mieli prawo głosowania. W tym momencie jesteśmy im to winni, abyśmy wzięli udział w tym głosowaniu i aby zagłosować na kandydata, który jest najbliższy poglądami naszemu sumieniu. Ja proponuję i zachęcam mieszkańców powiatu jasielskiego do tego, aby oddali głos na prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jasło i powiat jasielski są przykładem jak wiele dobrego się wydarzyło w ostatnich latach, ile dróg zostało wybudowanych i wyremontowanych, jak pięknieją nam budynki. – powiedział Adam Kmiecik.

Obaj panowie zapewnili nas, że na czas prowadzenia agitacji wzięli w swoich instytucjach urlopy.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

3 thoughts on “„24 maja wybierzmy zgodę i bezpieczeństwo””

  1. Oczywiście niewygodnych pytań do Pana Starosty nie publikuje się. Ech redaktorze …

  2. szkoda ze pytania kierowane do pani posłanki Skowrońskiej i pana Starosty Kmiecika nie zostały opublikowane, żenada