Kultura | rozrywka | edukacja

Zwyciężyli w ogólnopolskim konkursie z języka niemieckiego!

Uczniowie klasy trzeciej Publicznego Gimnazjum w Bieździedzy: Weronika Winiarska, Kamil Cyrulik, Sebastian Górczany, Dariusz Kranc i Szymon Sikora zostali laureatami 11. edycji prestiżowego konkursu: „DaF – Kenner” („Znawcy języka niemieckiego”). Tegoroczna edycja nosiła tytuł: „DaF-Kenner in den DACHL-Ländern” („Znawcy języka niemieckiego w państwach obszaru niemieckojęzycznego”).

Fot. © archiwum Szkoły
Fot. © archiwum Szkoły

Zadanie konkursowe polegało na nagraniu siedmiominutowej prezentacji w języku niemieckim na temat wybranego miejsca (krainy geograficznej/landu) z jednego z czterech państw obszaru niemieckojęzycznego. Nasi konkursowicze zaprezentowali malowniczą Bawarię i zostali najwyżej ocenieni spośród blisko 1000 grup uczniów zgłoszonych do konkursu (z klas od 1. szkoły podstawowej do klasy 3. gimnazjum). W sumie zgłoszono 551 prac konkursowych – jak czytamy na oficjalnej stronie Państwowego Instytutu Wydawniczego. PWN oraz Goethe Institut i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej są bowiem organizatorami konkursu, a patronat honorowy objęli nad nim: Ambasada Niemiec, Ambasada Szwajcarii, Austriackie Forum Kultury i Instytut Austriacki.

Jury, w skład którego weszli przedstawiciele i eksperci językowi Wydawnictwa Szkolnego PWN oraz Instytutu Goethego uznało, że uczniowie z Bieździedzy najlepiej władali językiem niemieckim w zakresie gramatyki i wymowy, jak również wykazali się znajomością zasad ortograficznych. Zawartość merytoryczna ich prezentacji, zgodność treści z tematem i regulaminem konkursu oraz innowacyjność i kreatywność w podejściu do tematu zostały uznane za najlepsze w Polsce!

Ogromna w tym zasługa Małgorzaty Maczugi – opiekuna merytorycznego uczniów, którą w przygotowaniach konkursowych wspierali nauczyciele: Piotr Grzywna (filmowanie i montaż), Ryszard Burowski (twórca słynnego BMW „występującego w filmie”) oraz Marcin Krupa (konsultacje choreograficzne).

Organizatorzy skierowali do nich następujące słowa: „Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za wzięcie udziału w tegorocznej edycji konkursu DaF-Kenner in den DACHL-Ländern. Wszystkie prace konkursowe były wyjątkowe, dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu włożonemu w ich przygotowanie.”

Uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe – tablety o wartości 600 zł dla każdego ucznia.

Nagrodzony film pt. „Schӧnes Bayern”:

(Publiczne Gimnazjum w Bieździedzy)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Zwyciężyli w ogólnopolskim konkursie z języka niemieckiego!”

  1. Dla rzetelnej informacji pasowało by dodać ze trzecie miejsce spośród szkól podstawowych klas 1-3 zajęła Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle, cytat „Miejsce III – praca „Bayern” przygotowana przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks.bp. Ignacego Krasickiego w Jaśle. Grupa zgłoszona przez panią Katarzynę Skicką- Such.”

    https://www.youtube.com/watch?v=KRrPhGlKAVQ