Informacje

Mieczysław Żygłowicz odznaczony

Jaślanin, Mieczysław Żygłowicz jest jedną z ośmiu osób z terenu Podkarpacia, która otrzymała w tym roku okolicznościowy medal „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945”. Medal, przyznawany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wręczyła Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, w towarzystwie Ryszarda Pabiana, Burmistrza Miasta Jasła.

Fot. © Urząd Miasta w Jaśle
Fot. © Urząd Miasta w Jaśle

Wyróżnienie nadawane jest weteranom walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. – Rocznica zakończenia II wojny światowej jest czasem, w którym szczególną uwagą zwracamy na bohaterów walczących o niepodległość naszej Ojczyzny. Walczących z bronią w ręku na różnych frontach, w różnych miejscach i w różnym czasie. Ludzie tacy jak Pan, Panie Majorze, nie wahali się stanąć w obronie Ojczyzny, wiedząc, że mogą stracić najcenniejszy dar jakim jest życie. Za to składam Panu Majorowi najwyższe wyrazy uznania – mówiła podczas wręczenia medalu, wicemarszałek Maria Kurowska.

Pan Żygłowicz ze wzruszeniem dziękował za pamięć i osobiste przybycie przedstawicieli samorządów na uroczystość wręczenia medalu, która ze względów zdrowotnych wyróżnionego, odbyła się w jego domu – To dla mnie bardzo ważne, że Państwo pamiętacie o takich osobach jak ja – mówił major Żygłowicz, a wspominając swoje ciężkie losy stanowczo podkreślał, że wojna to najgorsza rzecz jaka może zdarzyć się w życiu. – Nie życzę nikomu przeżycia tak tragicznych chwil – zaznaczał.

Medal pamiątkowy „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945” przyznawany jest przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W województwie podkarpackim medalem tym wyróżnieni zostali: Władysław Haba (Lutoryż), Marian Kosior (Tarnobrzeg), Marcin Krawczyk (Turza), Jan Sarakun (Rzepedź), Władysław Szpyt (Tarnobrzeg), Julian Wojtyna (Białobrzegi), Wacław Zathey (Lubaczów) oraz Mieczysław Jan Żygłowicz (Jasło).

081015(2)

081015(3)

081015(4)

081015(5)

081015(6)

***

Mieczysław Żygłowicz – żołnierz AK, nauczyciel, kierownik Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle. Urodził się w 23 sierpnia w Kołaczycach w rodzinie rzemieślniczej w 1919 roku. Brał udział w wojnie obronnej Polski. W ciężkich walkach przeszedł szlak bojowy, został ranny w bitwie pod Wolą Gułowską. W grudniu 1939 r. został wywieziony do obozu jeńców wojennych w Landsbergu. Wiosną 1940 r. uciekł z niewoli. Po powrocie do Kołaczyc wstąpił do tajnej organizacji wojskowej kierowanej przez Józefa Matuszewskiego.

Prowadził szkolenie wojskowe młodzieży w Kołaczycach, Błażkowej i Kłodawie. Zajmował się transportem broni, szczególnie w okresie przygotowań do realizacji akcji „Burza”. Po wojnie pracował w Powszechnej Organizacji „Służba Polsce”. Uzupełniał swoje wykształcenie, a w 1953 roku rozpocząć pracę jako nauczyciel w Jaśle. Był zastępcą kierownika szkoły podstawowej przy ul. Czackiego, a także kierownikiem Ośrodka Dokształcania Kadr Oświatowych. W 1970 r. został przeniesiony do Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle na stanowisko kierownika. Podjął starania o budowę nowego budynku szkoły przy ul. Piotra Skargi. Budowa trwała 5 lat.

Za działalność wojskowa, zawodową i społeczną został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej i wieloma innymi odznaczeniami i medalami. Awansowany do stopnia podporucznika, kapitana, a w ubiegłym roku do stopnia majora.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Mieczysław Żygłowicz odznaczony”

  1. Dziwnie tuż przed wyborami pisiory odznaczają kombatantów… Aż mi się rzygać chce, jak widzę tą babę!