Informacje

Jasielski Dom Kultury uroczyście otwarty. Burmistrz miasta: „wielu nie dowierzało, że w tak krótkim terminie uda nam się zrealizować tak potężną inwestycję”

Po siedmiu miesiącach uroczyście oddano do użytku zmodernizowany obiekt Jasielskiego Domu Kultury. Wydarzenie to zbiegło się z 65-leciem funkcjonowania tej instytucji kultury w naszym mieście. W trakcie jubileuszowego koncertu przed publicznością zgromadzoną w odnowionej sali widowiskowej wystąpili artyści związani z placówką. W jednym ze swoich utworów usłyszeć można było również wokalistę Michała Szpaka.

Burmistrz Jasła Ryszard Pabian i prezes KPB Krosno Stanisław Materniak. Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Burmistrz Jasła Ryszard Pabian i prezes KPB Krosno Stanisław Materniak.
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Budynek Jasielskiego Domu Kultury przy ulicy Kołłątaja 1 przeszedł kompleksową modernizację zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Prace zostały przeprowadzone w ramach unijnego projektu realizowanego przy współpracy z domem kultury w słowackim Liptowskim Mikulaszu. Inwestycja trwała od marca do września br. i jak podkreślał podczas uroczystego otwarcia obiektu burmistrz Ryszard Pabian zakończyła się pełnym sukcesem.

Pozwolę sobie wrócić do historii i roku 2008 kiedy rozpoczęła się współpraca w sferze kultury pomiędzy Jasłem, a Liptowskim Mikulaszem. Za tym poszedł pomysł wspólnej realizacji modernizacji naszych domów kultury. Niestety, wtedy nie udało się, ale to nie znaczy, że co się odwlecze to nie uciecze. Przyszedł rok 2014 i możliwość podjęcia się tego zadania. Zadania nie łatwego ze względu na chociażby krótki czas jaki nam pozostał na realizację, gdyż perspektywa finansowa zamykała się właśnie w tym roku. Mało tego, termin jaki nam wstępnie wyznaczono, to koniec września. Nie była to łatwa decyzja, ale po wspólnych konsultacjach z naszymi partnerami podjęliśmy się tego wcale nie łatwego zadania. – powiedział.

Burmistrz przypomniał, że koniecznym było dostosowanie wcześniej przygotowanego projektu do obecnie obowiązujących wymogów.

Projekt był przygotowywany od roku 2009, a więc uległy zmianie przepisy, niektóre materiały jakie wtedy zaproponowano do realizacji też już w tej chwili nie istnieją na rynku. Zmieniły się technologie. Stąd też konieczność weryfikacji tych projektów. To nam zajęło kilka miesięcy. Negocjacje z komitetem sterującym też chwilę trwały. Dopiero w połowie marca udało się podpisać umowę i wejść na teren budowy. – mówił.

Realizację robót budowlanych miasto powierzyło Krośnieńskiemu Przedsiębiorstwu Budowlanemu, które przedstawiło najkorzystniejszą ofertę w trakcie postępowania przetargowego. Podczas swojego wystąpienia Ryszard Pabian w samych superlatywach wypowiadał się co do współpracy na linii inwestor – wykonawca.

To dzięki ich podejściu do tematu udało się to zadanie zrealizować w tak krótkim terminie. Ale to nie tylko oni. To cały zespół, który udało się zbudować do realizacji tego projektu spowodował, że w tym jakże karkołomnym terminie udało się ten projekt wykonać. – dodał.

Burmistrz miasta złożył serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, które przyczyniły się do realizacji projektu przebudowy i rozbudowy obiektu. Szczególne słowa skierował do radnych Rady Miejskiej Jasła poprzedniej i obecnej kadencji, którzy wyrazili zgodę na zaciągnięcie zobowiązań finansowych, przedstawicieli wykonawcy na czele z prezesem firmy Stanisławem Materniakiem, projektantki Magdaleny Łachańskiej, pracowników Jasielskiego Domu Kultury na czele z dyrektorem Januszem Szewczykiem oraz miejskich urzędników (Antoniego Pikula, Pawła Zawady, Małgorzaty Adamskiej-Chmiel, Beaty Wanat oraz Iwony Domaradzkiej-Wietechy).

Podczas uroczystej gali z okazji 65-lecia Jasielskiego Domu Kultury zaproszeni goście mogli obejrzeć dwa filmy: pierwszy przygotowany przez lokalną Telewizję Obiektyw poświęcony realizacji projektu oraz drugi, który w telegraficznym skrócie przedstawił działalność placówki na przełomie minionych lat.

W okolicznościowym koncercie wystąpili artyści związani z domem kultury: zespół Jazz Brass Consort, wokalistki Aleksandra Tocka i Roksana Węgiel, zespół muzyczny Fermata (Aleksandra Tocka, Oliwia Hap, Klaudia Łopatkiewicz, Hubert Reczek, Julia Zielińska, Karolina Juszczyk, Ola Brągiel, Patrycja Nocek), zespoły taneczne RR-Kids i R-Revolution oraz aktorzy Młodzieżowego Domu Kultury – Dorota Libuszowska i Mateusz Knapik.

Gościem wieczoru był wokalista Michał Szpak, który wykonał utwór „Byle być sobą” przy akompaniamencie gitarzysty Mariusza Jałowca oraz autorski singiel „Real Hero”.

Cały czas staram się promować nasze miasto, które jest naprawdę pięknym miastem, w którym rodzi się wielu ludzi, którzy posiadają ogromny talent i są znani na całym świecie. Jest mi bardzo miło, że mogę promować naszą jasielską kulturę. – powiedział artysta.

Koncert prowadził Łukasz Kozub, wychowanek Jasielskiego Domu Kultury, obecnie aktor teatru Loch Camelot.

POWIEDZIELI:

Zbigniew Dranka, były dyrektor: „Patrząc w metryki: moją i Jasielskiego Domu Kultury to jesteśmy równolatkami. Z tym, że dom kultury urodził się 1 maja, a ja 27 października tego samego roku. Dziesięć lat byłem formalnie związany z tą placówką. Wielkie działania, szlachetne akcje, wspaniali ludzie. Cieszę się, że wśród nich było tylu zacnych działaczy kultury, specjalistów, instruktorów różnych profesji”.

Marian Sobel, były dyrektor: „Dzisiejsza uroczystość jest dla mnie wielkim przeżyciem. Pamiętam uroczystość otwarcia tego wielkiego daru jaki Jaślanie sprawili sobie na 600-lecie miasta. Muszę wspomnieć osobę śp. profesora Zielińskiego, który był inicjatorem budowy domu kultury. Wielka aktywizacja kulturalna zaczęła się od turnieju miast i to on był pierwszym zaczątkiem budowy tego domu kultury. Potem były inne zwycięstwa.”

Michał Szpak, piosenkarz: „Rozmawiałem z dyrektorem domu kultury i tak od słowa do słowa mówię, że może zaśpiewam skoro jest taki ważny jubileusz. On mówi: no dobra. I tak się spontanicznie złożyło, że przyjechałem, wystąpiłem i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy. Jasło jest dla mnie szczególnie ważne, tu są moje korzenie, stąd pochodzi cała moja rodzina i stąd wyniosłem dobro, które jestem w stanie przekazywać dalej.”

FOTOGALERIA: Uroczyste otwarcie Jasielskiego Domu Kultury po modernizacji
FOTOGALERIA: Nocna iluminacja Jasielskiego Domu Kultury

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE