Informacje

Jest nowy przewodniczący Rady Powiatu. „Dzisiaj wyborcy oczekują od nas, żebyśmy roztropnie podejmowali decyzje”

Tadeusz Gorgosz (PiS) zastąpił na stanowisku przewodniczącego Rady Powiatu w Jaśle odwołanego przed kilkoma dniami Grzegorza Persa (PSL). Wyboru w wyniku tajnego głosowania dokonali na dzisiejszej „nadzwyczajnej” sesji radni powiatowi. Była to jedyna kandydatura. Nowego szefa prezydium Rady poparto jednogłośnie – dwudziestoma dwoma głosami.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Wybór nowego przewodniczącego Rady Powiatu w Jaśle był konieczny w związku z tym, że przed kilkoma dniami odwołano z tej funkcji Grzegorza Persa (PSL). Kandydaturę Tadeusza Gorgosza na to stanowisko desygnował klub radnych Prawa i Sprawiedliwości, który razem z trzema radnymi Porozumienia Samorządowego Ponad Podziałami utworzyli koalicję przeciwko dotychczasowym władzom powiatu jasielskiego.

62-letni Tadeusz Gorgosz wypełnia mandat radnego od początku funkcjonowania samorządu powiatowego. W ostatnich wyborach samorządowych otrzymał w swoim okręgu wyborczym 1 236 głosów. Bezskutecznie ubiegał się o stanowisko wójta gminy Jasło. Jest prywatnym przedsiębiorcą, mieszka w Trzcinicy. Pełni funkcję starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Jaśle.

Jest jednym z dwóch radnych, którzy od początku pracują w samorządzie powiatu. Przez wiele lat był przewodniczącym komisji rozwoju gospodarczego i promocji Rady Powiatu w Jaśle i pełnił już funkcję przewodniczącego Rady Powiatu w roku 2006, od czerwca do grudnia, po tym jak Alicja Zając została senatorem Rzeczypospolitej Polskiej. Z mojej znajomości z panem Tadeuszem uważam, że jest to kandydat, który łagodzi obyczaje, który szuka porozumienia w Radzie. Pamiętam dobrze, bo jestem radnym czterech kadencji, że zawsze było wspólne porozumienie i wspólna praca. Uważam, że będzie dobrze pełnił swoje obowiązki przewodniczącego. Bardzo proszę o poparcie tej kandydatury. – przedstawił jego dotychczasowy dorobek Witold Lechowski, przewodniczący klubu radnych PiS.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

W wyniku tajnego głosowania Tadeusza Gorgosza poparło jednogłośnie dwudziestu dwóch radnych (w sesji nie uczestniczył odwołany przed kilkoma dniami z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Jan Lazar).

Ten, po objęciu stanowiska, nie krył zdziwienia osiągniętym wynikiem określając go „ewenementem w skali kraju”.

Serdecznie dziękuję za tak pozytywne odczucie dla mojej osoby. To będzie mi przysparzało jeszcze więcej pracy nad sobą, bo wiadomo, że nikt „kryształowy” nie jest. Chciałbym z tego miejsca powiedzieć, że jeśli będą jakieś uchybienia to proszę mnie o tym powiadomić i skarcić. Chciałbym, żeby pomiędzy nami była zgoda. Dzisiaj wyborcy oczekują od nas, żebyśmy roztropnie podejmowali decyzje. – powiedział.

Gorgosz złożył podziękowania na ręce wszystkich radnych, pracowników wydziałów merytorycznych Starostwa Powiatowego, kierowników jednostek organizacyjnych powiatu oraz pracowników Biura Rady Powiatu w Jaśle.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Zwrócił się także z apelem do Zarządu Powiatu o współpracę. Tą zadeklarował starosta Franciszek Miśkowicz. – Gratuluję serdecznie wyboru. Życzę, żeby pańskie kierowanie tą Radą było skuteczne i przyniosło wiele bardzo ważnych inicjatyw, które popchną rozwój powiatu jasielskiego. To, że Zarząd będzie współpracował to jest oczywiste, ponieważ Zarząd musi realizować uchwały Rady, a także inne zadania, które są wytyczone przez Radę Powiatu. Także tutaj nie ma wątpliwości. Pomimo tych różnic, które są pomiędzy nami deklaruję, że ta współpraca na tym etapie na pewno nie będzie taką, która doprowadzi do konfliktu tylko że będziemy rozwiązywać problemy, które są przed nami. – powiedział.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Gratulacje wyboru złożył Tadeuszowi Gorgoszowi ustępujący ze stanowiska Grzegorz Pers: – Szczerze gratuluję. W polityce czy samorządzie nie można się obrażać. Mimo że kilka dni temu zostałem odwołany to dzisiaj oddałem głos na pana przewodniczącego. Jest popularne powiedzenie „zgoda buduje”. Chyba coś w tym jest. Życzę przewodniczącemu, żeby się udało, a na pewno będą różnice zdań. Schowajmy urazy osobiste. Życzę nowemu przewodniczącemu i całej Radzie dobrej pracy na te trzy lata kadencji, które nam zostało.

Tadeusz Gorgosz, który był jedynym kandydatem na przewodniczącego podkreślił, że przed Radą Powiatu w Jaśle czeka sporo wyzwań inwestycyjnych, m.in. dotyczących rozbudowy Szpitala Specjalistycznego czy modernizacji dróg powiatowych, a także trudna sytuacja w szkolnictwie średnim i placówkach edukacyjnych podległych samorządowi powiatowemu.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE