Informacje

Jaślanin Witold Lechowski wicewojewodą podkarpackim

Wieloletni samorządowiec oraz nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle Witold Lechowski objął funkcję wicewojewody podkarpackiego.

Witold Lechowski odebrał nominację z rąk wojewody Ewy Leniart. Fot. © Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Witold Lechowski odebrał nominację z rąk wojewody Ewy Leniart.
Fot. © Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Po wygranej Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych Witold Lechowski był jednym z najpoważniejszych kandydatów na giełdzie nazwisk do objęcia wysokiego stanowiska na szczeblu wojewódzkim. Najczęściej jego osoba przewijała się w kontekście Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie i fotela wicewojewody podkarpackiego. Biuro prasowe wojewody Ewy Leniart potwierdziło dzisiaj oficjalnie, że na jej wniosek premier Beata Szydło powołała go na to stanowisko z dniem wczorajszym (16.12).

50-letni Witold Lechowski jest znanym w regionie samorządowcem. Od 2002 roku nieprzerwanie zasiada w Radzie Powiatu w Jaśle. W latach 2006-2010 pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Zarządu Powiatu w Jaśle – wicestarosty jasielskiego. Szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu obecnej kadencji. Dyplomuje się wykształceniem wyższym – jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na Wydziale Historii. Obecnie uczy historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Stanisława Leszczyńskiego. Prywatnie żonaty, ojciec dwójki dzieci (córka Monika i syn Michał).

W ostatnich wyborach parlamentarnych bezskutecznie ubiegał się o mandat posła z okręgu krośnieńsko-przemyskiego.

Na skutek objęcia stanowiska wicewojewody podkarpackiego Witold Lechowski będzie musiał zrezygnować z pełnienia funkcji radnego powiatowego. W jego miejsce może wejść kolejny z listy Robert Snoch.

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie Witoldowi Lechowskiemu podległe będą trzy wydziały merytoryczne: Nieruchomości; Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców oraz Środowiska i Rolnictwa. Ponadto będzie sprawował nadzór nad działalnością Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych, Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego, Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej, Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego, Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego.

Lechowski obejmuje urząd po swojej poprzedniczce Grażynie Borek (PSL).

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE