Sport | rekreacja | turystyka

Dotacje na sport rozdzielone: w tym roku kluby otrzymają 590 tysięcy złotych

Ponad pół miliona złotych trafi z lokalnego budżetu do szesnastu klubów sportowych. Pieniądze na realizację przedsięwzięć o charakterze sportowym zostały rozdysponowane na poszczególne podmioty w ramach ogłoszonego przez władze Jasła otwartego konkursu ofert. Z całej dostępnej puli największą dotację przyznano miejscowym piłkarzom „Czarnych”. To 150 tysięcy złotych.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Kwotę tą Jasielski Klub Sportowy Czarni 1910 Jasło otrzyma na udział w rozgrywkach ligowych w piłce nożnej seniorów oraz grup młodzieżowych na szczeblu wojewódzkim wraz ze szkoleniem sportowym w kategoriach młodzieżowych. Po 34 tysiące złotych otrzymają dwie kolejne organizacje reprezentujące „futbol”: Jasielskie Stowarzyszenie Sportowe i Uczniowski Klub Sportowy „Szóstka”. Pierwsze – na podwyższanie sprawności fizycznej dzieci i poznawanie zasad współzawodnictwa sportowego poprzez czynny udział w treningach, w rozgrywkach ligi podkarpackiej trampkarza młodszego, młodzika starszego oraz młodszego, orlika starszego oraz młodszego, żaka starszego, turniejach ogólnopolskich i międzynarodowych. Z kolei drugie – na szkolenie sportowe dzieci w zakresie piłki nożnej w siedmiu kategoriach wiekowych, udział w rozgrywkach Ligi Podkarpackiej i turniejach młodzika starszego i młodszego, orlika starszego i młodszego, żaka młodszego i starszego oraz organizację i udział w turniejach ogólnopolskich i międzynarodowych grupy naborowej.

Kolejnymi beneficjentami z zakresu piłki nożnej są: Osiedlowy Klub Sportowy „Sobniów” – 31 tysięcy złotych na projekt związany z poprawą warunków uprawiania piłki nożnej przez mieszkańców miasta Jasła, Międzyosiedlowy Klub Sportowy „Jasiołka Hankówka – Brzyszczki” – 12 tysięcy złotych na szkolenie i współzawodnictwo w piłce nożnej oraz Międzyosiedlowy Klub Sportowy „Gamracik”, któremu przyznano 2 tysiące złotych na organizację Międzyszkolnego Turnieju Piłki Nożnej Chłopców z terenu Jasła.

Drugą z najbardziej dofinansowanych w tegorocznym rozdaniu środków budżetowych dyscypliną sportową jest piłka siatkowa. I tak: Miejskiemu Klubowi Sportowemu „MOSiR” przyznano 79 tysięcy złotych. Środki te zostaną wykorzystane na prowadzenie szkolenia i udział w rozgrywkach grupy naborowej, młodzików, kadetów, juniorów oraz seniorów w trzeciej podkarpackiej lidze siatkówki męskiej, turniejów międzynarodowych oraz pobyt na obozie sportowym w okresie wakacji letnich.

Taką samą kwotę otrzyma Uczniowski Klub Sportowy „MOSiR” z przeznaczeniem na szkolenie sportowe w zakresie piłki siatkowej dziewcząt i kobiet, organizację i udział w turniejach krajowych i zagranicznych oraz organizację obozów sportowych.

Na dotacje mogą liczyć organizacje promujące sporty walki: Jasielski Klub Kyokushin Karate – 36 tysięcy złotych na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w zakresie karate; Uczniowski Klub Sportowy Akademia Sportów Walki – 27 tysięcy złotych na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w zakresie judo, gimnastyki i samoobrony; Uczniowski Klub Sportowy „MOSiR” – 23 tysiące złotych na szkolenie sportowe dzieci i młodzieży w zakresie judo, organizację i udział w turniejach krajowych i zagranicznych oraz organizację obozów sportowych oraz Klub Sportów Walki International Full Contact Team Oyama Karate Kickboxing – 3 tysiące złotych na szkolenie dzieci i młodzieży z karate oraz udział w turniejach.

Klubowi Sportowemu „Speed” przyznano 15 tysięcy złotych na realizację dwóch projektów. Pierwszy – rozwój narciarstwa biegowego i rolkarstwa w Jaśle, szkolenie dzieci i młodzieży, organizowanie i udział w zawodach sportowych i rekreacyjnych oraz drugi – szkolenie dzieci i młodzieży w pływaniu, organizowanie i udział w zawodach sportowych i rekreacyjnych.

Trzema ostatnimi dofinansowanymi dyscyplinami są: narciarstwo, kolarstwo oraz tenis stołowy. 10 tysięcy złotych otrzyma Międzyszkolny Klub Narciarski (środki te zostaną wykorzystane na realizację projektu pod nazwą „Szkolenie dzieci i młodzieży w zakresie narciarstwa, organizowanie obozów sportowych, organizowanie i udział w zawodach sportowych”). 5 tysięcy złotych na szkolenie i podnoszenie poziomu sportowego w różnych kategoriach wiekowych przyznano Jasielskiemu Stowarzyszeniu Cyklistów, a 4 tysiące złotych Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu „Spin”, który prowadzi szkolenie dzieci i młodzieży w grze w tenisa stołowego oraz bierze udział w rozgrywkach ligowych piątej ligi Krosno-Zachód.

Ponadto dotacje z miejskiego budżetu otrzymają: Uczniowski Klub Sportowy „MOSiR” – 40 tysięcy złotych na organizację i przeprowadzenie Festiwalu Sportu „Jasło 2016” oraz Szkolny Związek Sportowy – 6 tysięcy złotych na organizację szkolnych miejskich i powiatowych zawodów sportowych.

Łączna kwota dotacji przyznana przez miasto Jasło na dziewiętnaście zadań o charakterze sportowym w 2016 roku wynosi 590 tysięcy złotych (o 20 tysięcy złotych więcej niż w sąsiednim Krośnie). W uzasadnieniu burmistrz miasta Ryszard Pabian podał, że „wyboru projektów dokonano w oparciu o pozytywną ocenę złożonych ofert pod względem formalnym i merytorycznym”.

Warunki i tryb finansowania zadania własnego miasta Jasła w zakresie sprzyjania rozwojowi sportu określa uchwała Rady Miejskiej Jasła z dnia 31 stycznia 2011 roku.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE