Informacje

Jasielska „podstawówka” ma nowoczesną salę gimnastyczną

Uczniowie jasielskiej „Czwórki” korzystają już z nowo wybudowanej sali gimnastycznej. Powstanie obiektu o wymiarach odpowiadających współczesnym oczekiwaniom na polu rozwoju kultury fizycznej było jednym z marzeń tutejszej społeczności szkolnej. Dzięki determinacji i stosownym decyzjom podjętym przez miejscowy samorząd placówka dysponuje nowoczesnym zapleczem. Inwestycja pochłonęła niespełna dwa miliony złotych.

Mieszcząca się przy ulicy Wincentego Pola w Jaśle szkoła, której patronuje ksiądz biskup Ignacy Krasicki, do tej pory dysponowała nieco mniejszą salą gimnastyczną, na której warunki do przeprowadzania zajęć z wychowania fizycznego odbiegały od obowiązujących na obecne czasy normom.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Mieliśmy salę o wymiarach 162 metry kwadratowe, bez odpowiedniego zaplecza. Kiedy w 1991 roku zostałam dyrektorem szkoły, przedzieliliśmy część korytarza szkolnego, żeby zrobić tam właściwe sanitariaty. – wspomina Anna Kamińska-Grzesiak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle. – Staraliśmy się jak mogliśmy poprawić szatnie dla dziewcząt i chłopców, co nie było takie proste, bo nie było miejsca. Nie mieliśmy właściwych wyjść ewakuacyjnych, bo po zabudowaniu korytarza to tak naprawdę z sali i do sali było tylko jedno odpowiednie wejście i wyjście. Ta sala nie spełniała już żadnych warunków, a na 162 metrach kwadratowych można było sobie jedynie poćwiczyć na WF-ie. Już o żadnych zawodach nie było mowy.

Podczas obchodzonego w 2013 roku jubileuszu pięćdziesięciolecia istnienia tej placówki edukacyjnej ówczesny burmistrz miasta Andrzej Czernecki tchnął w społeczność szkolną nadzieję na wybudowanie nowego obiektu.

Podczas jubileuszu złożył obietnicę, że ta sala na pewno będzie wybudowana w najbliższym czasie. I rzeczywiście, dotrzymał słowa, ponieważ już jesienią 2013 roku odbył się wybór ofert na wykonanie projektu sali. Później, w 2014 roku zapadła decyzja o budowie i po spełnieniu wszelkich formalności od września 2014 roku rozpoczęła się budowa sali. – podkreśla pani dyrektor.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Został wybrany typowy projekt sali gimnastycznej dedykowany dla tego rodzaju ośrodka edukacyjnego. Koncepcja architektoniczna objęła powstanie jednokondygnacyjnego budynku mieszczącego arenę sportową o wymiarach 12 na 24 metry wraz z pełnym zapleczem sanitarno-szatniowym.

Salę wyposażono w urządzenia i sprzęt niezbędne do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego. Gabaryty obiektu pozwalają w pełni komfortowo trenować tutaj takie dyscypliny drużynowe, jak piłkę siatkową, koszykówkę czy piłkę ręczną.

To nie jest hala sportowa dla jakiegoś klubu, z przeznaczeniem na nie wiadomo jak duże rozgrywki. Po prostu jest to obiekt, na którym będą ćwiczyć dzieci. W najbliższym czasie zostanie ona udostępniona również dla dzieci z całego osiedla, gdzie będziemy się spotykać tutaj na różnego rodzaju zawodach, konkursach sportowych. Myślę, że ta sala będzie dobrze służyła wszystkim. – mówi Anna Kamińska-Grzesiak.

Realizacja inwestycji pociągnęła za sobą konieczność utworzenia odpowiedniego zaplecza sanitarno-szatniowego. W przestrzeń nowo wybudowanego obiektu zostały wpisane niezbędne pomieszczenia, w tym: dwie szatnie z węzłem sanitarnym oddzielne dla dziewczynek i chłopców, oddzielna szatnia dla osób niepełnosprawnych, szatnia dla trenerów, magazyn sprzętu sportowego, pomieszczenia medyczne, magazynek na sprzęt porządkowy oraz ogólnodostępna toaleta.

Dostęp do wszystkich wymienionych pomieszczeń został zapewniony bezpośrednio z szerokiego korytarza zaprojektowanego w ramach przewiązki pomiędzy nowym, a dotychczasowym budynkiem szkoły.

Aby powstał nowy obiekt musiała być wyburzona wcześniejsza sala. W okresie od września 2014 roku właściwie do stycznia 2016 nasza młodzież korzystała z hali sportowej przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, a także basenu. – wyjaśnia dyrektor szkoły.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Jak informuje Anna Kamińska-Grzesiak, realizacja inwestycji w pewnej fazie stanęła pod znakiem zapytania.

Budowę zaczęliśmy od września 2014 roku. Przez pierwsze cztery miesiące prace budowlane przebiegały w miarę rytmicznie. Potem pierwszy wykonawca miał kłopoty natury ekonomicznej i nie mógł sobie poradzić z dalszym prowadzeniem budowy. Odstąpiliśmy od pierwotnej umowy. – powiedziała. – Po raz drugi był ogłoszony przetarg. Ten drugi wygrała firma z Krosna i od kwietnia 2015 roku przystąpiła do dalszej budowy. Mimo pewnych obaw czy zdążymy w przewidzianym pierwotnie terminie, czyli do 31 października 2015 roku, żeby zakończyć wszystkie prace budowlane okazało się, że zdążymy. Przez okres listopada trwały prace odbiorowe i tuż przed samymi świętami Bożego Narodzenia odebrałam z nadzoru budowlanego pozwolenie na użytkowanie obiektu. Po Nowym Roku weszliśmy już na pierwsze lekcje.

Praktycznie przez cały styczeń i początek lutego obiekt był w fazie testowym.

Społeczność szkolna jest bardzo zadowolona. – uśmiecha się Kamińska-Grzesiak.

W ramach inwestycji powstała sala o wymiarach 288 metrów kwadratowych. Jest to typowa sala gimnastyczna przy szkole, czyli 12×24 metry. Oprócz tego, powstało całe zaplecze socjalne, a więc: dwie oddzielne szatnie dla dziewcząt i chłopców razem z natryskami, osobna szatnia razem z sanitariatem dla osób niepełnosprawnych, magazyn sprzętu sportowego, gabinet dla nauczycieli, pokój medyczny i szeroki korytarz, którym spokojnie można się przemieszczać. Przez ostatnie dwa miesiące testowaliśmy cały obiekt. Mamy obietnicę, że w najbliższym czasie przy naszej szkole będzie realizowane wielofunkcyjne boisko sportowe.Anna Kamińska-Grzesiak, dyrektor szkoły.

Inwestycja zamknęła się kwotą 1 847 987,76 złotych, z czego 600 tysięcy złotych pochodziło z dofinansowania udzielonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Pozostałą kwotę miasto Jasło pokryło z własnego budżetu.

Radni miejscy wsparli szkołę dodatkowymi środkami w wysokości 106 tysięcy złotych, w ramach których wykonano odwodnienie ścian zachodnich budynku oraz nową drogę dojazdową łączącą ulicę Wincentego Pola z boiskiem sportowym, która jednocześnie stanowi funkcję drogi przeciwpożarowej. Jej nawierzchnię stanowi estetyczna kostka brukowa wraz z dwustronnymi obrzeżami.

Burmistrz Jasła Ryszard Pabian nie kryje swojego zadowolenia z finału podjętego przez swojego poprzednika prac.

Została oddana do użytku sala gimnastyczna, na którą szkoła czekała już od wielu lat. Co prawda, dysponowała salą, ale o innych parametrach użytkowych. Myślę, że zarówno nauczyciele wychowania fizycznego, jak i uczniowie będą z nowego pełnowymiarowego obiektu zadowoleni. Liczę, że ta sala będzie dobrze wykorzystana. W tej szkole od zawsze były pewne tradycje sportowe. Wierzę, że w przyszłości wyłonią się stąd jacyś zawodnicy, którzy będą pokazywać swoje zdolności nie tylko na arenach miejskich, ale również szerzej, a przez to zdobywać jakieś laury. Przede wszystkim cenna jest wygoda, ponieważ powstało nowe zaplecze dzięki czemu podnieśliśmy standardy odpowiadające naszym czasom. – powiedział.

Samorządowiec zadeklarował już kolejne działania zmierzające do poprawy komfortu użytkowania jasielskiej „Czwórki”.

To nie koniec, ponieważ społeczność oczekuje jeszcze dalszych inwestycji przy tym obiekcie. Przede wszystkim dotyczy to odnowy, a więc termomodernizacji całego obiektu szkoły i boiska, bo te, które są w tej chwili zdecydowanie powinny być zmienione. Będziemy się starać zarówno jedno, jak i drugie przedsięwzięcie zrealizować w najbliższych latach. – dodał Ryszard Pabian.

Szkoła Podstawowa nr 4 była do tej pory największą tego typu placówką edukacyjną w mieście, której brakowało sali gimnastycznej odpowiadającej wymogom XXI wieku.

FOTOGALERIA: przebieg budowy sali gimnastycznej przy SP nr 4 w Jaśle

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE