Sport | rekreacja | turystyka

Najpopularniejsi sportowcy i trenerzy Podkarpackiego Trójmiasta 2015 roku wyłonieni

Hokeista Ciarko PBS Bank STS Sanok Robert Kostecki i szkoleniowiec krośnieńskich koszykarzy Michał Baran zwyciężyli w siódmym plebiscycie na najpopularniejszego sportowca i trenera Podkarpackiego Trójmiasta. Nazwiska laureatów tegorocznej edycji konkursu poznaliśmy podczas uroczystej gali, której gospodarzem był Jasielski Dom Kultury.

Laureaci VII Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca i Trenera PT. Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Laureaci VII Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca i Trenera PT.
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Nominację w siódmej edycji plebiscytu na najpopularniejszych sportowców i trenerów Podkarpackiego Trójmiasta – Jasła, Krosna i Sanoka w 2015 roku otrzymało 44 sportowców i 13 trenerów reprezentujących 14 dyscyplin sportowych.

Głosować na swoich faworytów można było za pomocą oryginalnych kuponów drukowanych w lokalnej prasie: „Nowym Podkarpaciu”, „Obiektywie Jasielskim” i „Tygodniku Sanockim” oraz poprzez sms-y.

Podczas finałowej gali w Jaśle laureaci zostali uhonorowani pamiątkowymi statuetkami autorstwa artysty-rzeźbiarza, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Andrzeja Samborowskiego-Zajdla.

W głosowaniu kibiców miano najpopularniejszego sportowca Podkarpackiego Trójmiasta przypadło hokeiście Ciarko PBS Bank STS Sanok Robertowi Kosteckiemu. Drugie miejsce zajął koszykarz Dariusz Oczkowicz (KKK MOSiR Miasto Szkła Krosno), zaś trzecie siatkarz TSV Mansard TransGaz Travel Sanok, wychowanek MKS MOSiR Jasło) Patryk Łaba.

Tuż za podium uplasował się przedstawiciel Jasielskiego Klubu Kyokushin Karate Kamil Mastaj. Statuetki za zajęcie miejsca od piątego do dziesiątego odebrali: Maksymilian Gibadło (KS Budo Krosno, boks), Piotr Michalski (SKŁ Górnik Sanok, łyżwiarstwo szybkie), Paula Słonecka (AZS PWSZ Karpaty MOSiR KHS Krosno, siatkówka), Wojciech Dziedzic (JKS Czarni 1910 Jasło, piłka nożna), Marcin Kuliga (KKB MOSiR Krosno, lekkoatletyka) i Przemysław Szkatuła (KS Karpaty Krosno, piłka nożna).

Najpopularniejszym trenerem Podkarpackiego Trójmiasta został wybrany Michał Baran z KKK MOSiR Miasto Szkła Krosno (koszykówka). Na drugim miejscu znalazł się Dominik Stanisławczyk (AZS PWSZ Karpaty MOSiR KHS Krosno, siatkówka), zaś na trzecim Wacław Katan (Krośnieński Klub Biegacza MOSiR, lekkoatletyka).

Miejsca od czwartego do trzynastego przypadły w udziale: Mirosławowi Nowickiemu (UKS Piętnastka Krosno, judo), Przemysławowi Czarneckiemu (UKS Akademia Sportów Walki – Judo Jasło, judo), Ireneuszowi Kwiecińskiemu (KSM Krosno, żużel), Januszowi Sokołowskiemu (Jasielskie Stowarzyszenie Sportowe – Akademia Piłkarska Jasło, piłka nożna), Ryszardowi Skubie (JKS Czarni 1910 Jasło, piłka nożna), Jakubowi Heimrothowi (AZS PWSZ Karpaty KHS Krosno, siatkówka), Piotrowi Podporze (TSV Mansard TransGaz Travel Sanok, siatkówka), Piotrowi Kotowi (Ekoball Stal Sanok, piłka nożna), Czesławowi Owczarkowi (KS Karpaty Krosno, piłka nożna) i Marianowi Lorencowi (KKSz Urania MOSiR Krosno, szachy).

Prowadzący galę przypomniał, że wśród nominowanych znalazło się trzech ubiegłorocznych laureatów w kategorii sportowców oraz trener Wacław Katan. Nie zabrakło również trzykrotnego zwycięzcy plebiscytu Dariusza Oczkowicza. Ponownie o miano najpopularniejszego sportowca ubiegała się także tryumfatorka z 2010 roku Agnieszka Sobczyk, a wśród trenerów Wacław Katan i Ireneusz Kwieciński.

Tradycyjnie już redakcja tygodnika „Nowe Podkarpacie” wyróżniła najpopularniejszego młodzieżowca Podkarpackiego Trójmiasta. Nagrodę tę otrzymuje najwyżej sklasyfikowany w głosowaniu czytelników sportowiec młodego pokolenia. W tym roku został nim łyżwiarz szybki z Sanoka Piotr Michalski. Pod jego nieobecność statuetkę odebrał brat Michał.

Laureatom gratulowali gospodarze Podkarpackiego Trójmiasta oraz prezes tygodnika „Nowe Podkarpacie”.

Wiceprezydent Krosna Bronisław Baran: „Pragnę bardzo serdecznie pogratulować wszystkim nominowanym w siódmej edycji plebiscytu na najpopularniejszego sportowca Podkarpackiego Trójmiasta. To naprawdę duże wyróżnienie, że wśród wielu tysięcy sportowców naszych trzech miast otrzymaliście nominację, a szczególne gratulacje składam nagrodzonym. Być najpopularniejszym to nie zawsze być najlepszym, ale w tym przypadku te osoby to najlepsi sportowcy: z wynikami, postawą na boisku czy arenach sportowych i uznaniem swojego poziomu przez tysiące kibiców. Słyszeliśmy, ile było oddanych głosów na poszczególnych sportowców. To naprawdę wiele tysięcy. Chciałem pogratulować laureatom sportowcom, laureatom trenerom i podziękować organizatorom za bardzo piękną galę podsumowującą ten plebiscyt.”

Burmistrz Jasła Ryszard Pabian: „Ci najlepsi przedstawiają stan sportu w naszych miastach. Gratuluję moim kolegom współorganizatorom plebiscytu, bo to przede wszystkim ich zawodnicy zajęli czołowe miejsca, ale jest to chyba odzwierciedleniem tego czym się możemy w naszych miastach pochwalić. Niestety, my w Jaśle o ile możemy się pochwalić świetnymi wynikami jeśli chodzi o nasze dzieci i młodzież, w sportach seniorskich nie mamy już takich osiągnięć.”

Uroczystą galę, która odbyła się w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury, uświetnił występ działającego pod kierownictwem Wojciecha Nowickiego big bandu Jass Brass Consort oraz towarzyszących mu wokalistek: Patrycji Nocek, Aleksandry Tockiej i Weroniki Turek.

Szczegółowe wyniki głosowania zostaną przedstawione w świątecznym wydaniu tygodnika „Nowe Podkarpacie” (23 kwietnia bm.).

FOTOGALERIA: Gala plebiscytu na najpopularniejszego sportowca i trenera 2015 roku Podkarpackiego Trójmiasta

SYLWETKI ZWYCIĘZCÓW (przedruk z „Nowego Podkarpacia”):

Najpopularniejszy sportowiec: Robert Kostecki (Ciarko PBS Bank STS Sanok, hokej) – wychowanek STS Sanok. W sezonie 2010/2011 zawodnik KTH Krynica, zaś w sezonie 2011/2012 – Zagłębia Sosnowiec. Od czerwca 2012 r. do kwietnia 2013 r. był zawodnikiem Cracovii, z którą zdobył mistrzostwo Polski. Od maja 2013 r. ponownie zawodnik sanockiego klubu. W sezonie 2008/2009 był najlepiej punktującym graczem w drużynie (41 punktów za 17 goli i 24 asysty). W barwach Sanoka rozegrał 347 spotkań, w których zdobył 103 bramki i zaliczył 141 asyst. Na swoim koncie ma dwa złote medale mistrzostw Polski.

Najpopularniejszy trener: Michał Baran (KKK MOSiR Miasto Szkła Krosno, koszykówka) – od 2012 roku jest trenerem I klasy, ukończył także w 2013 roku dwuletnią Akademię Trenerów organizowaną przez Polski Związek Koszykówki. Rodowity krośnianin. Przez kilka lat był koszykarzem krośnieńskiej drużyny, a od 2007 roku pracował jako asystent trenera. Od sierpnia 2014 roku został pierwszym trenerem i wraz z drużyną zdobył brązowy medal I ligi w poprzednim sezonie 2014/15. W pierwszej rundzie obecnego sezonu krośnieńska drużyna trenowana przez niego jest liderem rozgrywek. Ma 33 lata.

Najpopularniejszy młodzieżowiec: Piotr Michalski (SKŁ Górnik Sanok, łyżwiarstwo szybkie) – jest członkiem kadry narodowej sprinterów w łyżwiarstwie szybkim. Posiada mistrzowską klasę sportową na trzech dystansach. W poprzednim sezonie startował w mistrzostwach świata i Pucharze Świata juniorów. W pucharze w klasyfikacji końcowej zajął drugie miejsca na 500 i 100 metrów, a w Mistrzostwach Świata na dystansie 500 metrów był czwarty. W mistrzostwach Polski juniorów zdobył 6 złotych i 1 srebrny medal. W grudniu 2014 roku na Akademickich Mistrzostwach Świata w Ałmaty (Kazachstan) zdobył srebrny medal na 1000 metrów, a na 500 metrów był czwarty. W marcu 2015 roku zajął 18. miejsce w wieloboju sprinterskim w łyżwiarskich mistrzostwach świata w sprincie w Astanie (Kazachstan). W obecnym sezonie, w grudniu 2015 roku na torze w Tomaszowie Mazowieckim zdobył dwa srebrne medale w biegach na 500 i 1000 metrów w mistrzostwach Polski seniorów. Na tych dystansach (500, 1000 m) został dwukrotnym młodzieżowym mistrzem Polski.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Najpopularniejsi sportowcy i trenerzy Podkarpackiego Trójmiasta 2015 roku wyłonieni”