Informacje

Poznaliśmy nazwiska laureatów VII Podkarpackiego Pleneru Dziennikarskiego w Jaśle

Artykuł „Niewidoczne – najważniejsze!” Franciszka Daty, ucznia Gimnazjum nr 4 im. Romualda Traugutta w Jaśle, zdobył pierwsze miejsce w siódmej edycji Podkarpackiego Pleneru Dziennikarskiego im. Marcina Pawłowskiego. Patronat honorowy nad konkursem adresowanym do gimnazjalistów z całego województwa podkarpackiego objęła redakcja TVN. Zwycięzca oraz pozostali laureaci odebrali nagrody z rąk popularnej reporterki „Faktów” Renaty Kijowskiej.

To już siódma edycja organizowanego przez Gimnazjum nr 4 im. Romualda Traugutta w Jaśle Podkarpackiego Pleneru Dziennikarskiego. W konkursie, którego motywem przewodnim jest zaangażowanie młodych ludzi do uprawiania dziennikarstwa prasowego, biorą udział uczniowie szkół gimnazjalnych z całego województwa. Zadaniem, jakie postawili przed nimi pomysłodawcy przedsięwzięcia, było napisanie artykułu, którego hasłem głównym była „Potęga przyjaźni”.

Na tegoroczny Plener nadesłano w sumie dziewięćdziesiąt prac, których objętość wyniosła 173 strony standardowego formatu. Oceną każdej z oddzielna i wyłonieniem tych najlepszych zajęła się trzyosobowa komisja konkursowa, w skład której weszli: Zbigniew Dranka (wieloletni dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle, społecznik, autor dziesiątek publikacji prasowych, autor stałej rubryki w lokalnym czasopiśmie „Obiektyw Jasielski”), Agata Koba (rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jaśle) oraz Katarzyna Pacwa (Jasielski Dom Kultury).

Jak podkreśla przewodniczący składu jurorskiego, po wymienieniu między poszczególnymi członkami komisji swoich typów, ich mocnych i słabych stron, zachwycie i ubolewaniu werdykt był dość jednomyślny.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

„Różne punkty widzenia tematu pozwoliły pogrupować Wasze dzieła na podobne, w formie i treści, ale też wyodrębnić oryginalne prace i to pod każdym względem z odniesieniem do życia codziennego, ludzi, ich radości dramatów, tajemnic, ze wspólnym mianownikiem – przyjaźń. Urzekła nas ilustracja potęgi przyjaźni na tylu płaszczyznach życia prywatnego i społecznego. W wielu artykułach zaskakuje konglomerat formy i treści poprawny stylistycznie. Ale są też rażące błędy zwłaszcza interpunkcyjne, zdarzało się, że ortograficzne. Ten plener, co podkreślała Pani Agata jest sposobnością do zaprezentowania formy dziennikarskiej, a więc opisującej prawdę. Tym, którzy puścili wodze fantazji polecamy liczne konkursy literackie, ot choćby ten organizowany przez naszą Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle” – powiedział.

Dzieląc się swoimi spostrzeżeniami z uczestnikami konkursu, Zbigniew Dranka przyznał, że „niektórzy autorzy, już tytułując swoją pracę, poszli na łatwiznę opatrując ją hasłem konkursu. Inni zadziwili pomysłowością i trafnością wyboru, często zapowiadając treść artykułu. Część to typowe wypracowania szkolne inspirowane, jak sądzimy, przerabianą lekturą. Inna twórczość to zapewne efekt własnych lub rodzinnych przeżyć albo świeżych intrygujących przemyśleń. Jeszcze inne to widoczne kompozycje z poszukiwań wirtualnych. I tu zadziwia umiejętności typu kopiuj – wklej”.

Z rozrzewnieniem wspomina też o swoim debiucie na niwie dziennikarskiej: „Ilekroć pada hasło tego konkursu przywołuję, we wspomnieniach, swój dziennikarski debiut, bowiem pierwsze teksty napisałem jako uczeń tej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Jaśle. Wydrukowały je jakieś pół wieku temu, ogólnopolskie gazety dla młodzieży „Płomyk” i „Świat Młodych””.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

W tegorocznej edycji konkursu jurorzy postanowili przyznać pierwszą nagrodę uczniowi gospodarza Podkarpackiego Pleneru Dziennikarskiego Franciszkowi Dacie za artykuł pod tytułem „Niewidoczne – najważniejsze!”. W tym miejscu należy podkreślić, że wszystkie nadesłane prace były opatrzone pseudonimem autora.

Drugie miejsce zajęli ex aequo Martyna Pałys (Gimnazjum Publiczne nr 1 we Frysztaku) za artykuł „W galerii przyjaciół, czyli po ciemnej stronie mocy” oraz Miłosz Wiater (Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie) za artykuł „Ktokolwiek widział”, zaś trzecie Iwona Bracik (Gimnazjum nr 1 w Jaśle) za artykuł „Nieludzka przyjaźń”. Ponadto zostało wręczone sześć równorzędnych wyróżnień, które otrzymali: Adrian Rachowicz (Gimnazjum nr 1 w Jaśle), Anna Grzywa (Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie), Adam Głąb (Gimnazjum nr 4 w Jaśle), Katarzyna Kochanek (Gimnazjum w Jedliczu), Wiktoria Świstak (Gimnazjum w Tarnowcu) i Ilaria Muszyńska (Gimnazjum Publiczne nr 1 we Frysztaku).

Nagrodzeni otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz nagrody rzeczowe, a miało to miejsce podczas uroczystej gali, której gośćmi honorowymi byli przedstawiciele patrona honorowego konkursu – stacji TVN: dziennikarka „Faktów” Renata Kijowska oraz dziennikarz „Superwizjera” Robert Socha.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

To zaskakujące, że odbywa się on już siódmy rok. Uświadomiłam sobie, że uczestnicy pierwszych edycji mają pewnie teraz po dwadzieścia kilka lat. Być może już pracują w jakiś redakcjach albo przynajmniej praktykują dziennikarską pracę. Tego nie jesteśmy pewni natomiast jestem przekonana, że tego trudu włożonego w pierwsze teksty nadsyłane na Plener Dziennikarski nie żałują. Dlatego, że dziennikarstwo to tak fascynująca dziedzina, która bardzo dużo wymaga, ale też ogromnie wiele daje. Daje widzom czy czytelnikom, bo objaśnia świat. Czasem ten świat próbuje naprawiać. Bywa, że pomaga bohaterom artykułów czy reportaży. Ale chyba najwięcej dziennikarstwo daje tym, którzy się nim zajmują. Pozwala nam także zrozumieć świat, otworzyć się na innych, uczy empatii i uczy rozwijania się samych siebie. – powiedziała Renata Kijowska.

Przemawiając do uczestników konkursu dziennikarka nawiązała do patrona pleneru – śp. Marcina Pawłowskiego, wybitnego dziennikarza stacji, który zmarł w wieku 33 pokonany przez chorobę nowotworową.

Jestem dla Was pełna podziwu. Ten konkurs to również wyraz silnej sympatii do jego patrona – Marcina Pawłowskiego, za co gorąco w imieniu swoim i redakcji serdecznie dziękuję. To takie utożsamianie się z wartościami, które Marcin sam wyznawał, czyli rzetelnością dziennikarską, ciekawością świata. Marcin był świetnym kumplem, co sama mogę potwierdzić. Z pewnością był doskonałym przyjacielem dla tych, którzy byli przy nim naprawdę blisko. Byłby z pewnością z Państwa dumny i wdzięczny, że chcieliście poświęcić tyle trudu i pracy, by wziąć udział w tym Plenerze. – dodała.

Gratulacje laureatom oraz wszystkim, którzy zechcieli podjąć się tematu i wysłać swoje prace pod ocenę profesjonalnego jury, złożyła wiceburmistrz miasta Jasła Elwira Musiałowicz-Czech.

Siedem lat temu kiedy przyszłam na pierwszy Plener Dziennikarski z zupełnie innej strony spoglądałam na to co tutaj się dzieje i zastanawiałam się czy będzie on miał kontynuację. Bardzo dziękuję, że ta kontynuacja jest. Jest on najpiękniejszym pomnikiem jaki mógł zostać zbudowany śp. Marcina Pawłowskiego. Dziękuję również jury, bo Wasza praca była bardzo interesująca. Jeżeli pisząc te prace czuliście, że ścieżka dziennikarska mogłaby być Waszą prawdziwą pasją to myślę, że powinniście tą drogą podążać, ponieważ życie zawodowe związane z pasją jest satysfakcjonujące i zawsze prowadzi do pozytywnych aspektów własnego rozwoju. – powiedziała.

Portal regionalny terazJaslo.pl objął przedsięwzięcie patronatem medialnym.

Plener_04

Plener_03

Plener_02

Plener_01

Plener_17

Plener_16

Plener_15

Plener_14

Plener_11

Plener_10

Plener_09

Plener_08

Plener_07

Plener_05

Plener_18

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Poznaliśmy nazwiska laureatów VII Podkarpackiego Pleneru Dziennikarskiego w Jaśle”