Kultura | rozrywka | edukacja

XIV Powiatowy Konkurs Teatralny

Powiatowy Konkurs Teatralny Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych organizowany przez Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach pod Honorowym Patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Starosty Jasielskiego, Burmistrz Miasta Kołaczyce.

Fot. © archiwum Szkoły
Fot. © archiwum Szkoły

Spektakl „Świętoszek” w wykonaniu aktorów z Teatru Nowego we Wrocławiu poprzedził XIV Powiatowy Konkurs Teatralny, który zgromadził (04.04) w Jasielskim Domu Kultury pasjonatów teatru, działających w szkolnych kołach teatralnych w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Młodzi aktorzy zmierzyli się z tematem „Świat – wczoraj … dziś … jutro (obrazy świata w tekstach kultury)”.

Jury w składzie: Edward Kalisz – aktor Teatru Nowego z Wrocławia, Helena Gołębiowska – z-ca dyrektora Jasielskiego Domu Kultury, Karolina Pierzchała – instruktor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle, Andrzej Papciak – z-ca Naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Jaśle doceniło dobór repertuaru, ciekawe rozwiązania inscenizacyjne, środki wyrazu artystycznego i przyznało nagrody:

w kategorii gimnazja:
I miejsce – Gimnazjum w Bieździedzy za spektakl „Chodź człowieku, coś ci powiem” w reżyserii Renaty Stelmach-Rączki
wyróżnienie – Gimnazjum w Brzostku za spektakl „Wyjście z mroku” w reżyserii Alicji Czapli

w kategorii szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce – Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach za spektakl „W czarnym lustrze” w reżyserii Grażyny Żygłowicz
II miejsce – I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle za spektakl „Juste” w reżyserii Barbary Sokołowskiej
III miejsce – Zespół Szkół nr 4 w Jaśle za spektakl „Oszalałem, kiedy cię ujrzałem” w reżyserii siostry Kariny Skowron

Jury przyznało także nagrody indywidualne dla najlepszych aktorów: Anny Skiby z Liceum w Kołaczycach i Pawła Maka z Liceum nr I w Jaśle.

Szczęśliwym zwycięzcom nagrody wręczyli ich fundatorzy: Starosta Jasielski Mariusz Sepioł oraz Burmistrz Kołaczyc Małgorzata Salacha. Ciepłe słowa do aktorów skierował także Edward Kalisz, aktor, absolwent Liceum w Kołaczycach. Podkreślił, że uczniowie nie są zawodowcami, jednak, dzięki autentycznym emocjom, są prawdziwi na scenie. Podziękował nauczycielom, którzy „popychają” młodzież do działań teatralnych, wyraził nadzieję, że wśród młodych adeptów sztuki teatralnej są przyszli aktorzy.

(LO w Kołaczycach)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “XIV Powiatowy Konkurs Teatralny”