Informacje

Od ćwierć wieku młodzież konfrontuje z rówieśnikami swoją wiedzę na temat historii Jasła

Sześćdziesięciu dziewięciu uczestników wzięło udział w jubileuszowej – dwudziestej piątej edycji Turnieju Wiedzy o Jaśle. Organizatorami konkursu adresowanego do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z terenu miasta byli: Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz Młodzieżowy Dom Kultury. Laureaci otrzymali cenne nagrody rzeczowe oraz wydawnictwa regionalne.

Motywem przewodnim organizowanego już od ćwierćwiecza konkursu, którego adresatami są dzieci i młodzież kształcąca się w jasielskich placówkach edukacyjnych, jest historia miasta i jego mieszkańców. Pytania opracowywane przez nauczycieli historii nawiązują do bogatych dziejów naszego grodu i życia jego mieszkańców, odnoszą się do ważnych rocznic historycznych czy zachowanych zabytków. Nie brakuje też nawiązań do wybitnych postaci związanych z miastem.

W jubileuszowej edycji Turnieju Wiedzy o Jaśle wzięły udział 23 trzyosobowe drużyny reprezentujące dziesięć szkół podstawowych, pięć gimnazjów oraz trzy szkoły ponadgimnazjalne.

Do organizacji przedsięwzięcia przyłączyli się: Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Na początku były to konkursy wiedzy o Jaśle, później mieliśmy też dodatkowo konkursy wiedzy o regionie jasielskim. Były one organizowane w różnych porach roku. Nie było wówczas tak jak w chwili obecnej, że jeśli w szkole uczy się powyżej pięciuset uczniów to mogą wystartować dwie drużyny. Niegdyś było zupełnie inaczej. Nie było testów tylko ogólne pytania. Młodzież się stresowała, nie wiedziała gdzie szukać wiedzy, bo nie było wiadomo czy będą pytać o ważnych ludziach związanych z Jasłem czy będzie to tylko i wyłącznie pytanie o zabytki czy inny historyczny motyw. Natomiast w tej chwili, już od paru lat, opieramy się o materiały dostępne w wydawnictwach opracowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Mogę się pochwalić, że mamy takich wydawnictw ponad sto. Chyba żadne stowarzyszenie w województwie nie ma tak imponującej liczby. Aby tego typu turnieje odbywały się to potrzebny jest lokal. Od początku były one organizowane we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury. Jego ówczesnym dyrektorem zaangażowanym w to przedsięwzięcie był Zbigniew Dranka. I tak pozostało do dzisiaj, że gościmy w tej placówce edukacyjnej za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni. – powiedziała Felicja Jałosińska, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

Przewodniczący komisji konkursowej - Ryszard Turek. Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Przewodniczący komisji konkursowej – Ryszard Turek.
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Siedmioosobową komisję konkursową tworzyli w tym roku: Ryszard Turek (nauczyciel historii w Zespole Szkół w Nowym Żmigrodzie), Andrzej Mroczka (nauczyciel historii w Gimnazjum w Kątach), Jacek Bracik (nauczyciel historii w Zespole Szkół Publicznych w Tarnowcu), Piotr Dziedzic (emerytowany nauczyciel historii w Zespole Szkół w Kunowej), Robert Nowiński (nauczyciel historii w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kołaczycach), Łucja Filipek (SMJiRJ) oraz Krystyna Mikołajczyk (MDK).

Niegdyś w komisji konkursowej byli historycy z Jasła, ale były dyskusje, że jeśli konkurs dotyczy historii miasta to powinny go przygotowywać osoby nie związane na co dzień z miastem. I tak od wielu lat mamy przedstawicieli – nauczycieli historii z poszczególnych gmin powiatu jasielskiego. – wyjaśnia Felicja Jałosińska.

Najwyższą punktację udało się uzyskać, a tym samym zająć pierwsze miejsce w turnieju, drużynom: Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 12 im. Ignacego Łukasiewicza (Kacper Janiga, Piotr Szot, Marcin Kowalkowski), Gimnazjum nr 5 (Filip Sitek, Maciej Ochwat, Gabriela Rzońca) oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. króla Stanisława Leszczyńskiego – drugi zespół (Justyna Rogowska, Katarzyna Dyrek, Zuzanna Nowak).

Zwycięzcy w kategorii szkół podstawowych. Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Zwycięzcy w kategorii szkół podstawowych.
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Zwycięzcy w kategorii gimnazjów. Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Zwycięzcy w kategorii gimnazjów.
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Zwycięzcy w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Zwycięzcy w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Jak podkreśliła współorganizująca przedsięwzięcie Felicja Jałosińska, podniesienie atrakcyjności turnieju o atrakcyjne nagrody rzeczowe i wydawnictwa o tematyce regionalnej dla laureatów oraz pozostałych uczestników nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów. Pani wiceprezes kieruje podziękowania na ręce: Starostwa Powiatowego w Jaśle, Urzędu Miasta w Jaśle, Orion Engineered Carbons sp. z o.o. w Jaśle, Powszechnej Spółdzielni Spożywców Społem w Jaśle, Huty Szkła w Jaśle S.A., Piekarni Wątroba w Jaśle, Zakładu Cukierniczego „Liwocz” w Jaśle oraz P.P.H.U. „Astra” sp. z o.o. w Krajowicach.

Cieszę się, że cały konkurs układa nam się bardzo dobrze. Dla wszystkich mamy nagrody. Z tym, że nie są to już tak drogocenne przedmioty jak w ubiegłym roku, czyli tablety, ale tutaj musieliśmy się trochę rozdrobnić, ponieważ jest dużo więcej uczestników. Poza tym jak jest więcej rzeczy to człowiek się bardziej cieszy. Mam nadzieję, że chyba wszyscy są zadowoleni. Serdecznie dziękuję opiekunom poszczególnych drużyn, bo tylko dzięki ich zapałowi i determinacji tak dużo młodzieży bierze udział w tym turnieju. Cieszę się, że spotykamy się co roku, że historia miasta Jasła jest bliska sercu każdego mieszkańca Jasła – tego co się tutaj urodził i względnie tego co tu zamieszkał. – podkreśliła Jałosińska.

Burmistrz miasta Ryszard Pabian, który wziął udział w uroczystym podsumowaniu jubileuszowej edycji Turnieju Wiedzy o Jaśle złożył na ręce uczestników i ich opiekunów podziękowanie za zaangażowanie w poznawanie historii naszego grodu.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Nas jako władze cieszy, że chcecie poznawać historię naszego miasta i potem tym się wykazywać w tego typu turniejach. Dziękuję Wam serdecznie za to, że wzięliście udział w tym turnieju, że poznajecie historię naszego miasta. Dwadzieścia pięć konkursów, a więc już kilka pokoleń uczniów, którzy zmagają się z tym przyjemnym tematem, ponieważ historia miasta jest piękna chociaż tych zabytków na dzień dzisiejszy nie mamy zbyt wiele, bo przecież tragiczna była jego historia. Za wszystko Wam serdecznie dziękuję. Dziękuję jurorom, bo to zaskakujące, że osoby spoza Jasła biorą na siebie ten ciężar, aby oceniać naszą jasielską młodzież. Zapraszam do udziału w kolejnym konkursie. – powiedział.

Z kolei starosta jasielski Mariusz Sepioł zaznaczył, że „bardzo miło, że jest takie grono uczniów i nauczycieli, którzy interesują się lokalną historią i działają na tym polu”.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Gdziekolwiek spotykam się z ludźmi, a często jeżdżę za granicę, to zawsze się chwalę skąd jestem. Niektórzy kojarzą Jasło, ale niektórym trzeba coś dodatkowo o nim powiedzieć. Ja wtedy mówię, że to jest miasto, które zostało bardzo silnie spustoszone przez historię. Ale zwracam tutaj uwagę na jedno: Jasło nie zostało zniszczone z powodu działań wojennych jak to zostało nawet kiedyś napisane w strategii rozwoju powiatu, co musiałem poddać korekcie, ale Jasło zostało zniszczone świadomą, przemyślaną od początku do końca decyzją niezwiązaną z działaniami wojennymi. To była wręcz decyzja administracyjna. Do tej pory ani jednej złotówki odszkodowania nie otrzymaliśmy z tego tytułu. Sprawy związane z tymi zniszczeniami ciągną się do dzisiaj. Schodząc na dół starostwa do archiwum są tam ślady tych tragicznych losów związane z aktami własności. W naszych archiwach znaleźliśmy dokumenty, które są perełkami związanymi z historią Jasła. Jak ja usłyszałem, że te dokumenty trzeba z mocy prawa przekazać gdzieś do archiwum, żeby to leżało gdzieś w jakiejś ciemnej piwnicy i żeby nikt nigdy do tego nie zaglądał to raczej tak nie powinno funkcjonować. Będzie dokonane skanowanie tych dokumentów i powinny być one udostępnione, ponieważ są związane z naszą spuścizną. Także Jasłem trzeba się chwalić i wszystkim mówić o tym co to za miejsce Polski. – zwrócił się do zebranych.

Finał dzisiejszego konkursu uświetnił występ wokalistek z Młodzieżowego Domu Kultury.

20160510-07

20160510-08

20160510-09

20160510-10

Pozostałe lokaty zajęli:

w kategorii szkół podstawowych
2. Szkoła Podstawowa nr 4 im. ks. biskupa Ignacego Krasickiego – drużyna druga (Aleksandra Wanat, Hubert Zając, Łucja Postek)
3. Szkoła Podstawowa nr 4 im. ks. biskupa Ignacego Krasickiego – drużyna pierwsza (Dagmara Zając, Bartosz Rup, Aleksander Hycnar)
4. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej – drużyna pierwsza (Klaudia Ząbik, Magdalena Pabisz, Aleksandra Borda-Sieczkowska)
5. zkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej – drużyna druga (Jakub Krzyszczuk, Jakub Zborowski, Maksymilian Kosiba)
6. Szkoła Podstawowa nr 8 im. ks. Stanisława Konarskiego (Sylwia Machowicz, Maksymilian Marek, Julia Dykas)
7. Szkoła Podstawowa nr 10 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” (Wiktor Bożek, Oliwia Górniak, Dominika Juszczyk)
8. Szkoła Podstawowa nr 11 im. kard. Stefana Wyszyńskiego (Julia Mamroł, Emilia Leśniak, Miłosz Brzezowski)
9. Szkoła Podstawowa nr 7 im. Stefana Jaracza (Aleksandra Kmiecik, Dominik Gajewski, Radosław Gajewski)
10. Szkoła Podstawowa nr 6 (Aleksandra Wilk, Julia Tomaszewska, Natalia Ryznar)
11. Społeczna Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół Społecznych im. Adama Mickiewicza (Zuzanna Wojnarska, Barbara Ramut, Martyna Faryj)
12. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Romualda Traugutta (Zuzanna Augustyn, Paulina Sorys, Sylwia Urban)

w kategorii gimnazjów
2. Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza – drużyna pierwsza (Aleksandra Modras, Magdalena Szetela, Karol Wojdyła)
3. Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza – drużyna druga (Anna Pogorzelska, Katarzyna Żołądź, Aleksandra Bober)
4. Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Jadwigi Królowej – drużyna druga (Dominika Zbaraża, Magdalena Adamik, Jan Wojtan)
5. Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Jadwigi Królowej – drużyna pierwsza (Kacper Opiela, Maria Ochwat, Julia Dołęga)
6. Gimnazjum nr 4 im. Romualda Traugutta (Kornelia Betlej, Anna Machowska, Diana Wilczak)
7. Społeczne Gimnazjum w Zespole Szkół Społecznych im. Adama Mickiewicza (Izabela Frankiewicz, Weronika Kosiba, Daria Lubaś)

w kategorii szkół ponadgimnazjalnych
2. Zespół Szkół nr 4 im. Jana Pawła II (Izabela Mastyj, Sylwia Pisula, Weronika Czubik)
3. Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO (Aleksandra Rzońca, Klaudia Majcher, Kinga Rachowicz)
4. I Liceum Ogólnokształcące im. króla Stanisława Leszczyńskiego – drużyna pierwsza (Kamila Twarduś, Zuzanna Skowron, Przemysław Surmacz)

POSŁUCHAJ – Felicja Jałosińska, wiceprezes SMJiRJ:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE