Informacje

„To wielki zaszczyt nosić strażacki mundur”

Na placu przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka. Uczestniczyli w nim kierownictwo, funkcjonariusze i pracownicy cywilni tutejszej jednostki, a także emerytowani pracownicy pożarnictwa, przedstawiciele służb mundurowych, lokalne władze oraz osoby sympatyzujące z ochroną przeciwpożarową na terenie naszego powiatu.

Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII. Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar
Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII.
Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar

POSŁUCHAJ:

Uroczyste obchody Dnia Strażaka w Jaśle rozpoczęły się okolicznościową mszą świętą w Kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, której przewodniczył kapelan strażaków ziemi jasielskiej ks. Tadeusz Wawryszko. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości w asyście kompani honorowej oraz Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej pod kierownictwem Ireneusza Fatygi przeszli ulicą Mickiewicza na plac przed miejscową Komendą Powiatową.

Po złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości mł. bryg. Sławomira Madejczyka zastępcy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie st. bryg. Janowi Ziobrze nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej oraz odegranie hymnu narodowego.

Głównym punktem obchodów było wręczenie odznaczeń oraz awansów na wyższe stopnie służbowe.

Postanowieniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odznakami resortowymi „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” zostali uhonorowani: srebrnymi – st. kpt. Edward Gronek (zastępca dowódcy zmiany w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle), dh Stanisław Święch (prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Jaśle), brązowymi – dh Wiesław Świątek (prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Harklowej, dh Andrzej Książkiewicz (Komendant Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP gminy Krempna) i dh Jerzy Sanokowski (Komendant Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP gminy Jasło).

Na podstawie uchwały Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Rzeszowie Złotym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” został odznaczony funkcjonariusz tutejszej jednostki st. asp. Adam Durał.

Z okazji obchodzonego jedenastu funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej pełniący służbę w jasielskiej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej odebrało nominacje na wyższe stopnie służbowe w korpusie oficerskim, aspiranckim i podoficerskim: kpt. Edward Gronek – zastępca dowódcy zmiany (awans na starszego kapitana), mł. asp. Mateusz Pawłowski – dowódca zastępu (awans na aspiranta), ogn. Dariusz Buczakowski – operator sprzętu specjalnego (awans na starszego ogniomistrza), st. sekc. Tomasz Bachórz – ratownik, członek grupy wodno-nurkowej (awans na młodszego ogniomistrza), st. sekc. Jerzy Wojdyła – ratownik (awans na młodszego ogniomistrza), st. sekc. Tomasz Zawisza – ratownik-kierowca (awans na młodszego ogniomistrza), sekc. Wojciech Forystek – ratownik, członek grupy wodno-nurkowej (awans na starszego sekcyjnego), sekc. Łukasz Gierlicki – ratownik , członek grupy wodno-nurkowej (awans na starszego sekcyjnego), sekc. Piotr Kosiba – ratownik-kierowca (awans na starszego sekcyjnego), sekc. Paweł Tokarz – ratownik-kierowca (awans na starszego sekcyjnego), sekc. Piotr Wojdyła – młodszy ratownik-kierowca (awans na starszego sekcyjnego).

Tradycyjnie już – wzorem ubiegłych lat – starosta jasielski ufundował nagrodę rzeczową dla wyróżniającego się strażaka Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. W tym roku z rąk starosty Mariusza Sepioła odebrał ją st. ogn. Dariusz Buczakowski – operator sprzętu specjalnego w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej.

Podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka, które odbędą się 24 maja w Rzeszowie, brązowy Medal „Za długoletnią służbę” odbiorą: st. asp. Paweł Opałka oraz st. asp. Marcin Wnęk.

W imieniu wszystkich odznaczonych i awansowanych oraz wyróżnionych funkcjonariuszy głos zabrał st. asp. Adam Durał: – Dziękuję bardzo za przyznane odznaczenia, awanse i wyróżnienia. Zmobilizują nas one jeszcze bardziej do wytężonej pracy na rzecz ochrony przeciwpożarowej mieszkańców powiatu jasielskiego, w myśl strażackiej dewizy „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.

Gratulując odznaczonym i awansowanym strażakom wicewojewoda podkarpacki Witold Lechowski życzył im, aby dalej rozwijali swoje umiejętności i osiągali kolejne zaszczyty.

Chciałem złożyć serdeczne życzenia z okazji Dnia Strażaka. Życzę przede wszystkim, abyście Panowie wracali zawsze bezpiecznie do domu, żebyście z każdej akcji, z którą macie do czynienia, wracali zdrowi i bez żadnych kontuzji. Wiadomo, że strażacy cieszą się w polskim społeczeństwie najlepszą opinią. Cieszą się dlatego, że zapewniają ludziom bezpieczeństwo, że służą ludziom, że są blisko ludzi. Jak wynika z naszych doświadczeń, najbliżej ludzi są strażacy-ochotnicy, bo jak wiadomo takie jednostki są w naszych miejscowościach. Jak wystąpi jakieś zdarzenie na terenie tych miejscowości to pierwsi na miejscu akcji są strażacy-ochotnicy. Oni bardzo często bezinteresownie, poświęcając swój czas, służą ludziom. – powiedział.

Witold Lechowski – jako przedstawiciel rządu w terenie – przyznał, że w części zawodowych i ochotniczych jednostek straży pożarnej w regionie brakuje jeszcze wysoko specjalistycznego sprzętu.

Jak wiadomo, technika się rozwija, powstają nowe technologie i my jako Państwo musimy się do tego dostosowywać. Nie wszędzie ta infrastruktura jest wystarczająca. Wielu z Panów może narzekać na zarobki. Ale myślę, że gorzej już nie będzie, a będzie coraz lepiej. Z okazji dzisiejszego święta tego Państwu życzę. – dodał wicewojewoda.

Życzenia i gratulacje dla kierownictwa, funkcjonariuszy, pracowników cywilnych jasielskiej Komendy oraz emerytowanych funkcjonariuszy pożarnictwa przekazał st. bryg. Jan Ziobro, zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Swoje podziękowania skierował również do współpracujących z zawodową strażą innych formacji mundurowych oraz instytucji państwowych. – Współpraca jest podstawą zapewniania bezpieczeństwa. Tylko w symbiozie wszystkich podmiotów jesteśmy w stanie zapewniać bezpieczeństwo. Zmienność środowiska, w którym się znajdujemy, wymaga ciągłej współpracy i doskonalenia, żeby społeczeństwo mogło czuć się bezpiecznie. – powiedział st. bryg. Jan Ziobro.

W imieniu samorządu głos zabrali starosta jasielski Mariusz Sepioł oraz burmistrz Jasła Ryszard Pabian. – Z okazji Waszego święta chciałem życzyć wszystkiego najlepszego, wszelkiej pomyślności, tego, abyście głównie ćwiczyli, a nie sprawdzali się w boju. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu wydawało się, że służby są nam nie za bardzo potrzebne. Wydawało się, że bez służb wszystko będzie ok. W tej chwili wszyscy widzimy, że służby są potrzebne. Jeżeli chodzi o tę szczególną służbę strażaków to naukowcy mówią, że w najbliższych pięćdziesięciu latach klimat będzie się zmieniał. A co to będzie oznaczało? To będzie oznaczało, że strażacy będą częściej potrzebni, będą musieć uczyć się nowych sposobów zaradzenia sytuacji. A wierzę, że potraficie sobie ze wszystkim poradzić. – powiedział starosta.

Burmistrz Pabian dodał, że dzisiejsza straż tylko z nazwy przypomina pierwotnie utworzoną jednostkę. – Przecież ta część działalności związana z gaszeniem pożarów to tylko niewielka część. Chyba więcej wyjeżdżacie do innych zdarzeń, które mają miejsce na terenie powiatu, a więc wypadki drogowe, zagrożenia chemiczne i klęski żywiołowe w postaci powodzi. Chciałem za Waszą działalność serdecznie podziękować i pogratulować tym, którzy dzisiaj zostali odznaczeni i awansowali. – zwrócił się do mundurowych gospodarz naszego miasta.

Z okazji obchodzonego w dniu dzisiejszym Dnia Strażaka do jasielskiej jednostki napłynęły liczne listy okolicznościowe. Jeden z nich skierował przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strażackiego poseł Zbigniew Chmielowiec. Napisał w nim m.in.: „Z okazji Dnia Strażaka, w imieniu własnym oraz Parlamentarnego Zespołu Strażaków, mam zaszczyt złożyć serdeczne życzenia i wyrazić słowa uznania pod adresem wszystkich strażaków i pracowników cywilnych z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. Kieruję słowa wdzięczności za Państwa niezbędną i jakże niebezpieczną służbę, za zaangażowanie oraz ciągłe podnoszenie swoich umiejętności. To wielki zaszczyt nosić strażacki mundur, ale jednocześnie jest to ogromne zobowiązanie i powinność szczególnego rodzaju. Niech satysfakcja i duma z dotychczasowych dokonań oraz stale wzrastające społeczne uznanie towarzyszy Państwu w dalszej codziennej działalności ratowniczej. Życzę wielu sukcesów w życiu zawodowym, spełnienia wszystkich planów i zamierzeń, a także zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.”

Podsumowując dzisiejsze uroczystości Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle podziękował za wszystkie ciepłe słowa pod adresem podległych mu funkcjonariuszy i pracowników cywilnych za służbę, którą pełnią na co dzień na rzecz lokalnej społeczności.

Na ten sukces, profesjonalną i skuteczną pomoc składa się wiele czynników. Żebyśmy mogli skutecznie i profesjonalnie prowadzić różnego rodzaju działania to przede wszystkim potrzebni są ludzie, dobrze wyszkoleni, ale oni sami nic nie zrobią. Do tego jest potrzebny nowoczesny, profesjonalny sprzęt pożarniczy. Sprzęt jakże bardzo drogi w tej chwili. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy na co dzień dokładają wszelkich starań, dzięki którym sprzęt, który znajduje się w naszej jednostce, jest nowoczesnym, dobrym, służącym społeczeństwu powiatu jasielskiego. – powiedział st. bryg. Wiesław Latoszek.

Komendant podkreślił, że głównym źródłem, z którego pochodzą środki na doposażenie sprzętowe podległej mu jednostki, są: Podkarpacka Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, Starostwo Powiatowe w Jaśle oraz urzędy miast i gmin powiatu jasielskiego.

W swoim wystąpieniu Wiesław Latoszek zaznaczył, że „strażacy wykonują szeroki wachlarz działań”. – Mamy do czynienia z coraz to większą liczbą, dotychczas nie spotykanych zdarzeń. Musimy się cały czas szkolić i to czynimy. Myślę, że w dalszym ciągu jasielska jednostka będzie robiła wszystko ku temu, aby nieść profesjonalną i skuteczną pomoc. – dodał.

Dzisiejsze obchody zwieńczyło odsłonięcie obelisku poświęconego Romualdowi Palchowi, który stanął przed wejściem do budynku Komendy od strony ulicy Mickiewicza.

FOTOGALERIA:

Dzień Strażaka 2016 w Jaśle
Odsłonięcie pomnika Romualda Palcha

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE