Informacje

Grupa Nowy Styl inwestuje w badania i rozwój

16 września spółka Nowy Styl podpisała z Ministerstwem Rozwoju umowę o dofinansowaniu projektu utworzenia własnego centrum B+R firmy. Nowa infrastruktura badawcza, dedykowana kadra naukowców i agenda badawcza przyspieszą rozwój technologiczny firmy i usprawnią wdrażanie innowacyjnych rozwiązań meblowych na rynek. Wartość projektu to ponad 13 mln zł.

Grupa Nowy Styl ma w swojej ofercie wiele zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Zapewniające ergonomię opatentowane mechanizmy krzeseł Glide-Tec, DUO BACK czy S-MOVE, oraz innowacje projektowe systemu meblowego Play&Work – to przykłady rozwiązań, które doceniają nasi klienci. Produktowe wynalazki to jednak wierzchołek góry lodowej w innowacyjności przedsiębiorstwa. Muszą za nimi stać innowacje procesowe oraz nowoczesna infrastruktura produkcyjna. Wszystkie będą rozwijane w tworzonym na Podkarpaciu Centrum Badawczo-Rozwojowym (B+R).

Centrum B+R będzie zlokalizowane przy fabrykach Grupy Nowy Styl w Jaśle. Trzonem zespołu będą pracownicy dotychczasowego Centrum Konstrukcyjno-Technologicznego B+R, Centrum Rozwoju Nowych Technologii B+R i Zakładu Narzędziowego. Jednocześnie planowane jest zatrudnienie kolejnych kilkudziesięciu inżynierów, przede wszystkim konstruktorów, technologów i akustyków. W sumie Centrum B+R będzie pracowało blisko 200 osób.

W ramach przedsięwzięcia firma zmodernizuje budynek dotychczasowego centrum technicznego i wyposaży go w nową aparaturę badawczą, m.in laboratorium do badania ergonomii mebli, komorę do badań akustycznych i stanowisko do badania odporności materiałów na UV.

Z ich pomocą realizowane będą zaplanowane w agendzie badawczej szerokie prace rozwojowe z zakresu ergonomii, materiałoznawstwa, nowoczesnych systemów scalania i montażu, innowacyjnych technologii produkcyjnych oraz akustyki.

Akustyka jest jednym z bardzo ważnych tematów w aranżacji współczesnych biur. By pracować efektywnie, pracownicy potrzebują przestrzeni, która umożliwia im koncentrację. Dlatego w tym roku wprowadzamy kolejne nowe produkty poprawiające akustykę biur, które opracowaliśmy przy współpracy m.in. z laboratoriami AGH. Jednak nasze potrzeby badawcze są dużo większe. W Centrum B+R chcemy pracować nad zastosowaniem nowych materiałów, które pozwolą poprawić parametry akustyczne całych serii produktów – mówi dr inż. Paweł Smaś, Dyrektor tworzonego Centrum B+R.

Produkcja 4.0

Nowe Centrum B+R będzie też rozwijało procesy produkcyjno-wdrożeniowe. Ważnym ich elementem jest oprogramowanie klasy PLM – nowoczesna platforma 3DExperience firmy Dassault Systemes, która służy całościowemu zarządzaniu cyklem życia produktów. Platforma jest środowiskiem współpracy zespołów rozwijających produkty, zawiera narzędzia projektowania wspomaganego komputerowo (CAD) i wspomagające wytwarzanie. W połączeniu m.in. z technologią wydruku 3D i inżynierii odwrotnej system pozwoli na zmiany metodyk projektowania nowych produktów, w szczególności znacznie przyspieszy i uelastyczni etap ich prototypowania.

Grupa Nowy Styl należy do czołówki przedsiębiorstw meblarskich pod względem innowacyjności produkcji. Nasze inwestycje na B+R w ostatnich latach dochodziły do 25% obrotów firmy. Stopniowo wprowadzamy technologie przemysłu 4.0: inteligentne urządzenia, które pomagają w pełnej automatyzacji produkcji i optymalizacji procesów w oparciu o dane zbierane w czasie rzeczywistym. – mówi Tomasz Bardzik, Dyrektor Techniczny Grupy Nowy Styl, odpowiedzialny za przygotowanie projektu Centrum B+R – Ich zastosowanie pozwoli nam skrócić czas wdrażania produktów na rynek, tzw. time to market, i podnosić efektywność produkcji krótkich serii w skali przemysłowej. To umożliwi adaptację istniejących produktów do indywidualnych potrzeb klientów, co jest to niezbędne, by szybko i precyzyjnie reagować na te potrzeby.

Produkcja przyjazna środowisku

Obok badań nad produktami i procesami Centrum B+R będzie prowadziło też szerokie prace rozwojowe nad technologiami produkcyjnymi. Ich zakres obejmie praktycznie wszystkie obszary produkcji, w tym poszukiwanie i badanie możliwości zastosowania nowych materiałów, rozwój technologii pianek poliuretanowych, przetwórstwa tworzyw sztucznych czy obróbki blach i profili metalowych. Ważnym celem będzie poprawa parametrów środowiskowych, w szczególności zmniejszenie energochłonności i materiałochłonności produkcji, a także ilości zużywanych w produkcji surowców – technologicznych, takich jak woda, ale też skór i drewna.

Biznes i nauka

Grupa Nowy Styl stale współpracuje z uczelniami wyższymi i jednostkami naukowymi. W ramach Centrum B+R kontynuowana będzie współpraca badawczo-rozwojowa ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Akademią Górniczo-Hutniczą i Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Dla ich studentów w Centrum B+R będą prowadzone staże i szkolenia. W tym roku na PWSZ w Krośnie odbył się nabór studentów na kierunek w ramach, którego ruszy dedykowana specjalność Projektowanie i Wytwarzanie w Środowisku Wirtualnym, którego Grupa jest partnerem. W działania Centrum firma chce też włączyć firmy z sektora MŚP z Podkarpacia, powierzając im wybrane prace z zakresu agendy badawczej, wpływając w ten sposób na transfer wiedzy w obu kierunkach.

Integracja działań B+R ze wszystkich pionów firmy w jednej jednostce, a także silne jej doinwestowanie w niezbędną infrastrukturę będzie stanowiło zmianę jakościową w rozwojowej działalności naszej firmy. Rynek meblowy potrzebuje innowacji produktowych i wiemy, że nasi konstruktorzy i technolodzy mają niezbędne kompetencje, by wygrywać z rozwiązaniami europejskich konkurentów. Szybkie wdrażanie tych pomysłów na rynek da nam, jako organizacji, niebywałą przewagę rynkową, a naszym klientom zapewni dostęp do jeszcze zdrowszych, ekologicznych i efektywnych produktów – podsumowuje Tomasz Bardzik.

Realizacja projektu „Utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego przez Nowy Styl Sp. z o.o.” rozpoczęła się w listopadzie ub.r. i potrwa do końca października 2018 r. Przedsięwzięcie jest prowadzone w ramach Działania 2.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Całkowita wartość projektu to 13 mln zł, z czego 3,6 mln zł stanowi kwota dofinansowania ze środków publicznych.

O Grupie Nowy Styl

Grupa Nowy Styl to europejski lider w zakresie rozwiązań meblowych dla przestrzeni biurowych oraz miejsc użyteczności publicznej. Unikatowy model biznesowy Grupy pozwala dostarczać klientom kompleksową usługę wyposażania wnętrz w oparciu o dogłębną analizę specyfiki i potrzeb klienta, efektywności i organizacji pracy, ergonomii i akustyki. Dzięki doświadczeniu oraz zapleczu technologiczno-produkcyjnemu każda oferta jest „szyta na miarę”.

Elastyczne podejście do Klienta, innowacyjność i otwarta na zmiany kultura organizacyjna Grupy doprowadziła ją na pozycję jednej z największych i najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w swojej branży w Europie, z przychodami ze sprzedaży ponad 300 mln euro rocznie.

Firma posiada własną międzynarodową sieć dystrybucyjną obejmującą lokalne struktury sprzedaży na całym świecie (na wszystkich najważniejszych rynkach europejskich, a także na Bliskim Wschodzie). Zatrudniając lokalnych menadżerów i pracowników, maksymalnie skutecznie dociera do Klientów, dopasowując ofertę i zapewniając profesjonalny serwis.
Firma codziennie wyposaża nowe biurowce, centra konferencyjne, kina, stadiony, obiekty muzyczne, sportowe i wielofunkcyjne. Aby móc sprostać gustom i potrzebom klientów na całym świecie, w portfolio Grupy znajdują się marki produktowe: Nowy Styl, BN Office Solution, Grammer Office, Rohde & Grahl, Sitag i Forum Seating. Ofertę rozwiązań meblowych można zobaczyć w 29 showroomach zlokalizowanych m.in. w Warszawie, Londynie, Paryżu, Düsseldorfie, Berlinie, Pradze, Bratysławie i Moskwie. Swoje produkty Grupa Nowy Styl wytwarza w kilkunastu zakładach produkcyjnych wyposażonych w najnowocześniejsze technologie, zlokalizowanych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, na Ukrainie, w Rosji i Turcji.

(Grupa Nowy Styl)

SŁOWA KLUCZOWE