Informacje

Młodzieżowi radni złożyli ślubowanie

Na pierwszym posiedzeniu zebrała się dzisiaj Młodzieżowa Rada Miejska Jasła drugiej kadencji. Mandaty radnych sprawują uczniowie reprezentujący wszystkie szkoły podstawowe i gimnazja z terenu naszego miasta – w sumie po dwie osoby wyłonione w wyniku wyborów zorganizowanych w poszczególnych placówkach edukacyjnych. Podczas spotkania ukonstytuowało się prezydium. Na funkcję przewodniczącego została powołana Wiktoria Gomuła z Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Pierwsze posiedzenie Młodzieżowej Rady Miejskiej Jasła drugiej kadencji otworzył jej były przewodniczący Bartosz Bąk. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta: burmistrz Jasła Ryszard Pabian wraz z zastępcą Elwirą Musiałowicz-Czech oraz sekretarzem Pawłem Rzońcą, przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Rak oraz radni Krystyna Sikora i Michał Sołtys.

Formalnym potwierdzeniem objęcia mandatu radnego młodzieżowego było złożenie uroczystego ślubowania: „My radni Młodzieżowej Rady Miejskiej Jasła, obdarzeni zaufaniem przez naszych rówieśników, dołożymy wszelkich starań, aby godnie reprezentować żywotne interesy środowisk dziecięcych i młodzieżowych naszego miasta wobec władz samorządowych, instytucji i wszystkich dorosłych członków naszej społeczności. Nie będziemy szczędzić wysiłków, by sprawy dzieci i młodzieży: bezpieczeństwo, prawo do szczęśliwego dzieciństwa i radosnej młodości były najważniejszym wspólnym zadaniem.”

Po odczytaniu roty, każda z dwudziestu siedmiu osób – wyczytywana w kolejności alfabetycznej – wypowiadała słowa „przysięgam”.

W wyniku przeprowadzonych wyborów wewnątrzszkolnych (odbyły się one w dniu 7 i 13 marca), do rady zostali wybrani: Aleksandra Bajorek, Martyna Faryj, Marlena Filip, Wiktoria Gomuła, Dominika Juszczyk, Karol Kolbusz, Patrycja Kolbusz, Paweł Konieczny, Jakub Korczykowski, Marlena Krygowska, Julia Mamroł, Felicja Marek, Oliwia Mularz, Maciej Ochwat, Julia Piątkowska, Eryk Piątkowski, Jakub Piwowar, Zuzanna Powtak, Katarzyna Rączka, Grażyna Schabińska, Jakub Szot, Aleksandra Świstak, Natalia Tomkiewicz, Aleksandra Trzaskoś, Paulina Wierzgacz, Kacper Wojtunik, Jakub Zborowski.

Część z Was pewnie próbuje swoich sił w samorządach szkolnych i bardzo dobrze, gdyż jest to jakaś podstawa do tego, aby później brać intensywny udział w życiu miasta. Cieszę się, że takie osoby znalazły się w tej Radzie. Będziecie współpracować z nami przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie dotyczące młodzieży szkolnej. Wierzę, że ta współpraca będzie owocować tym, że te pomysły uda się wcielać w życie. Z naszej strony gwarantuję Wam, że zarówno ja, pani burmistrz, pan sekretarz, a także ci, którzy reprezentują dorosłą Radę Miejską Jasła, że zawsze będziemy Wam służyć pomocą. Są to w większości osoby o ogromnym stażu samorządowym i posiadające wiedzę samorządową. Bardzo proszę, żeby przy trudnych momentach najpierw zaczerpnąć od nich pomocy i skorzystać z wiedzy, bo niestety w ostatniej kadencji różnie to wyglądało. Muszę powiedzieć, że współpraca – choć krótka – z ostatnim przewodniczącym układała się bardzo dobrze. Chciałbym na zakończenie kadencji złożyć podziękowania w kierunku przewodniczącego. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za tą pracę i współpracę. Wierzę również, że nie odmówi pomocy również Wam. Wierzę, że możecie skorzystać z jego doświadczenia. Był bardzo zaangażowany jeśli chodzi o kwestie młodzieży. Życzę Wam, aby praca w młodzieżowej Radzie służyła przede wszystkim Wam, ale i nam jako całemu miastu. Gratuluję wyboru, bo to też świadczy o Waszym zaangażowaniu w życie szkoły. – powiedział Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Do gratulacji i życzeń dobrej współpracy dołączył również Henryk Rak: – Chciałem pogratulować Wam wyboru. Świadczy on o tym, że w Waszych środowiskach szkolnych cieszycie się zaufaniem. Chciałem życzyć Wam wytrwałości, żeby nie było tak jak w poprzedniej kadencji, że na końcu został sam przewodniczący. Było to troszeczkę szokujące, że na ostatnim spotkaniu był sam przewodniczący. Myślę, że Rada, która w tej chwili się ukonstytuowała, a jesteście już po złożeniu przysięgi, dotrwa do końca kadencji. Mimo, że prawdopodobnie w trakcie będzie zmiana przewodniczącego, o czym świadczy wiek kandydatek, ale myślę, że pozostały skład przynajmniej w większości zostanie niezmienny i dotrwacie do końca kadencji. Wspólnie z burmistrzem i radnymi Rady Miejskiej Jasła będziecie pracować na rzecz Waszych szkół i dobra tego miasta. Życzę Wam wszystkiego dobrego.

Podczas pierwszego posiedzenia zostało wybrane prezydium Rady. Podczas tajnego głosowania młodzi radni powierzyli stanowisko przewodniczącej Wiktorii Gomule z Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza. Otrzymała ona o trzy głosy więcej od swojej koleżanki szkolnej Patrycji Kolbusz. Z uwagi na fakt, że jest już uczennicą trzeciej klasy to zgodnie z obowiązującym statutem swoją funkcję sprawować będzie tylko do końca bieżącego roku szkolnego.

Burmistrz przypomniał, że podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłej kadencji.

Tamta kadencja była pod tym względem dosyć burzliwa, gdyż trzykrotnie zachodziła zmiana przewodniczącego. Obawiam się, że i teraz te zmiany w ciągu roku będą musiały zachodzić, gdyż kandydatka jest w trzeciej klasie i za chwilę skończy naukę w naszym gimnazjum, przez co potem nie będzie mogła być już członkiem młodzieżowej Rady. Nie wiem dlaczego tak się stało, nie możemy tego zabronić, ale wyraźnie prosilibyśmy, aby w przyszłości kandydowały takie osoby, które przez całą kadencję będą mogły w tej Radzie pracować. Ale mamy taką sytuację, jaką mamy i pewnie nie ominą nas powtórne wybory przewodniczącego. – powiedział Ryszard Pabian.

Wiceprzewodniczącymi Rady zostały Marlena Krygowska (Szkoła Podstawowa nr 4 im. ks. bp. Ignacego Krasickiego) i Zuzanna Powtak (Gimnazjum nr 5 w Zespole Szkół Miejskich nr 5), zaś sekretarzem Aleksandra Bajorek (Szkoła Podstawowa nr 7 im. Stefana Jaracza).

Kadencja Młodzieżowej Rady Miejskiej Jasła trwa dwa lata.

FOTOGALERIA: I Sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej Jasła II kadencji

POSŁUCHAJ

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE