Informacje

SKPL uruchomi połączenia kolejowe między Jasłem, a Gorlicami?

Powiat jasielski analizuje możliwość uruchomienia przez prywatnego operatora połączenia kolejowego między Jasłem, a Gorlicami. Według wstępnych kalkulacji oferta ma być korzystniejsza finansowo od tej, którą na dzień dzisiejszy oferuje przewoźnik regionalny. Jednak do pełnej rentowności przedsięwzięcia koniecznym będzie wsparcie finansowe lokalnych samorządów wzdłuż których biegnie przedmiotowy szlak komunikacyjny.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Starosta jasielski poinformował o rozmowach prowadzonych przez samorząd powiatowy, a wyspecjalizowaną w przewozach pasażerskich prywatną spółką SKPL Cargo spod wielkopolskiego Kalisza w sprawie pomysłu uruchomienia połączenia kolejowego między Jasłem, a Gorlicami. Prywatny przewoźnik miałby do tego celu wykorzystać istniejącą infrastrukturę łączącą obydwa miasta.

Jest to mały operator kolejowy, który może nam pomóc złamać monopol na przewozy lokalne, a oni specjalizują się właśnie w takich przewozach. Uczestniczyliśmy z wicestarostą Tadeuszem Gorgoszem w takim przejeździe na Ukrainę przez Krościenko. Ta firma ma takie małe pociągi produkcji czeskiej, które zabierają 55 osób. Od 31 lipca uruchomią regularne połączenie Sanok-Medzilaborce. Jest nadzieja, że mogą również uruchomić takie połączenia w naszym powiecie, a nawet między powiatami. Mówiłem z nimi o połączeniu Gorlice-Jasło. – powiedział Adam Pawluś.

Nowy szlak, który łączyłby województwo podkarpackie z małopolskim, miałby biec po istniejącej już linii kolejowej nr 108, którą obecnie zarządzają Polskie Linie Kolejowe. W tym celu koniecznym będzie dostosowanie taboru przez potencjalnego operatora.

Oni prowadzą rozmowy w celu zakupienia używanego sprzętu na trakcję elektryczną, bo taka jest pomiędzy Gorlicami, a Jasłem. Uruchomienie takiej linii byłoby możliwe i kosztowałoby to o około dwadzieścia procent mniej niż przy trakcji spalinowej. Cena, jaką oni oferują, to jest około dwanaście złotych za kilometr. Gdy porównamy to z ceną, którą oferuje przewoźnik regionalny, to jest dwadzieścia siedem złotych. Mogłoby to wpłynąć na znaczne obniżenie kosztów. – wyjaśnia starosta jasielski.

Dodał on, że: – Rozmawialiśmy też o ewentualnym uruchomieniu połączenia albo z Gorlic do Chyrowa albo ze Stróż do Chyrowa. Jeżeli minister zaakceptuje takie połączenie to wtedy on dofinansuje takie połączenie ponadregionalne. Nie obciążałoby to środków, które są w budżecie marszałka województwa podkarpackiego.

Samorządowiec poinformował ponadto, że w najbliższym czasie zostaną uruchomione weekendowe połączenia studenckie z Krakowa do Jasła i z powrotem. Na sfinansowanie takiego projektu zgodziły się już samorządy Małopolski i Podkarpacia. Realizatorem przewozów na przedmiotowym odcinku ma być kolejowy przewoźnik regionalny z sąsiedniego województwa.

Wiemy, że te przewozy regionalne, które są, to – mogę w prost powiedzieć – są bardzo nieprzyjazne dla południowej części województwa podkarpackiego. Rozmawialiśmy z marszałkiem województwa małopolskiego i on powiedział, że inaczej się rozmawia ze swoją jednostką, czyli kolejami Małopolskimi. W tej chwili mamy już prawie pewność, że taka kolej z Jasła do Krakowa zostanie uruchomiona. Pociąg będzie przyjeżdżał w piątek wieczorem do Jasła i w niedzielę wieczorem będzie wyjeżdżał do Krakowa. Głównie tworzone jest to pod studentów. Koleje Małopolskie mają bardzo wygodne pociągi. Trwają też rozmowy, by w czasie tego postoju uruchomić też połączenie do Krynicy. Nie wiem czy to się uda, bo marszałek jest zdecydowanie przeciw. Nie widzi sensu ekonomicznego tego połączenia. A na to połączenie studenckie na pewno będzie duże obłożenie, ponieważ te pociągi są bardzo wygodne, jest WI-FI, a bilety są stosunkowo tanie. Studenci mogą korzystać z biletów ulgowych. To jest dobra wiadomość. – dodał Adam Pawluś.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

1 thought on “SKPL uruchomi połączenia kolejowe między Jasłem, a Gorlicami?”