Informacje

Podsumowanie rocznego funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Ponad tysiąc zgłoszeń w powiecie jasielskim

Policjanci z Jasła podsumowali ilość zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu jasielskiego. Okazało się, że mieszkańcy korzystają z nowego narzędzia i na bieżąco informują policjantów o niepokojących ich zjawiskach.

W minionym roku, podczas licznych spotkań z mieszkańcami jasielscy policjanci informowali mieszkańców o możliwościach jakie daje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i zachęcali do korzystania z udostępnionego narzędzia. Ilość zgłoszeń pokazała, że apele mundurowych nie pozostały bez odzewu.

W 2017 roku na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Jaśle poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa otrzymano 1022 wszystkich zgłoszeń, z czego potwierdzonych było 431, niepotwierdzonych zgłoszeń – 578, a uznanych jako żart/pomyłka – 13. Potwierdzenie naniesionych na mapę zgłoszeń, na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Jaśle wynosi 42,17%.

Najczęściej zgłaszane zagrożenia to:

  • przekraczanie dopuszczalnej prędkości – 248 zgłoszeń, z czego potwierdzonych 195,
  • nieprawidłowe parkowanie – 237 zgłoszeń, z czego potwierdzonych 79,
  • spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym – 147 zgłoszeń, z czego potwierdzonych 14,
  • niewłaściwa infrastruktura drogowa – 125 zgłoszeń, z czego potwierdzonych 88,
  • zła organizacja ruchu drogowego – 40 zgłoszeń, z czego potwierdzonych 19,
  • grupowanie się małoletnich – 41 zgłoszeń, z czego 5 potwierdzonych.

Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Podsumowanie rocznego funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”

  1. Przekraczanie prędkości to „domena” 90% kierowców. Z tego pewnie ok. 1/4 to rażące nadużycie co widzę codziennie przez okno domu i samochodu i w Żółkowie i Majscowej i Zarzeczu i Dębowcu i… Od Jasła aż po Duklę i do Krosna i… po Warszawę. Wyścigi wieśniackie! A STOP? W Niegłowicach chyba tylko ja się zatrzymuje na stopie!!! Światło żółte po zielonym to NIC, a i strzałka zielona to NIC. Niektórzy jeżdżą jakby prawka nie mieli nigdy w życiu. Zachowują się jak wystraszone barany pędzone na retyk. Powinny być testy obowiązkowo powtarzane co 5 lat! A i badania psychologiczne( jak przy wydawaniu broni) przed kursem na prawo jazdy.