Sport | rekreacja | turystyka

VII Bieg Pamięci Senatora Stanisława Zająca

Po raz siódmy zorganizowano zawody biegowe, których celem jest upamiętnienie znanego polityka ziemi jasielskiej Stanisława Zająca, który 10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie smoleńskiej. Zawodnicy, którym w tegorocznej edycji dopisała pogoda, wystartowali na dwóch dystansach: półmaratonie oraz pięciu kilometrach. Na obu biegacze finiszowali w pobliżu skansenu archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy.

Początek biegu na dystansie dwudziestu jeden kilometrów (półmaraton) miał miejsce u podnóża zabytkowego drewnianego kościoła pod wezwaniem świętej Anny w Święcanach. To rodzinna miejscowość honorowego patrona tej imprezy sportowej Stanisława Zająca – wybitnego polityka związanego z ziemią jasielską, który 10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Wydarzenie to odbywa się corocznie, na przełomie kwietnia i maja, w okolicy daty jego urodzin. Uhonorować jego osobę właśnie w takiej formie postanowiło kilkaset osób, w tym również biegacze ze Słowacji i Ukrainy. Zapisy do udziału w imprezie odbywały się już od kilku tygodni za pośrednictwem internetowego systemu rejestracji, sporo osób wyraziło swoją chęć startu również bezpośrednio w dniu imprezy.

Zawodnicy biorący udział w Biegu Pamięci Senatora Stanisława Zająca poruszają się początkowo drogą gminną biegnącą między usytuowanymi w Święcanach stawami hodowlanymi, a następnie kierują się odcinkami dróg powiatowych w stronę Trzcinicy, gdzie w pobliżu Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” kończą swoje zmagania. Biegacze, którym w tym roku dopisywała wyjątkowo piękna pogoda, mijali kolejno miejscowości: Jabłonicę, Lipnicę Górną, Bączal Dolny, Opacie, Jareniówkę i wreszcie Trzcinicę.

W przysiółku „Barzykówka” w Trzcinicy miał miejsce start do biegu na dystansie pięciu kilometrów. Ponadto organizatorzy przygotowali biegi dla dzieci rozgrywane w kilku kategoriach wiekowych.

Nad bezpieczeństwem uczestników przez cały czas czuwali policjanci ze Skołyszyna oraz ruchu drogowego z Jasła, m.in. na motocyklach. Na poszczególnych odcinkach trasy widoczni byli również strażacy z jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Skołyszyn, m.in. Święcan, Jabłonicy, Siepietnicy i Bączala Dolnego.

Dla wszystkich zawodników na mecie czekały pamiątkowe medale, które w tym roku nawiązywały swoją formą do obchodzonej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Biegacze otrzymywali je z rąk senator Alicji Zając, która podkreślała, że impreza sportowa upamiętniająca jej tragicznie zmarłego męża ma na celu przede wszystkim propagowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej wśród lokalnej społeczności.

Myślę też, że to jest inny sposób przypominania Staszka, bo on sam dużo chodził i biegał tutaj. On kochał swoje rodzinne strony. Wiele osób, które tu przyjeżdża mówi, że znało go, że przyjechało tutaj pobiegać na pięć czy na dwadzieścia jeden kilometrów właśnie żeby w czasie tego biegu wspominać go. To jest najpiękniejsza forma upamiętnienia. Ważne są pomniki, ważne są tablice i obeliski, ale ci, których dzisiaj nie ma z nami, najbardziej zadowoleni są z tej żywej pamięci. Myślę, że te wszystkie formy jak biegi, rajdy rowerowe, biegi narciarskie czy koncerty to piękne momenty wspomnień. A tych pięknych wspomnień ja na co dzień mam wiele od wielu osób – tych, które go znało, tych, którym pomógł, ale także od tych, którzy o nim słyszeli. To dla mnie piękne przeżycie, które pozwala obok tych smutnych momentów kiedy naprawdę się tęskni również przeżywać chwile radości.

ALICJA ZAJĄC

Na dystansie dwudziestu jeden kilometrów najlepsi okazali się: wśród kobiet Katarzyna Albrycht z Krościenka Wyżnego (czas 1:31:00:86) natomiast wśród mężczyzn Paweł Smędowski z Rzeszowa (czas 1:17:41:24). Z kolei odcinek pięciu kilometrów najszybciej pokonali: wśród kobiet Agnieszka Żelazny z Gorlic (czas 23:18:78) zaś wśród mężczyzn Kamil Mezglewski z Krościenka Wyżnego (czas 17:37:25).

Organizatorem wydarzenia, które wpisało się na stałe w kalendarz imprez sportowych o zasięgu ponadlokalnym, było Stowarzyszenie imienia Senatora Stanisława Zająca z siedzibą w Jaśle, a współgospodarzem Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja”.

Szczegółowe wyniki biegu są dostępne na stronie timedo.pl.

📸 FOTOGALERIA: zdjęcia z trasy | zdjęcia z finiszu

🎙 MÓWI Paweł Smędowski (GUKLA Bratkowice Korzeniowski.pl), zwycięzca półmaratonu:

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE