Informacje

Jasielscy kolejarze w hołdzie swojej patronce

Na terenie jasielskiego zakładu PKP Cargo stanął pomnik poświęcony świętej Katarzynie Aleksandryjskiej. Właśnie w ten sposób pracownicy spółki zajmującej się naprawą wagonów kolejowych chcieli upamiętnić swoją patronkę w przededniu branżowego święta oraz uczcić stulecie odrodzonej Polski. W uroczystości wziął udział Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Marek Kuchciński, który wraz z prezesem spółki Czesławem Warsewiczem dokonali symbolicznego odsłonięcia obelisku, a także wygłosił okolicznościowe przemówienie.

Obelisk upamiętniający świętą Katarzynę Aleksandryjską stanął na działce w bezpośrednim sąsiedztwie hal należących do spółki PKP Cargo, która w Jaśle prowadzi naprawy wagonów kolejowych. To głaz narzutowy, na którym umieszczono tablicę z pamiątkową inskrypcją, a na jego szczycie figurkę patronki polskich kolejarzy w szklanej oprawie. Jego poświęcenia dokonał proboszcz miejscowej parafii rzymskokatolickiej ks. Grzegorz Bokota.

Czesław Warsewicz, Prezes Zarządu PKP Cargo, o dzisiejszym wydarzeniu: – Po pierwsze wpisujemy się w już rozpoczynające się obchody dnia kolejarza. Również mamy wymiar historyczny, bo obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Niemniej jednak, jako firma nowoczesna, patrząca w przyszłość, lider przewozów towarowych w Europie i jeden z głównych graczy rynku globalnego chcemy pokazywać też to, że pamiętając o przyszłości nie zapominamy o przeszłości. Bo z tej przeszłości buduje się wartość przyszłości. To też jest pewien element budowy wspólnoty pracowników, budowy pewnej tożsamości organizacji, co ma wpływ na wzajemne rozumienie się i tworzenie wspólnego zespołu. Poprzez integrację mówimy, że jesteśmy jedną firmą, budujemy wspólnie jej wartość idąc ku przyszłości. Budujemy tę siłę czerpiąc w przeszłości naszych pokoleń. Jesteśmy dla nich za to wdzięczni. Ten pomnik to pewien symboliczny wyraz łączności międzypokoleniowej.

Środowisko kolejarskie chciało również w ten sposób podziękować swojej patronce za wstawiennictwo w działaniach zmierzających do utrzymania działalności jasielskiego zakładu i obrony miejsc pracy.

Przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury dr Bogdan Rzońca przypomniał dzisiaj o problemie z jakim przed trzema laty zgłosili się do jego biura poselskiego pracownicy sekcji PKP Cargo w Jaśle.

To miejsce jest symbolem „dobrej zmiany”. Wszyscy przeciwnicy muszą to uznać, że tu nastąpiła bardzo dobra zmiana dla zwykłych ludzi. Myśmy po to szli do władzy w Sejmie czy samorządzie, żeby myśleć przede wszystkim o ludziach. Dziś tutaj jest bardzo miło, sympatycznie i niech tak pozostanie. Natomiast wspomnę ten styczniowy dzień 2015 roku kiedy Marek Gorgosz wraz z grupą związkowców z „Solidarności” przyszli do mojego biura i powiedzieli: „ratuj”, bo dowiedzieli się, że jadą do nas z Katowic i będą likwidować sekcję Cargo w Jaśle. Nie czekałem długo i przyjechałem tutaj, ale zostałem wyproszony z zebrania przez ówczesnego dyrektora. Ale ja o tym wszystkim zapomniałem, bo najważniejsze jest to, że chcemy budować lepszą przyszłość. Nigdy nie zapomnę twarzy ludzi, którzy usłyszeli wtedy, że nie będą tutaj pracować tylko w Katowicach. Takim językiem mówiła wtedy władza. To były rządy PO i PSL-u. Nie wolno nikomu o tym zapomnieć! Staramy się pracować na rzecz „małych Ojczyzn”, bo po to nas Państwo wybraliście. Chciałbym bardzo podziękować braci kolejarskiej, którzy tu pracują, że nie oddali swojego zakładu pracy. Sami nic byśmy nie zrobili, gdyby nie Wasz upór i determinacja. Zostawmy dawne nieporozumienia, mówmy o tym, żeby rozbudowywać zakład Cargo w Jaśle, bo tu jest potencjał. – powiedział.

Obecnie, w tutejszym zakładzie spółki PKP Cargo zatrudnionych jest około osiemdziesięciu osób. Podniesiono rangę sekcji utrzymania i napraw w Jaśle, dzięki czemu prowadzone są tu naprawy wagonów na wyższych poziomach utrzymania P4 (naprawa rewizyjna) i P5 (naprawa główna). Do niedawna firma realizowała tutaj naprawy jedynie na poziomach utrzymania P1-P3.

Zakład w Jaśle się rozwija. – potwierdza Czesław Warsewicz, szef PKP Cargo. – Spółka PKP Cargo cały czas się rozwija, zwiększamy udziały w rynku. Potrzebujemy zwiększenia ilości taboru. Także z pewnością nasze działania będą ukierunkowane na to, abyśmy rozwijali nasze zakłady. Po to, żeby przewozić jak największą masę towarów, bo ta masa towarów jest na rynku. Staramy się przede wszystkim patrzeć na potrzeby i zwiększające się wymogi klienta. Do tych potrzeb klienta dostosowujemy swoje zasoby. Stąd też w naszych planach rozwijanie zakładu w Jaśle i całej spółki. Działając lokalnie myślimy globalnie. Naszą główną specjalizacją jest korytarz północ-południe. To wsparcie w rozwoju spółki jest konieczne, by mogliśmy realizować te zwiększone masy ładunków.

Biorący udział w dzisiejszych uroczystościach Prezes Zarządu Polskich Kolei Państwowych Krzysztof Mamiński podkreślił, że zakład w Jaśle jest jednym z ważniejszych w całej grupie PKP Cargo, a samo miasto jest niezwykle ważne na mapie kolejowej Polski, które zawsze hołdowało tradycjom kolejarskim.

Jak zapowiedział, miejscowy zakład czeka w najbliższej przyszłości duży rozwój, m.in. poprzez budowę nowej malarni wagonów. Rozszerzenie działalności to powód do zwiększonej pracy, a co za tym idzie dodatkowych miejsc pracy dla miejscowej społeczności.

Zakład w Jaśle był kilkukrotnie próbowany do wykreślenia z kolejowej mapy Polski. Osobiście jak sięgam pamięcią, dwadzieścia jeden lat temu, gdy byłem przewodniczącym kolejarskiej „Solidarności”, przyjechałem tu po to, aby ten zakład nie zniknął z kolejowej mapy. Niektórzy mówili, że wyrosną im kaktusy na ręce, na co odpowiadałem, że od tego dnia będę witał się z nimi przez rękawice. Im kaktusy porosły, a zakład w Jaśle dalej istnieje. Dziś mam ogromną przyjemność uczestniczyć w tej uroczystości, bo zakład w Jaśle jest i z pewnością będzie się rozwijał. Z dużą przyjemnością patrzę na odremontowane wagony kolejowe i mam nadzieję, że razem z Prezesem PKP Cargo podejmiemy decyzję, która umożliwi dokonywać napraw tych wagonów w jeszcze lepszych warunkach. Szczególnie, żeby ich malatura wyglądała imponująco. Te prace przygotowawcze już się rozpoczęły, są robione dogłębne analizy, które pozwolą, żeby zakład w Jaśle się rozwijał. Ale ten zakład to przede wszystkim pracownicy. Bez Waszej determinacji, z pewnością pojedyncze osoby nic by nie zdziałały. To Wy, swoją pracą i determinacją pokazaliście, że warto bronić swojego dobra. A tym dobrem dla kolejarzy jest ich miejsce pracy. Dla wielu w tym regionie kolej była, jest i będzie najważniejszą żywicielką. Życzę Państwu, abyśmy się spotykali tylko przy uroczystościach religijnych, patriotycznych, towarzyskich i żeby już nigdy nie nastał czas kiedy trzeba będzie stawać w obronie tego zakładu. – powiedział Krzysztof Mamiński.

Do Jasła na tę uroczystość przyjechał dzisiaj Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Marek Kuchciński.

W swoim okolicznościowym wystąpieniu szef polskiego parlamentu wyraził ogromny podziw dla pracowników jasielskiego zakładu PKP Cargo, którzy swoją determinacją i uporem zachowali swoje miejsca pracy przed likwidacją.

Dzisiaj w Jaśle odsłaniamy pomnik świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, osoby niezwykłej, która jest patronką ludzi niezwykłych. Jak pamiętamy z opowieści naszych dziadków, kolejarze byli zawsze wzorem dobrze zorganizowanej pracy. Jak pociągi jeździły po naszych liniach kolejowych to można było od nich zegarki nastawiać. Ale dzisiaj mamy symboliczny dzień także z innego, współczesnego powodu. Dlatego, że odsłaniamy pomnik patronki kolejarzy w zakładzie, który jeszcze parę lat temu przeznaczony był do likwidacji. To dzięki kolejarzom udało się ten zakład naprawczy PKP Cargo w Jaśle odbudować. Mam nadzieję, że będziemy go umacniać i rozbudowywać. Tak samo, jak inne zakłady w naszej części Polski. Obchodzimy dzisiejszy dzień w setną rocznicę odrodzenia Polski. Sejm Rzeczypospolitej, w maju tego roku, ustanowił uchwałą, że rok 2018 jest rokiem jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości. W tej uchwale zapisaliśmy, że nasi przodkowie niepodległość Rzeczypospolitej wywalczyli czynem zbrojnym, ale także ciężką, żmudną i bardzo dobrą pracą. Dzisiaj, w 2018 roku, możemy śmiało powiedzieć także o kolejarzach (…), że sumiennie wykonują swoją pracę, z myślą o przyszłości, wykorzystując jak najlepiej dane nam współcześnie możliwości. Chciałbym podziękować Państwu kolejarzom za ten wkład pracy, za to dzieło, które jest tutaj dokonywane i życzyć, żeby patronka kolejarzy święta Katarzyna Aleksandryjska nadal czuwała nad nami, nadal czuwała nad kolejarzami (…). Dziękuję bardzo za zorganizowanie tej uroczystości. – powiedział Marek Kuchciński.

Wydarzenie to zgromadziło dzisiaj licznych gości, wśród których znaleźli się: parlamentarzyści, kierownictwo branżowych spółek kolejowych, władze samorządowe województwa podkarpackiego i powiatu jasielskiego, przedstawiciele instytucji państwowych, organizacje związkowe na czele z jej przewodniczącymi, poczty sztandarowe, a przede wszystkim obecni i emerytowani pracownicy zakładu.

FOTOGALERIA:

Odsłonięcie pomnika poświęconego patronce kolejarzy

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE