Informacje

Stadion lekkoatletyczny w Trzcinicy oddany do użytku

Po wielu latach oczekiwań wreszcie spełniło się marzenie środowiska związanego ze szkołą średnią w Trzcinicy o posiadaniu nowoczesnego obiektu sportowego z przeznaczeniem do trenowania lekkiej atletyki. Przeprowadzona w ciągu ostatnich pięciu miesięcy gruntowna modernizacja istniejącego w tej podjasielskiej miejscowości stadionu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu, którego udzielono z budżetu państwa. W uroczystym oddaniu inwestycji do użytkowania uczestniczył m.in. szef polskiego parlamentu Marek Kuchciński, parlamentarzyści oraz lokalne władze samorządowe.

Symboliczne otwarcie zmodernizowanego stadionu lekkoatletycznego w Trzcinicy.
Nz. (od prawej): radny wojewódzki Wojciech Zając, poseł Bogdan Rzońca, Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, senator Alicja Zając, starostowie Adam Pawluś i Tadeusz Gorgosz, prezes SASR w Trzcinicy Stanisław Mlicki.
(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Dyrektor Zespołu Szkół w Trzcinicy, na terenie którego znajduje się stadion lekkoatletyczny przypomniał podczas dzisiejszej uroczystości związanej z oddaniem inwestycji do użytkowania, że starania o kompleksową modernizację obiektu i dostosowanie go do wymogów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki zostały podjęte jeszcze w połowie lat 90-tych ubiegłego stulecia.

Pierwsze plany remontów pojawiły się w 1994 roku, a rok później rozmawialiśmy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Wtedy ówczesna pani prezes Irena Szewińska zainteresowała się bardzo mocno tym tematem i powiedziała, że to jest rejon, w którym powinien powstać stadion o znaczeniu strategicznym. Później ona przeszła do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, myśmy próbowali działać z innymi prezesami PZLA i dopiero w 2018 roku doprowadziliśmy w końcu do tego co tutaj mamy. – wspomina Ludomir Mastej.

Bezpośrednio nadzorujący realizację tego zadania z ramienia inwestora wicestarosta jasielski Tadeusz Gorgosz powiedział z kolei, że do pomysłu przebudowy trzcinickiego stadionu lekkoatletycznego próbowano powrócić w 2010 roku.

W 2010 roku został wykonany projekt budowlany i uzyskano pozwolenie na budowę stadionu lekkoatletycznego przy Zespole Szkół w Trzcinicy. Jednak z powodu braku przychylności i akceptacji projekt ten nie został zrealizowany. Dzięki moim staraniom, w 2017 roku został zaktualizowany poprzedni projekt, który uzyskał akceptację Rady Powiatu i przystąpiono do realizacji zadania pod nazwą „Przebudowa stadionu sportowego przy Zespole Szkół w Trzcinicy wraz z rozbudową obiektów lekkoatletycznych”. – powiedział.

Do tej pory nawierzchnię użytkową stadionu stanowił żużel, a więc w żaden sposób nie spełniał oczekiwań sportowców co do możliwości prowadzenia w tym miejscu zajęć treningowych. Obiekt nie był też wyposażony w skuteczny system odprowadzenia wód opadowych, a więc wystarczyło tylko kilkanaście minut intensywnego deszczu, by na dłuższy czas cały teren zamienił się w jedno wielkie jezioro. Do tego brak podstawowego wyposażenia lekkoatletycznego, siedzisk dla kibiców, zniszczone ogrodzenie terenu czy brak oświetlenia, które umożliwiłoby prowadzenie treningów także w godzinach wieczornych.

Wygląd stadionu w marcu tego roku.
(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Sytuacja zmieniła się, bo jak podkreślił przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury dr Bogdan Rzońca, rząd Prawa i Sprawiedliwości dostrzega potrzeby także małych społeczności, a nie tylko wielkich aglomeracji miejskich. Stąd środki pochodzące z budżetu państwa dedykowane rozwojowi infrastruktury sportowej trafiają również do tak niewielkich miejscowościach, jak Trzcinica.

Jesteśmy w Sejmie m.in. właśnie po to, aby pomagać ludziom, którzy do nas się zwracają właśnie z takimi propozycjami. Myśmy do tej pory mieli spore problemy ze środkami na finansowanie sportu właśnie w małych miejscowościach. Dziś Prawo i Sprawiedliwość właśnie dedykuje te środki nie tylko wielkim ekipom, zawodowcom, ale także szkołom podstawowym czy średnim. I to jest, moim zdaniem, najwyższe osiągnięcie rządów Prawa i Sprawiedliwości, że docieramy do wszystkich zakątków. Tam, gdzie zaradny wójt czy starosta chce pomóc ludziom, którzy mieszkają wokół niego. Mogę powiedzieć, że czasem są dziwne sytuacje, że wójtom nawet nie chce się wypełnić wniosku i stworzyć tej szansy na pozyskanie środków, a pretensje są kierowane albo do rządu albo do parlamentarzystów. Tu było zupełnie inaczej. Środowisko Zespołu Szkół w Trzcinicy jest bardzo znane m.in. z sukcesów sportowych. Tu wychowali się zawodnicy, którzy reprezentowali Polskę na arenach międzynarodowych: Mistrzostwach Świata czy Olimpiadzie. Całe półki wypełnione pucharami to piękny wymiar pracy nauczycieli i trenerów, którzy są świetnie wykształceni i mogliby prowadzić nawet kadrę narodową w biegach. Bardzo się cieszę, że troszkę mogliśmy pomóc. – powiedział.

W ramach zrealizowanych robót budowlanych powstała w tym miejscu bieżnia sześciotorowa dla biegów długich i średnich oraz ośmiotorowa do sprintu, wybudowano także obiekty lekkoatletyczne takie jak skocznię do skoku wzwyż, skocznię do skoku w dal i trójskoku, skocznię do skoku o tyczce, dwie rzutnie do pchnięcia kulą, rzutnia do rzutu dyskiem i młotem, dwie rzutnie do rzutu oszczepem oraz rów z wodą do biegu z przeszkodami.

Zdjęcia przebudowanego obiektu do obejrzenia w naszej fotogalerii.
(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Prace wymagały podniesienia całej płyty o około 35 centymetrów, skorygowania promienia istniejących łuków dla projektowanej bieżni oraz wykonania drenażu terenu umożliwiającego skuteczne odprowadzanie wód opadowych.

Czy były jakieś problemy techniczne z realizacją modernizacji tego obiektu? – Oj sporo. – przyznaje mi dyrektor szkoły Ludomir Mastej. – Ten teren jest grząski, więc trzeba było wykonać odpowiednie zbrojenie. Musieliśmy od nowa wykonać odprowadzenie wód opadowych. Mimo tego, że jesteśmy praktycznie w górach, akurat spadki tego terenu są niewielkie. Były pewne błędy projektowe, które pojawiły się w trakcie prowadzonych robót budowlanych. W projekcie wykazano, że w danym miejscu jest spadek, a w praktyce tego spadku nie było, więc trzeba było jak to inaczej rozwiązać. Ale jak już te prace ruszyły na dobre to wszystko było w porządku. Wielki ukłon kieruję w stronę Adama Matuszewskiego, prezesa Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych. Podkład pod bieżnię został tak idealnie zrobiony, że geodeta PZLA, który tu przyjechał powiedział, że z takim czymś spotyka się pierwszy raz. Jak czterysta metrów to czterysta metrów. Tam jest przekroczenie o zaledwie dwa lub trzy milimetry, a można ciut więcej przekroczyć.

Na całej długości bieżni zastosowano nawierzchnię syntetyczną poliuretanową (o przekroju tzw. FULL-PUR) o grubości 14 milimetrów. Nie odbiega ona od światowych standardów. Podobne zastosowanie można spotkać na obiektach, na których odbywają się zawody rangi mistrzowskiej czy olimpijskiej.

Jest to najwyższa jakość. – podkreśla dyrektor Mastej. – Taka sama jest na stadionie w Chorzowie, Pekinie czy gdziekolwiek indziej. Pełny poliuretan, o fantastycznej sprężystości. Ponadto ten tartan spełnia wymogi treningowe. Nie jest to wykładzina bardzo kontuzjogenna. W byłym województwie krośnieńskim jest to jedyny tego typu oraz tej jakości stadion i nie ma innego. W Krośnie jest też stadion sześciotorowy, ale już z innym tartanem. Dobre stadiony są w Mielcu, Rzeszowie, Stalowej Woli. Na przykład w Chorkówce powstaje teraz bardzo ładny stadion piłkarski, ale też z bieżnią. Także my mamy nowoczesną bazę, teraz tylko musimy zachęcić do treningów.

Ze zmodernizowanego stadionu będzie przede wszystkim korzystała młodzież z miejscowego Zespołu Szkół prowadzonego przez Stowarzyszenie Absolwentów Szkół Rolniczych. Wywodzący się z Trzcinicy zawodnicy mają spore sukcesy w lekkiej atletyce, o czym wicestarosta jasielski Tadeusz Gorgosz.

W Trzcinicy funkcjonuje jedyny w powiecie jasielskim klub lekkoatletyczny ULKS „Technik”, w którym trenuje około 70 zawodników, z których 51 posiada licencję. Szkolenie obejmuje lekkoatletów we wszystkich kategoriach wiekowych. Jest to jeden z najmocniejszych klubów lekkoatletycznych w województwie, pionier ludowych klubów sportowych. Najbardziej znaną lekkoatletką trzcinickiego klubu jest Joanna Wójcik, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Zawodnicy ULKS „Technik” odnosili sukcesy w licznych zawodach, w tym na Mistrzostwach Polski. – powiedział.

Jak podkreślił: – Dzięki realizacji tej inwestycji szkoła zdobyła nowoczesny obiekt do przeprowadzania specjalistycznych zajęć sportowych na wysokim poziomie. Stadion uzyskał certyfikat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki kategorii 5A. Nawierzchnia bieżni posiada parametry najwyższej światowej klasy, podobnie jak na wielu obiektach olimpijskich. Dzięki uzyskanemu świadectwu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki kategorii 5A na tym stadionie mogą być rozgrywane zawody rangi Mistrzostw Polski lub inne zawody rangi międzynarodowej. Rekordy ustanowione na tym obiekcie będą uznawane przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Obiekt ten ma służyć przede wszystkim społeczeństwu powiatu jasielskiego do realizacji treningów lekkoatletycznych oraz organizacji zawodów.

Przypuszczam, że tutaj będą chętnie przyjeżdżać wszystkie kadry wojewódzkie, a może nawet kadra narodowa, zwłaszcza w tych młodszych grupach. Ale nie zapominamy też o seniorach. – dopowiada Ludomir Mastej. – Rzadko spotykamy stadion lekkoatletyczny z bieżnią syntetyczną i stadion rekreacyjny z bieżnią naturalną i murawą. Teraz się szuka takich rozwiązań jeśli chodzi o treningi. Chodzi po prostu o ochronę stawów kolanowych, które bardzo mocno się zużywają jeśli chodzi o nawierzchnie syntetyczne. Więc trenuje się na ziemi, a startuje się na tartanie.

Oprócz całkowitej przebudowy płyty stadionu i wyposażenia go w odpowiedni sprzęt i urządzenia niezbędne do uprawiania wszelkich dyscyplin lekkoatletycznych, obiekt wyposażono w słupy oświetleniowe, dzięki czemu zajęcia będą mogły się tu odbywać praktycznie przez cały rok, także w godzinach wieczornych.

Ponadto wybudowano trybunę dla ośmiuset kibiców, bo taki wymóg formalny postawiła PZLA.

Pierwotnie było zaprojektowane więcej miejsc siedzących, ale trzeba było je ograniczyć ze względu na ogromne koszty. Ostatecznie PZLA zgodziła się na 800. Jest to wystarczająca ilość jak na zawody lekkoatletyczne. Pomieszczą się tu wszystkie osoby, które będą chciały pooglądać co tu się będzie działo. – tłumaczy Ludomir Mastej.

Wartość prac budowlanych, które przez ostatnie pięć miesięcy realizowało na rzecz inwestora, czyli powiatu jasielskiego konsorcjum firm, którego liderem było jasielskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych sp. z o.o., wyniosła ponad 5,2 miliona złotych. Przeprowadzenie przedsięwzięcia nie byłoby możliwe bez wsparcia pochodzącego z zewnątrz.

Starosta jasielski Adam Pawluś powiedział, że w dużej mierze środki na realizację tej inwestycji pochodziły z budżetu państwa: – Uzyskaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki (MSiT) w kwocie trzech milionów złotych. Obiekt ten będzie służył nie tylko miejscowej szkole, ale także mieszkańcy powiatu jasielskiego będą mogli na nim trenować biegi, oczywiście pod nadzorem trenerów. Jest to obiekt nowoczesny, na którym zastosowano nowoczesne technologie jeśli chodzi o bieżnię, które obowiązują w całej Europie czy na świecie. Pierwsze decyzje o jego remoncie zapadły jeszcze w okresie Rady Powiatu III kadencji. Ja zajmowałem się wtedy inwestycjami. Zleciliśmy opracowanie projektu i w 2010 roku uzyskał on pozwolenie budowlane. Później nie było sprzyjającej aury do realizacji tej inwestycji. Dopiero w 2017 roku złożyliśmy wniosek do MSiT, uzyskaliśmy dofinansowanie i w wyniku zwiększenia środków z budżetu powiatu stała się możliwa realizacja tego obiektu za łączną kwotę 5,2 miliona złotych.

Samorządowiec wspomniał również, że nie było dobrej atmosfery w obecnej Radzie Powiatu wokół tej inwestycji. – Nie wszyscy radni powiatowi byli przychylni tej inwestycji, ale dzisiaj nie będziemy mówić o tych, którzy mieli negatywne nastawienie do tego. Wynikało to z pewnego przeświadczenia. Każdy radny reprezentuje jakąś część powiatu, a tak się złożyło, że w Trzcinicy tych inwestycji realizowanych jest bardzo dużo. Prawie na ukończeniu jest potężna inwestycja związana z przebudową drogi powiatowej relacji Jareniówka-Trzcinica do drogi krajowej nr 28. To jest zadanie o wartości ponad 12 milionów złotych w trzech etapach. Dodatkowo powstał ten obiekt sportowy o wartości 5,2 miliona złotych. Więc widzicie państwo, że tylko w tej miejscowości zainwestowaliśmy środki w wysokości blisko 20 milionów złotych. Jeszcze mamy tutaj przebudowywaną drogę krajową nr 28. Inna inwestycja to wały przeciwpowodziowe wzdłuż potoku Młynówki i rzeki Ropy. – dodał Adam Pawluś.

Na uroczyste otwarcie stadionu władze powiatowe zaprosiły Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Marek Kuchciński, przemawiając do społeczności szkolnej z Trzcinicy, mówił o dużym nacisku kładzionym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w zrównoważony rozwój całego kraju, dzięki któremu duże inwestycje (także te w infrastrukturę sportową) mają szansę na realizację także w tak niewielkich miejscowościach jak ta położona w gminie wiejskiej Jasło.

Jest to kolejny przykład dobrej współpracy pomiędzy rządem, a samorządem. Montaż finansowy i wsparcie ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki pozwoliło na uruchomienie tej bardzo interesującej inwestycji. Obecne władze państwowe dbają o inwestycje w infrastrukturę sportową nie tylko w dużych miastach, ale również w dużo mniejszych miejscach na terenie Polski. W naszym województwie widać to szczególnie. Chciałbym życzyć panu dyrektorowi, gronu pedagogicznemu, młodzieży tutaj uczącej się i wszystkim sportowcom, którzy będą korzystać z tego stadionu sukcesów, zwycięstw. Działajmy tak, żebyśmy mieli do czynienia nie tylko z okazjonalnymi zwycięstwami jak chociażby niedawno na Mistrzostwach Europy czy sukcesami w sportach drużynowych, ale żebyśmy także włączyli się w wielką odbudowę narodu polskiego przypominającą nam, że sto lat temu nasi przodkowie również dbali o to, żeby duch i tężyzna fizyczna szły razem w parze. Dzięki temu mieliśmy pokolenie, które budowało drugą Rzeczpospolitą na miarę wielkiej Polski. Życzę sukcesów. – powiedział dzisiaj w Trzcinicy szef polskiego parlamentu.

Poseł Bogdan Rzońca: – Nie zdradzę tajemnicy jeśli powiem, że Marszałek Sejmu bardzo lubi sport. Wielokrotnie towarzyszyłem mu w wyprawach bieszczadzkich, wiem też, że bardzo dobrze jeździ na nartach. Natomiast rzeczywiście wszyscy się cieszymy z tego dzisiejszego wydarzenia. „Dobra zmiana” dociera do małych miejscowości, do małych miasteczek. To, co w sprawach sportowych robi rząd poprzez Ministerstwo Sportu i Turystyki w osobach ministra Witolda Bańki i wiceministra Jarosława Stawiarskiego, za akceptacją premiera Mateusza Morawieckiego, to jest naprawdę rewolucja.

FOTOGALERIA: Uroczyste otwarcie stadionu lekkoatletycznego w Trzcinicy po remoncie

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE