NASZ PATRONAT
Kultura | rozrywka | edukacja

Polacy swój język mają

VI dyktando regionalne „Jasielszczyzna zna polszczyznę”

7 listopada 2018 r. pasjonaci języka polskiego uczestniczyli w VI dyktandzie regionalnym „Jasielszczyzna zna polszczyznę”, zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle.

Tegoroczna edycja dyktanda miała wyjątkowy charakter, gdyż odbywała się w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w roku w którym szczególnie ważne jest podkreślanie bogactwa polskiej kultury i naszego języka ojczystego. Nie mogło być inaczej, aby to piękne przesłanie wzywające do pielęgnowania mowy przodków nie pojawiło się w tekście samego dyktanda, przygotowanego przez polonistkę Aleksandrę Dacyl.

„Nie zżymajmy się więc na apele o bezbłędną polszczyznę! Nie dopuśćmy do obrócenia mowy rodzinnej w globalne narzecze. Weźmy sobie do serca staropolski Rejowy dwuwiersz:

Niechaj narodowie wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.

Punktualnie o godz. 11:00 w sali widowiskowej JDK zgromadzili się dzieci, młodzież oraz dorośli, skupieni i gotowi przystąpić do zmagań z „arcytrudnym językiem polskim”. Wśród uczestników wydarzenia nie zabrakło przedstawicieli Urzędu Miasta w Jaśle, służb mundurowych, Jasielskiego Domu Kultury, Młodzieżowego Domu Kultury, oświaty oraz bibliotek. Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian podkreślił w swym wystąpieniu jak ważną rolę w życiu społeczeństwa odgrywa dbałość o piękno naszej mowy ojczystej i poprawność językową. Zaznaczył, że niezwykle istotne jest zwracanie uwagi na kulturę słowa i rozwój osobisty oraz obcowanie z językiem, które jest możliwe między innymi poprzez częste sięganie po literaturę.

Gościem specjalnym wydarzenia była dr hab. Katarzyna Kłosińska – językoznawczyni, pracująca w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, prowadząca audycję o języku polskim w radiowej „Trójce” pt. „Co w mowie piszczy?”.

W czasie oczekiwania na werdykt jury w składzie: Anna Kamińska-Grzesiak – przewodnicząca, Renata Erban, Bożena Gogosz, Barbara Sokołowska, Anna Tyrpak, Bożena Dziadzio, Bożena Krzyżak, Małgorzata Kłusek oraz Anna Bełda, uczestnicy wydarzenia wysłuchali wykładu dr hab. Katarzyny Kłosińskiej pt. „Zmieniają się czasy, zmieniają się słowa”. Podczas prelekcji, w której czynny udział brała również publiczność, dowiedzieliśmy się jak język polski zmieniał się na przestrzeni wieków. Poznaliśmy wiele językowych ciekawostek i tajemnic związanych z etymologią powszechnie używanych w języku polskim słów i wyrażeń. Dowiedzieliśmy się co ma wspólnego słowo poduszka z duszą, dlaczego czasownik całować kiedyś oznaczał pozdrawianie kogoś, dlaczego księdzem dawniej nazywano księcia (władcę), zaś miano księżyca przysługiwało synowi tegoż możnowładcy oraz od jakich zwyczajów i czynności pochodzą wyrażenia Wziąć kogoś na spytki czy Nie wylewać za kołnierz.

Nagrody dla najlepszych znawców ortografii jasielszczyzny wręczyli: Elwira Musiałowicz-Czech, zastępca Burmistrza Miasta Jasła oraz dr hab. Katarzyna Kłosińska.

Współorganizatorem VI dyktanda regionalnego był Jasielski Dom Kultury.

(MBP w Jaśle)

1 opinia

  1. Co za debilny artykuł. Wymieniono w nim 178 nazwisk – wszystkich gości, członków komisji i organizatorów, a nie podano najważniejszego: NAZWISK LAUREATÓW. Chyba jacyś laureaci byli, skoro jest napisane, że wręczono nagrody…

Back to top button