Na drogach

Patrz w lusterka – motocykle są wszędzie

W sobotę jasielscy policjanci uczestniczyli w akcji zorganizowanej przez członków Klubu Motocyklowego „Brave Dogs” Polska, podczas której zachęcali kierowców samochodów i jednośladów do bezpiecznego poruszania się po drogach. W trakcie kontroli drogowych funkcjonariusze i motocykliści apelowali również o kulturę i życzliwość wobec innych uczestników ruchu.

Piękna wiosenna pogoda i cieplejsze dni sprawiają, że na drogach pojawia się coraz więcej motocyklistów. Jednak ta pasja nie zawsze łączy się z bezpieczeństwem na drodze. Policjanci z jasielskiej drogówki często wzywani są do wypadków drogowych z udziałem motocyklistów, w wielu przypadkach zdarzenia te kończą się tragicznie. Najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz przecenianie swoich umiejętności kierowania motocyklem. Policyjne statystyki wskazują, że wina za wypadki drogowe z udziałem motocyklistów leży zarówno po stronie kierowców motocykli, jak i kierujących samochodami. Różnica jednak polega na tym, że w przypadku nawet najmniejszej kolizji, to motocyklista ma mniejsze szanse na przeżycie albo wyjście z tego bez obrażeń. Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu. Przed urazami chroni ich jedynie kask, dobre ubranie, a przede wszystkim zdrowy rozsądek. Dlatego tak ważne jest, aby obie grupy przestrzegały przepisów i szanowały się nawzajem. To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.

Podczas sobotniej akcji pn. „Patrz w lusterka – motocykle są wszędzie”, zarówno policjanci, jak też członkowie Klubu Motocyklowego z „Brave Dogs” Polska, zachęcali kierowców samochodów i motocyklistów do bezpiecznego oraz kulturalnego poruszania się na drogach. W trakcie kontroli drogowych funkcjonariusze i motocykliści propagowali wśród kierowców bezpieczne zachowania na drodze, wskazywali zagrożenia i skutki brawurowej jazdy, apelowali również o kulturę i życzliwość wobec innych uczestników ruchu.

Ponieważ motocykle są słabiej widoczne w lusterkach pojazdów niż samochody i częściej mogą się znaleźć w tzw. martwym punkcie, członkowie Klubu Motocyklowego, za zgodą zatrzymanych do kontroli kierowców, we wskazanych przez nich miejscach, naklejali na samochody specjalne naklejki z hasłem „Patrz w lusterka – motocykle są wszędzie”. Przypominali również, że jedno zerknięcie w lusterko może ocalić czyjeś życie lub zdrowie.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Patrz w lusterka – motocykle są wszędzie”

  1. Co to znaczy „motocykle sa wszędzie”? Ich przepisy ruchu drogowego nie obowiązują? Niech jeżdżą jak pozostali uczestnicy ruchu drogowego i nie ma problemu!!!!!!!!!!!
    Ponadto gdyby sam. osobowy wydawał takie ryki już by go policja wyłuskala i odebrala dowod rej; na glośną prace silników motocykli nie reagują.

  2. Mieszkam przy drodze patrzę i… TAK SZYBKO JAK PRZECIĘTNY MOTOCYKLISTA JEŻDŻĄ JEDNOSTKI W SAMOCHODACH! RYK silnika i znika! To serio potencjalni dawcy organów. Wyjeżdżasz z podporządkowanej, a zza łuku wypada idiota pędząc 150, 180, 200 i więcej. 180 to 50m/s! Ciągnik z przyczepą to dla wariata na motocyklu stojące bariery!