Informacje

Obowiązek noszenia maseczek: małe gminy rozdadzą je mieszkańcom za darmo, miasto już nie

Z uwagi na obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych wiele samorządów w Polsce decyduje się na rozdawanie swoim mieszkańcom maseczek ochronnych. Szczególną troską urzędników otaczani są seniorzy, osoby niezaradne życiowo czy bezdomni. Władze Jasła nie przewidują jednak tej formy wsparcia swoich obywateli. Jak podkreślił burmistrz Ryszard Pabian, miasto poprzez swoje jednostki organizacyjne realizuje dla nich pomoc w innym wymiarze.

Od czwartku każdy obywatel naszego kraju przebywający w miejscach publicznych ma obowiązek zakrywania ust i nosa. Wprowadzone odgórnymi aktami prawnymi obostrzenia wynikają z troski o zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego populacji w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną. Aby uchronić się przed potencjalną transmisją wirusa na ulicy, w sklepie czy miejscu pracy możemy zabezpieczyć się przy pomocy specjalistycznych i certyfikowanych środków ochrony osobistej, ale wystarczy też zwykły szalik czy apaszka bowiem przepisy nie precyzują tego dokładnie. To tylko od nas samych zależy jaką właściwą formę ochrony własnego zdrowia i życia wybierzemy.

W przestrzeni publicznej obserwujemy jak wiele instytucji, organizacji społecznych czy osób prywatnych angażuje się w nieodpłatne przekazywanie maseczek ochronnych dla swoich współobywateli tak, aby mogli oni swobodnie przemieszczać się do pracy czy po artykuły pierwszej potrzeby. Akcje pomocy dla mieszkańców prowadzi też wiele lokalnych samorządów.

Za przykład można podać chociażby gminę wiejską Jasło. – W związku z wejściem w życie obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych Urząd Gminy Jasło zakupił 10 000 sztuk maseczek ochronnych wielokrotnego użytku, które za pośrednictwem Sołtysów zostaną rozdysponowane wśród mieszkańców Gminy Jasło. Maseczki ochronne w pierwszej kolejności trafią do osób powyżej 60 roku życia. – przekazuje Wojciech Piękoś, wójt gminy Jasło.

Decyzję o wsparciu dla swoich mieszkańców przekazał również za pośrednictwem mediów społecznościowych wójt gminy Brzyska Rafał Papciak: – Od dziś tj. 17 kwietnia br. rozpoczynamy dostarczanie bawełnianych maseczek ochronnych wielorazowego użytku mieszkańcom naszej gminy, aby wspólnie walczyć z epidemią i chronić zdrowie i życie nas wszystkich. Maski rozprowadzane będą bezpośrednio do domów przez radnych Rady Gminy Brzyska, Sołtysów lub strażaków OSP poszczególnych miejscowości. Docelowo planujemy, aby każdy dom otrzymał bezpłatnie dwie maseczki ochronne. W tym celu zaplanowaliśmy uszycie i zakup 3000 maseczek. Ze względów logistycznych dostarczenie maseczek potrwa kilka najbliższych dni.

Potrzebę zakupu maseczek dla jaślan widzi chociażby radny Andrzej Czernecki.

Ja to traktuję jako jeden z elementów wsparcia mieszkańców miasta właśnie ze względu na całą sytuację. Dla szpitala dajemy pieniądze, ok. Natomiast na przykład gmina Jasło kupiła dziesięć tysięcy maseczek dla swoich mieszkańców ze środków zarządzania kryzysowego. Podaję to jako przykład. Nie mówię, że to jest akurat dla nas najbardziej potrzebne. Myślę, że powinniśmy zareagować i zauważyć ten problem z perspektywy działań, które czysto przynależą miastu. – mówi.

Jak się okazuje, miasto Jasło nie przewiduje specjalnego rozdawnictwa maseczek dla najbardziej potrzebujących mieszkańców. Wprawdzie jak tłumaczy burmistrz Ryszard Pabian, takie rozwiązanie było wielokrotnie rozważane, ale po szczegółowej analizie ekonomicznej oraz mając na względzie formę dystrybucji na poszczególne osoby odstąpiono od tego pomysłu.

Ja twierdzę, że to bardziej działanie wizerunkowe niż takie, które uzdrawia sytuację i tak pozwolę sobie to ocenić. – komentuje Ryszard Pabian, burmistrz miasta Jasła. – W przypadku naszego miasta kwoty są tu niebagatelne więc to jest jedna strona tematu. Druga strona tematu to jeszcze kwestia dystrybucji tych maseczek. Wiadomo, że ta na tę chwilę jest utrudniona. Czy mamy ściągać tych mieszkańców do Urzędu Miasta, do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy w jeszcze inną lokalizację? I tworzyć kolejki w oczekiwaniu na dystrybucję tych maseczek, a więc tak naprawdę tworząc nowe zagrożenie, którego przede wszystkim chcemy uniknąć? Obserwuję sytuację po wejściu w życie przepisów, które nakazują zasłanianie ust i nosa. Nie widzę, by ktokolwiek na ulicy pojawiał się bez maseczki. Nasi mieszkańcy naprawdę potrafią sobie wspaniale w tej sytuacji radzić. Nie tylko zabezpieczają swoje potrzeby, ale są również pomocni dla innych. Tutaj wyrażam ogromne podziękowanie dla ich inicjatywy, a przede wszystkim też dla odpowiedzialności w stosunku do tych zarządzeń jakie się pojawiają. Naprawdę całkiem dobrze potrafią się do nich dostosować.

Zastępczyni burmistrza Małgorzata Adamska-Chmiel podkreśliła, że mimo tego, że urząd nie zapewni mieszkańcom Jasła bezpłatnych maseczek ochronnych to za pośrednictwem organizacji społecznych oraz podległych sobie jednostek organizacyjnych skutecznie reaguje na potrzeby seniorów, osób niezaradnych życiowo czy znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Szczególną troską włodarzy naszego miasta objęte są również osoby bezdomne.

Wszyscy ci mogą obecnie liczyć na wsparcie chociażby w robieniu zakupów, przez co nie muszą bezpośrednio wychodzić ze swoich domów.

Przede wszystkim wielkie podziękowania należą się harcerzom, PCK i MOPS-owi, którzy cały czas mają kontakt z seniorami. Co do zasady są to osoby, które mają możliwość zgłoszenia swoich potrzeb co do zakupu leków czy żywności tak, żeby one jednak nie wychodziły z domów. Mówię też o osobach niesamodzielnych i samotnych. Dlatego wydaje mi się, że oni nie potrzebują maseczek. – wyjaśnia wiceburmistrz Małgorzata Adamska-Chmiel. – Niemniej jednak gdyby była taka potrzeba, że ktoś potrzebuje to cały czas ze strony MOPS-u są uruchomione telefony i możemy też takie informacje odbierać. Nie będzie to pomoc dla wszystkich mieszkańców tylko dla wybranych, ale skuteczna. Ja przypomnę, że MOPS, Straż Miejska i Urząd podejmują wiele działań w kierunku szybkiego reagowania na potrzeby. Pomocy wymagają osoby w kwarantannie, osoby bezdomne, które stanowią dość poważne zagrożenie. Moim zdaniem, na chwilę obecną radzimy sobie z tą sytuacją dobrze. Jak pojawią się nowe wyzwania to będziemy na nie reagować, nie pozostawiając nikogo bez pomocy.

Burmistrz Ryszard Pabian oświadczył, że sytuacja sanitarno-epidemiologiczna związana z pandemią koronawirusa jest cały czas monitorowana i miasto na bieżąco reaguje na potrzeby swoich mieszkańców, nie pozostawiając ich samym sobie w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Jak na razie nie mam informacji, by ktoś kto oczekuje wsparcia i opieki, nie został w ten sposób zaopiekowany. Pojawiają się przeróżne przypadki, niektóre może humorystyczne, niektóre może bardzo trudne, ale jak na razie uważam, że całkiem skutecznie udaje się je rozwiązywać. Tutaj ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy są w to zaangażowani: poczynając od kierownika Macieja Jagielskiego, poprzez Straż Miejską i oczywiście MOPS, PCK i harcerzy. Wszyscy są ogromnie zaangażowani i zawsze otwarci na udzielanie tej pomocy. – powiedział.

Przewodniczący Rady Miejskiej podkreślił, że mieszkańcy Jasła są zdyscyplinowani i większość z nich wychodząc z domów na ulice zakładają maski.

Na pewno społeczeństwo podeszło do tego bardzo wzorowo i podjęło ten apel. – podkreślił Henryk Rak.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE