Informacje

ZST włącza się do walki z koronawirusem

Trwa produkcja przyłbic w ZST w Jaśle

Przyłbice to ochrona na twarz, jaką stosują służby bezpośrednio zaangażowane w walkę z koronawirusem. W Zespole Szkół Technicznych ruszyła produkcja przyłbic ochronnych techniką druku 3D. Zostaną one przekazane m.in. personelowi medycznemu Szpitala Specjalistycznego w Jaśle oraz Domu Pomocy Społecznej w Foluszu.

Maszyna produkuje jedną podstawę do przyłbicy w ciągu 2,5 godzin, a że jest wykorzystywana nawet przez 15 godzin dziennie, wytwarza w ciągu doby do 6 takich podstaw. Czas druku jest stosunkowo długi, ale solidna konstrukcja i dobrej jakości materiały powinny zapewnić długi czas użytkowania – wyjaśnia mgr inż. Maciej Babiarz, nauczyciel przedmiotów mechanicznych, który zajmuje się procesem przygotowania i montażu przyłbic.

Wytwarzane w ZST podstawy do przyłbic wymagają uzupełnienia je w osłony. Całkowity proces złożenia przyłbicy wymaga jeszcze dokładnego przycięcia folii i montażu regulowanej opaski gumowej.

Model przyłbicy został oparty o konsultowany ze środowiskami medycznymi projekt Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, z którym kontakt nawiązał mgr Krzysztof Rogowski, nauczyciel informatyki ZST.

Do tej pory wyprodukowanych zostało 30 przyłbic, które 24 kwietnia trafiły do jasielskiego szpitala. Zarówno dokumentacja techniczna, potrzebna do wytwarzania przyłbic, jak i przyłbice zostały przekazane bezpłatnie.

Jak informuje Grzegorz Zięba, dyrektor ZST w Jaśle, akcja cały czas trwa i będzie kontynuowana pro publico bono.

(ZST w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE