Informacje

Zbliża się zima – policjanci w trosce o bezdomnych

(FOT. © zdjęcie ilustrujące / terazJaslo.pl / Damian Palar)

Jesień i zima to pory roku, w których policjanci podejmują wzmożone działania skierowane do osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Mowa o bezdomnych, którzy w tych porach roku szczególne są zagrożeni na utratę życia lub zdrowia z powodu wychłodzenia organizmu. Pamiętajmy zatem by nie przechodzić obok tych osób obojętnie. Jeden telefon może uratować komuś życie.

Trudne jesienno – zimowe warunki atmosferyczne, przejawiają się często niskimi temperaturami, które niejednokrotnie spadają poniżej zera. Jest to okres szczególnie trudny dla osób bezdomnych, które próbując przetrwać szukają schronienia na ogródkach działkowych, dworcach kolejowych czy w piwnicach. Bezdomni w obawie przed zimnem szukają miejsc, w których mogą się ogrzać. Często zasiedlają opuszczone mieszkania czy domy, a te z uwagi na zły stan techniczny mogą grozić zawaleniem. Również sposób ogrzewania pomieszczeń przez bezdomnych pozostawia wiele do życzenia – zdarza się, że rozpalają oni ogniska, co może zakończyć się nawet pożarem.

Aby nie dochodziło do przykrych w skutkach zdarzeń z powodu wychłodzenia organizmu apelujemy, by nie pozostawać obojętnym wobec osób znajdujących się w sytuacji zagrażającej ich życiu. Na ryzyko wychłodzenia najczęściej narażone są osoby bezdomne czy będące pod wpływem alkoholu, osoby starsze i samotne, które mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach – poruszaniem się czy zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.

Jasielscy policjanci jak co roku sprawdzać będą opuszczone budynki, ogródki działkowe, parki i skwery. Jednak nie są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Apelujemy zatem by informować ośrodki pomocy społecznej o osobach bezdomnych, starszych mieszkających samotnie, w trudnej sytuacji materialnej, których życie i zdrowie może być zagrożone podczas tych pierwszych mrozów.

Pamiętajmy, że osoby leżące na przystankach czy ławkach w parku, zwłaszcza będące pod wpływem alkoholu, również potrzebują naszej uwagi i pomocy. Wystarczy jeden telefon, a zaalarmowane służby przybędą na miejsce.

Wszelkie informacje na ten temat można przekazywać pod następującymi numerami telefonów:

987 – bezpłatna infolinia działająca w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie – pod jej numerem można uzyskać informacje o placówkach udzielających schronienia osobą zagrożonym wychłodzeniem
(013) 44 643 28 – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle
997 – Policja
986 – Straż Miejska
(013) 44 656 02 – Caritas Diecezji Rzeszowskiej Okręg Jasło
(013) 44 802 40 – Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Jaśle (Schronisko dla bezdomnych mężczyzn)

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE