Na drogach

Przebudowa ulic Kołłątaja i 3-go Maja: czekają nas kilkudniowe utrudnienia w ruchu

Ulica Kołłątaja | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

W najbliższym tygodniu kierowców czekają spore utrudnienia w ruchu na ulicach Kołłątaja i 3go Maja bowiem drogowcy pracujący przy przebudowie tego miejskiego szlaku komunikacyjnego przewidują wykonanie nowej nawierzchni.

Jak poinformował w przesłanym do portalu regionalnego terazJaslo.pl komunikacie prasowym Waldemar Owsiany, przedstawiciel firmy Strabag sp. z o.o. odpowiedzialnej za realizację kontraktu na zadaniu inwestycyjnym pod nazwą „Przebudowa ulicy 3-go Maja i ulicy Kołłątaja w Jaśle„, od najbliższego wtorku (8 bm.) rozpoczną się prace związane z wymianą nawierzchni jezdni na przedmiotowych ulicach, co będzie wiązało się z czasowymi utrudnieniami w ruchu kołowym.

W pierwszej kolejności drogowcy przystąpią do frezowania starego asfaltu. Prace, przy których będzie wykorzystywany ciężki sprzęt, mają przebiegać odcinkowo, a więc tak, aby w jak największym stopniu wyeliminować uciążliwości w przemieszczaniu się główną arterią komunikacyjną w centrum Jasła.

We wtorek i środę (8-9 grudnia), między godzinami 8 rano, a 17 popołudniu, na całej trasie prowadzone będzie frezowanie starego asfaltu, przy czym – jak zaznacza wykonawca robót – prace będą postępowały liniowo. Pierwszy etap obejmuje odcinek od ronda Steinhausa do skrzyżowania z ulicą Chopina, zaś drugi etap od skrzyżowania z ulicą Chopina do zatoki autobusowej za skrzyżowaniem z ulicą Baczyńskiego.

Na kolejne dni zaplanowano układanie masy bitumicznej warstwy wiążącej, a następnie warstwy ścieralnej. Prace te będą wykonywane w godzinach wieczornych i nocnych, według następującego harmonogramu:

10 grudnia (czwartek) w godzinach ~18:00 – ~2:00

  • odcinek od ronda Steinhausa do skrzyżowania z ulicą Chopina – nastąpi połówkowe zamknięcie jezdni od krawędzi do osi, najpierw strona lewa, później prawa (patrząc od ulicy Kołłątaja)

11 grudnia (piątek) w godzinach ~18:00 – ~4:00

  • odcinek od skrzyżowania z ulicą Chopina do zatoki autobusowej za skrzyżowaniem z ulicą Baczyńskiego – nastąpi połówkowe zamknięcie jezdni od krawędzi do osi, najpierw strona lewa, później prawa (patrząc od ulicy Kołłątaja)

14 grudnia (poniedziałek) w godzinach ~18:00 – ~2:00

  • odcinek od ronda Steinhausa do skrzyżowania z ulicą Chopina – nastąpi zamknięcie całej szerokości jezdni.

15 grudnia (wtorek) w godzinach ~18:00 – ~4:00

  • odcinek od skrzyżowania z ulicą Chopina do ulicy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – nastąpi zamknięcie całej szerokości jezdni.

Z kolei w dniach 16-17 grudnia (środa, czwartek), między godzinami 18, a 2 w nocy nowy asfalt będzie wylewany na zjazdach publicznych i indywidualnych, tj.:

  • na skrzyżowaniach ulicy 3-go Maja z ulicami – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wincentego Pola, Dworcową, 1-go Maja, Fryderyka Chopina, Józefa Ducala;
  • na skrzyżowaniach ulicy Kołłątaja z ulicami – Stanisława Staszica, Tadeusza Czackiego, Jana III Sobieskiego, Adama Asnyka;
  • na wyjazdach na ulicę 3-go Maja z terenu budynków wielorodzinnych w obrębie numerów 34, 37, 33;
  • na wyjazdach na ulicę 3-go Maja z terenu budynków jednorodzinnych w obrębie numerów 24, 24A, 15, 17.

Jak informuje nas Waldemar Owsiany, „podane terminy mogą ulec zmiany ze względu na pogodę oraz nieprzewidziane czynniki losowe„.

Wykonawca inwestycji – firma Strabag S.A. – przeprasza użytkowników drogi za planowane utrudnienia i jednocześnie prosi o wyrozumiałość, a także o stosowanie się do obowiązującego tymczasowego oznakowania oraz poleceń osób kierujących ruchem.

Przebudowa ulicy 3-go Maja i ulicy Kołłątaja w Jaśle dotyczy wymiany nawierzchni chodników i jezdni, co pozwoli na dostosowanie do obowiązujących parametrów technicznych dla dróg miejskich, wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i komfortu użytkowania, a także poprawi estetykę przestrzeni publicznej. W ramach inwestycji zaplanowano również: wykonanie remontu niezbędnych instalacji podziemnych, modernizację układu sieci kanalizacji sanitarnej, montaż nowego oświetlenia jezdni w technologii energooszczędnej typu LED, wymianę balustrad łańcuchowych oraz uszkodzonego oznakowania pionowego.

Zadanie, które obejmuje niespełna kilometrowy odcinek miejskiego traktu komunikacyjnego pomiędzy przejściem dla pieszych na wysokości Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, a przejściem dla pieszych na wysokości wejścia do Jasielskiego Domu Kultury, wskutek przeprowadzonego postępowania przetargowego kosztuje 2,39 mln złotych. Samorząd Jasła otrzymał na ten cel dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie 1,2 mln złotych.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE