Informacje

Wicewojewoda na sesji Rady Powiatu w Jaśle o programie szczepień populacji

Starostwo Powiatowe w Jaśle | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Od roku świat zmaga się z pandemią COVID-19, ale od niedawna dysponujemy pierwszym skutecznym rozwiązaniem zapobiegającym rozprzestrzenianiu się koronawirusa powodującego tę chorobę. Szczepionka jest ogromną szansą na uodpornienie społeczeństwa na zakażenie, zdobycie kontroli nad transmisją wirusa i jest nadzieją do powrotu do normalności. – powiedziała wicewojewoda podkarpacka Jolanta Sawicka podczas dzisiejszej wideokonferencji z radnymi powiatu jasielskiego. Samorządowcy zapoznali się z głównymi założeniami oraz celami strategicznymi Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Dzisiaj popołudniu odbyła się XXXIX „Nadzwyczajna” Sesja Rady Powiatu w Jaśle z umożliwieniem wykorzystania środków porozumiewania się na odległość. Gościem posiedzenia była wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, która przedstawiła szczegółowo główne założenia oraz cele strategiczne przyjętego w połowie grudnia ubiegłego roku Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Podczas wideokonferencji z przedstawicielami lokalnego samorządu powiatowego podkreśliła, że akcja zbiorowego zaszczepienia społeczeństwa ma umożliwić zapanowanie nad pandemią koronawirusa. W ocenie wicewojewody skuteczne przeprowadzenie procesu szczepień szerokiej populacji naszego kraju pozwoli powrócić do normalnego funkcjonowania państwa i wszystkich gałęzi jego życia społecznego.

A ten powrót do normalności oznacza między innymi odejście od maseczek, swobodne spotkania z rodziną i przyjaciółmi, powrót dzieci do szkół i ich rozwój kompetencji społecznych, dalszy rozwój gospodarki, ochrona miejsc pracy oraz szansa na nowe zatrudnienia, swobodny dostęp do basenów, siłowni, kin czy też teatrów, wakacje bez ograniczeń. Słowem: poprawa jakości życia nas wszystkich. Szczepienia mają ogromne znaczenie dla każdego z nas, gdyż mogą uratować nasze zdrowie i życie. Szczepionkę rekomendują eksperci, naukowcy, medycy, epidemiolodzy. Według wiedzy naukowej oraz potwierdzonych badań polskich i międzynarodowych instytucji, m.in. Europejskiej Agencji Leków, szczepionki są bezpieczne. – powiedziała Jolanta Sawicka.

Szczepienia są nieodpłatne i dobrowolne. Szczepionka jest rozwiązaniem, które może zabezpieczyć nas przed kolejnymi falami pandemii. Im więcej osób się zaszczepi tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. – dodała wicewojewoda podkarpacka.

W grupie „zerowej” wskazanej w Narodowym Programie Szczepień znalazł się m.in. personel medyczny i niemedyczny szpitali będący na pierwszej linii frontu walki ze skutkami pandemii koronawirusa, a także pracownicy domów pomocy społecznej oraz miejskich ośrodków pomocy społecznej, osoby zatrudnione w aptekach, hurtowniach farmaceutycznych czy studenci medycyny. Pierwsze dawki szczepionki medycy przyjęli już końcem grudnia ubiegłego roku.

Obecnie procesowi szczepienia poddawani są m.in. seniorzy. Od 15 stycznia ruszyła możliwość rejestracji na szczepienia dla osób powyżej 80 roku życia, zaś od 22 stycznia dla osób, które ukończyły 70 lat. Natomiast 25 stycznia rozpoczęły się szczepienia dla obu zarejestrowanych grup. Szczegółowe informacje odnośnie etapów szczepień poszczególnych grup znajdują się na dedykowanym rządowym portalu pod adresem https://www.gov.pl/web/szczepimysie/ (zakładka „Od kiedy mogę się zaszczepić”).

Punkty szczepień zostały uruchomione w każdej gminie powiatu jasielskiego (wykaz placówek jest dostępny na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/).

Dodatkowo będą działały zespoły wyjazdowe w miejscach zamieszkania czy pobytu pacjentów, których stan zdrowia uniemożliwia samodzielne dotarcie do punktu szczepień i nie mogą skorzystać z transportu zapewnionego przez jednostki samorządu terytorialnego. – wyjaśnia J. Sawicka.

Wicewojewoda informuje, że jednostki samorządu terytorialnego umożliwiają również transport do punktów szczepień osobom niepełnosprawnym, osobom mającym obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego w miejscu zamieszkania punktu szczepień oraz seniorom powyżej 70. roku życia spełniającym wspomniane przesłanki.

Ważnym jest też, aby rzetelna informacja na temat szczepień dotarła do jak największego grona populacji.

Nasze społeczeństwo powinno mieć szeroką wiedzę dotyczącą szczepionki przeciwko COVID-19. Dlatego należy korzystać ze sprawdzonych źródeł wiedzy i wiarygodnych informacji. Uruchomiony został portal gov.pl/szczepimysie, na którym dostępne są informacje na temat szczepionki COVID-19. Tam też również znajduje się sekcja pytania i odpowiedzi, która pozwoli na uzyskanie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Dodatkowo została uruchomiona całodobowa infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 o numerze 989, prowadzona przez specjalistów i konsultantów. Pozwoli ona na bieżąco uzyskiwać dodatkowe informacje dotyczące szczepień, a także zarejestrować się do danego punktu szczepień. Konsultanci udzielają na bieżąco odpowiedzi zarówno na pytania dotyczące organizacji szczepień, jak i kwestii związanych z samym podaniem szczepionek. W gminach zostały utworzone telefoniczne punkty zgłoszeń, potrzeb transportowych oraz informacji o szczepieniach przeciwko wirusowi COVID. Tak, aby osoby, które samodzielnie nie mogą dotrzeć do punktu szczepień mogły uzyskać pomoc w tym zakresie. – podała Jolanta Sawicka.

Wicewojewoda apelowała dzisiaj do radnych powiatowych o aktywne włączenie się w promowanie akcji oraz rozpowszechnianie informacji o Narodowym Programie Szczepień w lokalnych środowiskach.

W trosce o zdrowie naszego społeczeństwa zachęcam państwa radnych i władze samorządowe do wspierania Narodowego Programu Szczepień. To na osobach pełniących funkcje publiczne spoczywa obowiązek zadbania o zdrowie i bezpieczeństwo naszego społeczeństwa. Sytuacja epidemiologiczna jest dosyć poważna dlatego też powinniśmy być odpowiedzialni za siebie samych, za nasze rodziny i przyjaciół. Szczepionki są jednym z najważniejszych osiągnięć współczesnej medycyny, a szczepienia najbardziej efektywnymi działaniami profilaktycznymi, które chronią nas przed wieloma groźnymi chorobami zakaźnymi. Zaszczepienie się jest szansą na powrót do zdrowia i tak oczekiwanego przez nas wszystkich powrotu do normalności. – powiedziała Jolanta Sawicka.

Przedstawicielka polskiego rządu w naszym regionie podziękowała również za wspieranie szeroko zakrojonych działań mających na celu minimalizowanie skutków pandemii koronawirusa na przestrzeni ostatnich miesięcy.

Korzystając z okazji chciałabym podziękować wszystkim państwu za wyjątkową pracę w ubiegłym roku, za działania podjęte w walce z koronawirusem, za państwa zaangażowanie i odpowiedzialną służbę. Jestem przekonana, że przy wzajemnej współpracy, dobrze wykonanych zadaniach, razem pokonamy pandemię. – wyraziła swoje przekonanie wicewojewoda Jolanta Sawicka.

Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia, od 4 marca 2020 roku do dnia dzisiejszego liczba mieszkańców Polski, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, wynosi 1 552 686. Z powodu COVID-19 lub nałożenia się go na inne jednostki chorobowe zmarło w naszym kraju 39 132 osoby.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE