Informacje

Wstęga przecięta, infrastruktura poświęcona – oddanie do użytku nowego odcinka DW 992 w Jaśle

W pełni przejezdny jest już nowo wybudowany odcinek drogi wojewódzkiej nr 992 w mieście Jaśle pomiędzy rondem im. Adama Lazarowicza w ciągu ulic Kasprowicza i Floriańskiej, a rondem im. ks. Kazimierza Wojciechowskiego w ciągu ulic Wojska Polskiego, Grunwaldzkiej, Granicznej i św. Jana z Dukli. Realizacja tego projektu była możliwa dzięki środkom finansowym pozyskanym w ramach programu współpracy transgranicznej Polski i Słowacji, jak również przy zaangażowaniu lokalnych samorządów wszystkich szczebli.

Budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 992 w mieście Jaśle trwała dwa lata. Ruch dla samochodów osobowych został po nim dopuszczony 12 lipca w godzinach popołudniowych natomiast od dzisiaj mogą z niej w pełni korzystać także kierowcy ciężarówek. Było to uwarunkowane pracami związanymi z wykonaniem dodatkowego pasa do skrętu z ulicy Kasprowicza na ulicę Piłsudskiego w kierunku na Krosno. Firma wykonująca rozbudowę tego krótkiego fragmentu między rondem, a wiaduktami kolejowymi prowadziła bowiem roboty przy zachowaniu przejezdności ulicy.

Finałem obydwu inwestycji była uroczystość, podczas której dokonano symbolicznego odbioru technicznego poprzez poświęcenie powstałej infrastruktury przez ks. dziekana Zbigniewa Irzyka, a następnie przecięcie wstęgi w narodowych barwach przez zaproszonych gości.

Wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch przypomniał na spotkaniu w Jaśle wartość zrealizowanych prac oraz ich montaż finansowy. Jak podkreślił, osiągnięcie oczekiwanego efektu w postaci wybudowanego nowego ciągu drogowego w naszym mieście nie byłoby możliwe bez dobrej współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego wszystkich szczebli.

Projekt, o niebagatelnej wartości 36 milionów złotych, został sfinansowany ze środków pochodzących z programu współpracy transgranicznej Polski i Słowacji, a do dopełnienia jego pełnej wartości dołożyły się: województwo podkarpackie, powiat jasielski oraz miasto Jasło.

Nz. Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Inwestujemy w Jaśle. Wiemy, że miasto leży w naszym województwie, które jest bardzo perspektywiczne, dlatego trzeba w nie inwestować. Dlatego te inwestycje są i będą, bo po prostu tutaj muszą być. Dziękuję za to współfinansowanie zarówno miastu Jasło, jak i powiatowi jasielskiemu. Najwięcej środków pochodzi z programu polsko – słowackiego. To bardzo dobre pieniądze, które uzyskujemy na poprawę infrastruktury na terenie Polski i Słowacji. Za to naszym przyjaciołom bardzo serdecznie dziękuję, że możemy wspólnie tę infrastrukturę poprawiać. Ta droga jest bardzo ważna dlatego, że my też inwestujemy na drodze z Gorlic przez Nowy Żmigród do Dukli. To będzie jedna z ważnych dróg łączących tą część Podkarpacia z Bieszczadami. Bieszczady rozwijają się bardzo intensywnie. Liczymy na to, że również Beskid Niski się będzie rozwijał. Przed nim duże perspektywy. Muszą być dobre drogi dojazdowe do tych najważniejszych miejsc turystycznych na Podkarpaciu. Jedna z nich będzie ta z Jasła w stronę Bieszczad. Tu są potrzebne łączniki, tu jest potrzebna nowa infrastruktura, która powstaje. Bardzo się cieszę też, że powstała ścieżka pieszo – rowerowa przez co ta droga jest bardzo bezpieczna. – powiedział Piotr Pilch.

Starosta jasielski Adam Pawluś w swoim wystąpieniu podkreślił, że to ważny moment w historii powiatu, jak również samego miasta, ponieważ zostaje oddana do użytku komfortowa droga, która w znaczący sposób odciąży komunikacyjnie region.

Nz. starosta jasielski Adam Pawluś | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Bardzo wszystkim dziękuję, którzy się angażowali w tą niezwykle potrzebną drogę, która skróci przejazd przez miasto Jasło. Ulica Metzgera już nie będzie miała tego ruchu na kierunku południowym więc tam mieszańcy odetchną, bo bloki są bezpośrednio przy samej ulicy. Takie były kiedyś warunki, dzisiaj są inne przepisy, ale historycznie musimy się pogodzić z pewnymi faktami i pewnymi trudnościami. Mam nadzieję, że uda nam się zrealizować tę drogę na dalszym odcinku, aż do włączenia w nowy przebieg obwodnicy zachodniej, która jest realizowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie. Nowa droga krajowa nr 73 zmierza ku realizacji i będzie stanowić ułatwienie dla ruchu tranzytowego, a my postaramy się również poprzez budowę połączeń lokalnych umożliwić zejście tego ruchu lokalnego ze szlaków tranzytowych. – mówił.

Gospodarz naszego powiatu podkreślił, że było bardzo duże zagrożenie dla realizacji tego projektu drogowego bowiem w miejscu sąsiadującym z cmentarzem żydowskim odkryto szczątki ludzkie, prawdopodobnie pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Proces związany z ekshumacją szkieletów wydłużył termin odbioru inwestycji o kilka miesięcy.

W cywilizowany sposób wydobyliśmy te szczątki i pochowaliśmy je na cmentarzu wojennym w Warzycach. Myślę, że jeszcze kiedyś uda się zidentyfikować część tych szczątków i wtedy rodziny będą mogły dokonać godnego pochówku, ale na dzień dzisiejszy to są niezidentyfikowane ofiary. Niektóre były z kulami w czaszkach. Staraliśmy się w godny sposób uszanować te ofiary. – zaznaczył.

Pawluś dziękował również wszystkim zaangażowanym w realizację projektu: – Dziękuję całemu zarządowi województwa podkarpackiego, dziękuję wszystkim radnym sejmiku województwa podkarpackiego, bo ponad 16 milionów złotych to są środki województwa podkarpackiego. Są również środki z budżetu powiatu i środki z budżetu miasta Jasła. Chciałbym szczególnie podziękować naszym przyjaciołom ze Słowacji za to, że wyrazili zgodę na to, że ten bliźniaczy projekt nie jest współfinansowany równomiernie, bo 60% to jest na tej drodze, a 40% jest na projekcie od Racławic do Kunkowa na Słowacji. Więc bardzo dziękuję. Widzicie Państwo: potrafiliśmy się dogadać i przyjaciele ze Słowacji wsparli nas tą większą pulą środków po naszej polskiej stronie.

Tę wartościową współpracę ze słowackim partnerem zauważa również poseł do Parlamentu Europejskiego dr Bogdan Rzońca. Jak poinformował, w nowej unijnej perspektywie finansowej znajdą się środki na kontynuowanie tych zadań.

Nz. europoseł Bogdan Rzońca | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

W budżecie Unii Europejskiej jest dosyć dużo środków na nową perspektywę finansową i rozwój obszarów transgranicznych. To jest bardzo dobra informacja dla samorządowców. Te programy takie jak Polska – Słowacja czy Polska – Białoruś – Ukraina cieszą się ogromną popularnością. Unia Europejska widzi potrzebę koordynowania współpracy z krajami, które przylegają do Unii tak jak Ukraina, która nie jest w Unii, ale też te szlaki komunikacyjne powinny nas łączyć i mogą nas te szlaki gospodarczo wzmacniać. – zaznaczył europoseł. – Zatem bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tej inwestycji. Powiem wprost: to nie jest prosta sprawa. Tutaj też duże podziękowania dla urzędników. Takie drogi trzeba „wychodzić”, „wyjeździć”, trzeba przygotować dokumentację, trzeba trochę tej mozolnej pracy. Władzom miasta, powiatu, urzędnikom, dyrektorom bardzo dziękuję i zapraszam do dalszej współpracy. Będzie dużo pieniędzy w nowej perspektywie więc proszę się nie martwić jakimiś tam chwilowymi zacięciami finansowymi. Polska jest placem budowy, Podkarpacie jest ogromnym placem budowy i powiat jasielski także jest bardzo dużym placem budowy.

Senator Alicja Zając zaznaczyła, że „dzisiaj otwieramy drogę, która poprawi dostępność do różnych dzielnic miasta Jasła, ułatwi dojazd, jak również poprawi bezpieczeństwo”.

Nz. wiceburmistrz Jasła Małgorzata Adamska – Chmiel | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Zastępczyni burmistrza Jasła Małgorzata Adamska – Chmiel powiedziała z kolei, że: – Podkreślić należy to, że droga zawsze łączy, nigdy nie dzieli. Co więcej, przy okazji tej inwestycji otwierają się przed nami nowe horyzonty na dobrą współpracę na wszystkich szczeblach samorządu. To jest dla nas bardzo cenne.

Drogę łącznikową między dwoma rondami wykonała miejscowa firma. Jej prezes Adam Matuszewski powiedział, że to jeden z największych zrealizowanych kontraktów od początku powstania przedsiębiorstwa.

Jestem strasznie dumny z załogi. – nie ukrywa szef jasielskiego PRDM-u. – W ciągu dwóch lat, bo od sierpnia 2019 roku do dzisiaj zrealizowaliśmy to zadanie. Zadanie trudne, którego wartość to jest ponad 35 milionów złotych. Jak na warunki naszej firmy to jest to zadanie chyba największe w historii od momentu jej powstania.

Nz. poświęcenie drogi przez dziekana jasielskiego ks. Zbigniewa Irzyka | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar
Nz. uroczyste przecięcie wstęgi na nowo powstałej DW 992 | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar
Nz. uroczyste przecięcie wstęgi na nowo powstałej DW 992 | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE