Informacje

Nowa nawierzchnia krytej bieżni oraz sali gimnastycznej w trzcinickiej szkole gotowa

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Zakończyły się prace związane z remontem sali gimnastycznej wraz z przewiązką przy Zespole Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy. To jedno z zadań w zakresie poprawy istniejącej infrastruktury sportowej przy szkołach ponadpodstawowych powiatu jasielskiego. Na ten cel samorząd uzyskał dofinansowanie w ramach programu „Sportowa Polska”.

Firma INVEST-Biuro sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Rzeszowie w przeciągu trzech miesięcy od momentu podpisania umowy uporała się z remontem prowadzonym w budynku oświatowym Zespołu Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy.

Starosta Adam Pawluś nie ukrywa swojego zadowolenia z efektów prac. Wprawdzie szkoła nie jest prowadzona przez powiat jasielski, ale młodzież osiąga wiele sukcesów, zwłaszcza w zakresie lekkiej atletyki.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Mamy się czym pochwalić. Niezależnie kto prowadzi tą szkołę to młodzież jest nasza. Jesteśmy wszyscy odpowiedzialni za to, żeby młodzież była ambitna, żeby miała dobre warunki do nauki, żeby osiągała jak najlepsze wyniki. – podkreśla.

Przedmiot zamówienia obejmował remont sali gimnastycznej oraz przewiązki z bieżnią lekkoatletyczną.

Na całej powierzchni obiektu została ułożona nawierzchnia sportowa typu pełny poliuretan „FULL PUR”. Została ona utrzymana w kolorystyce niebieskiej, w dwóch odcieniach – jasnym (boisko do gier zespołowych i strefa przy bieżni) oraz ciemnym (tory bieżni). Zastosowana technologia zapewnia wygodne i bezpieczne użytkowanie, zaś wykonane oznakowanie zgodne z wymaganiami Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Kryta bieżnia powstała dwanaście lat temu w formie przewiązki łączącej główny budynek dydaktyczny ze szkolną stołówką i internatem. To jeden z nielicznych tego typu obiektów szkolnych w województwie podkarpackim, gdzie młodzież może szlifować swoje umiejętności niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Jest wykorzystywana do celów treningowych przez zawodników, którzy specjalizują się przede wszystkim w konkurencjach biegowych na 110 metrów przez płotki seniorów, juniorów i juniorów młodszych, 110 metrów przez płotki młodzików, 100 metrów przez płotki seniorek, juniorek i juniorek młodszych, chłopców starszych oraz 80 metrów przez płotki młodziczek. Ale też w skoku w dal, trójskoku oraz skoku wzwyż. Można tutaj również przygotowywać się technicznie do skoku o tyczce.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Tomasz Wojtas, trener lekkiej atletyki w Zespole Szkół SASR w Trzcinicy: – Przed remontem mieliśmy dwa chodniki tartanowe typu „MONDO”, przy czym z biegiem lat one nam strasznie stwardniały i popękały. Trudno było już trenować z młodzieżą. A przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo. A tak, jak mówię, pojawiły się szczeliny i trudno było nam już cokolwiek robić w kolcach. Młodzież, przygotowując się do startu na zawodach, musi trenować w butach lekkoatletycznych typu kolce.

Co szkoła zyskała na tej inwestycji? – Przesiedliśmy się z „Syrenki” na „Mercedesa”. – podkreśla Tomasz Wojtas. – Mamy taką samą nawierzchnię jak na stadionie lekkoatletycznym. Kolorystyka nie gra roli, ale ona jest taka sama jak na halach, gdzie odbywają się mistrzostwa Polski. To są takie detale, ale to również jest ważne dla młodzieży. Przede wszystkim jest to tartan typu „FULL PUR”, składający się z trzech warstw, zbierający odpowiednią amortyzację. Dzięki temu zawodnik doskonali cechy szybkościowe, techniczne, odpowiadające stricte startowi na zawodach. Właśnie ta nawierzchnia jest jedną z najbezpieczniejszych i najmniej kontuzjogennych. Jest jeszcze coś takiego jak „SANDWICH” – ona składa się z dwóch warstw. To jest nawierzchnia, gdzie jeden centymetr wylewa się takiej ścinki gumowej i na to dopiero kładzie się dopiero taką jedną warstwę jak u nas. Ona jest wtedy miększa. Ale zawodnik biegający w kolcach nie może się zapadać. Szarpiąc mięśniami naciąga te mięśnie. Na tym „FULL PURZE” jest to ustabilizowane. Także jest to jedna z najlepszych bieżni. Wiadomo, że najszybszą jest „MONDO”, ale „MONDO” jest twarde, a my tutaj dużo pracujemy z dziećmi i młodzieżą. Nie byłoby to dobre dla mięśni i stawów tych zawodników. – dodaje nasz rozmówca.

Całkowita wartość robót wyniosła 273 989,16 złotych. Remont przeprowadzony w Zespole Szkół w Trzcinicy to jeden z elementów wieloletniego zadania inwestycyjnego pod nazwą „Budowa infrastruktury sportowej jednostek oświatowych powiatu jasielskiego”.

Samorząd uzyskał na ten cel dofinansowanie w ramach programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej” (edycja 2021).

Starosta uściślił, że w ramach przedsięwzięcia wykonane zostały boiska wielofunkcyjne przy Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września, Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych im. gen. Józefa Hallera w Jaśle, Zespole Szkół Budowlanych im. króla Kazimierza Wielkiego w Jaśle, a w najbliższym czasie powstaną kolejne – przy I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle oraz Zespole Szkół nr 3 im. prof. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle. Dodatkowo przy „Budowlance” budowany jest kort tenisowy.

Adam Pawluś przyznaje, że gdyby nie było tych środków, nie udałoby się zrealizować tak ambitnych zamierzeń. Dlatego składa podziękowania dla polskiego rządu oraz parlamentarzystów za utworzenie funduszu celowego, z którego powiat jasielski skrupulatnie korzysta:

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Chciałbym również podziękować z tego miejsca Piotrowi Babinetzowi, przewodniczącemu Komisji Kultury i Sportu polskiego Sejmu, polskim parlamentarzystom, polskiemu rządowi za ten program „Sportowa Polska”, który w 50% będzie wykorzystany na naszych obiektach sportowych. Ten program kończymy w 2023 roku, ale jesteśmy już po przetargach i podpisaniu umów więc obiekty sportowe, które jeszcze nam pozostały do zrealizowania, zostaną zrealizowane w tym roku, a ostateczne rozliczenie nastąpi w pierwszym kwartale 2023 roku. To zadanie (remont sali gimnastycznej wraz z przewiązką przy Zespole Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy – przyp. red.) może nie jest wielkie – to jest ponad 270 tysięcy złotych – ale niezwykle ważne. Na tym obiekcie młodzież będzie mogła ćwiczyć, zwłaszcza w okresie zimowym.

Na tym jednak nie koniec sportowych inwestycji w Trzcinicy bowiem powiat jasielski ma wielkie plany związane z rozwojem tego miejsca, a mianowicie utworzeniem Regionalnego Centrum Sportu i Kultury. Na ten cel została przyznana wstępna promesa z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych (edycja 2).

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Realizacji przedsięwzięcia gratulowała dzisiaj władzom powiatu jasielskiego Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska: – Bardzo miło jest być na takich otwarciach. Co prawda, czasami pojawiają się komentarze, że znowu coś otwieramy. Ale jak otwieramy to znaczy, że coś się dzieje w naszym powiecie, naszym mieście czy naszej gminie. Dlatego cieszę się z tego. Za tymi otwarciami stoją pieniądze i to najczęściej pieniądze nie tylko gminy, powiatu, ale również pieniądze rządowe. Bardzo serdecznie dziękuję panu staroście, że dba o bazę sportową przy wszystkich szkołach w powiecie. Dlatego, że wszędzie jest młodzież, która ma swoje talenty sportowe. A nawet gdyby ich nie mieli to przecież sprawność fizyczna jest absolutnie nam w życiu potrzebna. Dlatego też trzeba umożliwiać, aby młodzież bezpiecznie uprawiała sport. Rząd ma rzeczywiście bardzo wiele programów, które wspomagają inwestycje lokalne.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Katarzyna Koś, dyrektor Zespołu Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy wyraziła swoje zadowolenie, że w bardzo szybkim czasie udało się przeprowadzić remont szkolnej infrastruktury służącej rozwojowi dyscyplin lekkoatletycznych, jak również hali sportowej do gier zespołowych w koszykówkę czy piłkę siatkową. Dodatkowo w ramach prac modernizacyjnych odmalowano ściany, wymieniono drabinki oraz osłony na grzejnikach. Wszystko po to, aby poprawić komfort realizowanych zajęć.

Bardzo się cieszymy z tej inwestycji bowiem odbyły się już pierwsze zajęcia na tej nowej nawierzchni. Młodzież była zachwycona. Myślę, że ten remont wpłynie na poprawę jakości treningów, a przede wszystkim na bezpieczeństwo podczas zajęć sportowych. – podkreśliła.

O tym, że warto inwestować w infrastrukturę sportową, świadczą liczne osiągnięcia podopiecznych trzcinickiej szkoły. Nie tylko na arenie lokalnej, ale również ogólnopolskiej czy międzynarodowej. Pod bacznym okiem trenerów rosną zaś kolejne talenty, o sukcesach których – miejmy nadzieję – usłyszymy już w niedalekiej przyszłości.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE