Informacje

Współpraca edukacyjna powiatu jasielskiego z Toyotą

Dzisiaj pomiędzy powiatem jasielskim, a autoryzowaną stacją Toyota w Jaśle zostało zawarte porozumienie o wzajemnej współpracy przy kształceniu przyszłych mechaników samochodowych. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września będą mieli dostęp do wiedzy na temat najnowszych technologii stosowanych w pojazdach marki będącej jednym ze światowych liderów rynku elektromobilności.

Patronatem Toyoty objęty został kierunek technik mechanik pojazdów samochodowych w Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle. Realizacja programu nastąpi już od nowego roku szkolnego. Uczniowie będą nabywać umiejętności praktyczne i techniczne na temat nowoczesnych technologii stosowanych w pojazdach tej marki podczas zajęć edukacyjnych w szkole, jak również bezpośrednio na miejscu w autoryzowanej stacji obsługi pojazdów.

Z tą cenną inicjatywą wystąpili do powiatu jasielskiego, jako organu prowadzącego szkolnictwo ponadpodstawowe, przedstawiciele lokalnego dealera Toyoty oraz Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców.

Nz. Konrad Bukowski, dyrektor Toyota Jasło | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Konrad Bukowski, dyrektor Toyoty Jasło wyjaśnia, że to wyjście naprzeciw oczekiwaniom współczesnego rynku pracy.

Przez okres około dwunastu miesięcy staraliśmy się zrealizować jeden z celów autoryzowanych stacji w Polsce, czyli nawiązać współpracę ze szkołą zawodową celem uzyskania możliwości realizacji praktyk zawodowych w autoryzowanych stacji Toyoty, ponieważ wiemy, że w najbliższej przyszłości będziemy potrzebować ludzi wykształconych do technologii, które są obecnie wdrażane. Są to m.in. technologie hybrydowe, technologie samochodów elektrycznych, a w najbliższym czasie samochody napędzane na wodór. – wyjaśnia.

Zawarte w dniu dzisiejszym porozumienie to również dla niego osobisty sukces zawodowy.

Jestem niezmiernie dumny, że dzisiaj podpisujemy umowę partnerską, która jest pierwszym krokiem do realizacji jednego z moich marzeń. Sam dobrze wiem i pamiętam jak startowałem w branży motoryzacyjnej, otwierając niezależny warsztat. Niestety ciężko było znaleźć miejsce, wiedzę na temat technologii i nowoczesności samochodów nie tylko europejskich, ale przede wszystkim japońskich, bo z zamiłowania uwielbiam markę japońską. Dzisiaj jest nią Toyota. Jest mi niezmiernie miło, że coś – co kiedyś było niedostępne – niebawem będzie dostępne w Jaśle, czyli wiedza, możliwości zdobywania umiejętności. A zarazem my – jako dealer – będziemy mogli w przyszłości pozyskać ludzi do pracy przy nowoczesnej technologii. To już nie tylko są samochody hybrydowe, ale niebawem samochody elektryczne, a w niedalekiej przyszłości samochody na wodór. Serdecznie dziękuję za chęć współpracy. Mamy pierwszy krok, kolejne już niebawem. – powiedział Konrad Bukowski.

FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar
FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Korzyści płynące ze współpracy pomiędzy firmą wyrastającą na jednego ze światowych liderów elektromobilności, a miejscowymi placówkami kształcenia zawodowego będą obopólne. Podczas praktyk w autoryzowanej stacji obsługi pojazdów uczniowie będą mogli w pełni rozwijać swoje zainteresowanie oraz wiedzę zdobytą wcześniej w szkole.

Zachętą do zainteresowania się kształceniem w tym kierunku mają być stypendia dla najbardziej aktywnej młodzieży, a w przyszłości możliwość zatrudnienia na stanowisku mechanika lub elektromechanika.

Jeżeli chodzi o korzyści dla autoryzowanej stacji, czyli dla nas, to wypełnimy miejsca pracy najzdolniejszymi uczniami, których wyłonimy spośród grupy patronackiej, którą chcemy stworzyć i zagwarantować miejsca pracy razem ze stypendium. Stypendium jest pierwszym krokiem, kolejnym jest gwarancja zatrudnienia na stanowisku mechanik bądź też elektromechanik w naszej stacji. Dzięki temu programowi będziemy mogli zatrudnić człowieka, który już jest wykształcony. Nie będziemy potrzebowali dodatkowego okresu na wdrażanie wiedzy i technologii, która jest elementem obowiązkowym w naszej stacji. To będzie już zrealizowane w trakcie praktyk. – opisuje Konrad Bukowski.

FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Na duże zapotrzebowanie branży motoryzacyjnej wykwalifikowanego personelu wskazuje starosta jasielski Adam Pawluś.

Nasi uczniowie i nauczyciele będą mieli konkretne miejsce, w którym będą mogli zdobyć wiedzę i umiejętności. Polska i Świat stoją dzisiaj przed wielkimi wyzwaniami, m.in. wywołanymi przez wojnę na Wschodzie. Ceny energii niesamowicie rosną. Wszyscy to odczuwamy. Szukanie nowych rozwiązań, szukanie nowych źródeł energii jest jak najbardziej właściwym kierunkiem, zgodnym z polityką Unii Europejskiej. Firma Toyota ma świetne technologie, jest liderem jeżeli chodzi o hybrydy. Mam nadzieję, że również będzie kontynuować swoją pracę w zakresie produkcji silników wodorowych. Dostęp do nowoczesnych technologii, możliwość nabycia tych umiejętności to jest szansa dla naszej młodzieży. Dziękuję również dyrektorom za to, że podejmujecie to działanie, że chcecie kształcić młodzież w takich kierunkach, które będą miały szansę zaistnieć na rynku, który będzie coraz częściej się rozszerzał. Tradycyjne silniki będą odchodzić do lamusa natomiast nowa technologia to nowa przyszłość. Jesteśmy dzisiaj świadkami podpisania porozumień także bardzo się cieszę, że Zespół Szkół Technicznych i Centrum Kształcenia Zawodowego podejmują to zadanie. Toyocie i panu dyrektorowi dziękuję za tą inicjatywę. – powiedział.

Jak dodaje, obecnie zawody ściśle techniczne są jednymi z najlepiej opłacanych w świecie, zaraz obok lekarzy, prawników, menadżerów biznesu, informatyków czy osób odpowiedzialnych za wdrażanie nowoczesnych systemów energetycznych. Dlatego – w jego ocenie – trzeba przekonywać rodziców, którzy mają duży wpływ na młodych ludzi, aby edukowali się właśnie w tym kierunku.

 POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI: 

 

Nz. Grzegorz Zięba, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Jednym z sygnatariuszy porozumienia o współpracy jest dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle Grzegorz Zięba:

Dzisiejsze porozumienie pozwala rozpocząć współpracę między firmą Toyota Jasło, a Zespołem Szkół Techniczny i pośrednio Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1. Toyota obejmuje patronatem kierunek pojazdów samochodowych. – wyjaśnia. – Dzięki temu nasi uczniowie będą mieli dostęp do najnowszych technologii, bo przecież Toyota jest w tej chwili liderem na rynku samochodów elektrycznych, hybrydowych, a również mają już opracowaną technologię wodorową. Wiemy, że przy dzisiejszym kryzysie energetycznym to są wszystko bardzo istotne zmiany i w tą stronę na pewno pójdzie światowa technika motoryzacyjna. Uczniowie naszej szkoły z kierunku technik pojazdów samochodowych będą mogli kształcić się naprawy tych samochodów, zdobywać wiedzę o technologiach hybrydowych, elektrycznych i wodorowych, dzięki czemu będą w czołówce mechaników samochodowych na naszym terenie. Mam nadzieję, że ta współpraca zaoowocuje dużymi sukcesami, że wielu uczniów zdobędzie dobre wykształcenie, a potem dzięki temu będą mogli pracować i naprawiać nasze nowoczesne samochody.

Program ruszy na dobre już od września, a do tego czasu będą trwały szczegółowe ustalenia pomiędzy zainteresowanymi stronami.

Bo nie tylko uczniowie korzystają z tego, ale również nasi nauczyciele przedmiotów zawodowych będą musieli poszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe. Po to, żeby poznać tą technologię. – tłumaczy Grzegorz Zięba. – Będą zdobywali dodatkowe umiejętności w akademii Toyoty. Jest to jeden z warunków tego patronatu nad kierunkiem. Ponadto szkoła, a głównie Centrum Kształcenia Zawodowego, spodziewa się doposażenia w odpowiednie części, podzespoły nowoczesnych samochodów. Po to, żeby młodzież miała właśnie bezpośredni dostęp do elementów, które w tych najnowszych modelach aut się znajdują. – dodaje.

Nz. Tomasz Dybaś, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Jaśle | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

O partnerstwie na rzecz kształcenia wiedzę na temat nowości technologicznych układów wodorowych, elektrycznych i wodorowych w pojazdach marki Toyota wypowiada się również dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Jaśle Tomasz Dybaś:

Porozumienie dotyczy szkolenia młodzieży, czyli realizowania zajęć praktycznych w Toyocie, jak i u nas w Centrum, z wykorzystaniem technologii, które są stosowane w Toyocie. Uczniowie będą mogli zdobyć wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną odnośnie nowych technologii stosowanych w samochodach marki Toyota – hybrydowych, elektrycznych, a w późniejszym terminie wodorowych. Nauczyciele będą skierowani na specjalne szkolenia i będą musieli uzyskać odpowiedni stopień od Toyoty, aby móc uczyć młodzież. Na razie będzie to jedna klasa technikum mechanik pojazdów samochodowych i od września już to wszystko będzie realizowane.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Back to top button