Informacje

„Langusta”, „Leopard”, „Rosomak” – na jasielskim Rynku odbył się piknik „Zostań żołnierzem RP” 📸 🔊

FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Jaśle zorganizowało piknik pod hasłem „Zostań żołnierzem RP”. Na mieszkańców miasta oraz okolicznych miejscowości, którzy w sobotnie popołudnie odwiedzili płytę Rynku, czekały liczne atrakcje. Podczas wydarzenia promowano dobrowolną zasadniczą służbę wojskową oraz inne formy służby wojskowej.

Rozmaite atrakcje jakie przez cztery godziny czekały na jaślan oraz mieszkańców okolicznych miejscowości zostały przygotowane przy współudziale żołnierzy wielu jednostek wojskowych z całego kraju. Podczas wydarzenia prezentowano najnowocześniejszy sprzęt będący chlubą współczesnego Wojska Polskiego, m.in. wyrzutnię rakietową „Langusta”, czołg „Leopard”, kołowy transporter opancerzony „Rosomak”, 120 mm moździerz samobieżny „Rak”, zestaw rakietowy „Poprad”, wojskową sanitarkę czy pojazd służbowy Żandarmerii Wojskowej.

FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Oprócz tego przygotowano stoiska promocyjne szkół ponadpodstawowych powiatu jasielskiego z oddziałami przygotowania wojskowego, które kształcą potencjalnych kandydatów do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego, Miasta Jasła, 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” oraz Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jaśle, w którym można było uzyskać wszelkie informacje dotyczące różnych rodzajów służby wojskowej. Mundurowi, bazując na własnym doświadczeniu zawodowym, dzielili się z zainteresowanymi informacjami na czym polega dobrowolna zasadnicza służba wojskowa.

W całej Polsce Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie organizują pikniki. Poprzez pokazanie najnowocześniejszego sprzętu i profesjonalizmu żołnierzy Wojska Polskiego zachęcamy wszystkich do tego, aby wstąpić w nasze szeregi. Ten piknik ma na celu wspólne świętowanie Narodowego Święta Wojska Polskiego, jak również prowadzimy nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i Wojsk Obrony Terytorialnej. – wyjaśnia por. Marcin Kustroń, rzecznik prasowy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jaśle.

FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Do inicjatywy przyłączyły się również zaprzyjaźnione formacje mundurowe. Komenda Powiatowa Policji wystawiła na pokaz ambulans pogotowia ruchu drogowego na bazie furgonu Fiat Ducato wraz ze specjalistycznym wyposażeniem niezbędnym do prowadzenia działań na miejscu zaistniałych zdarzeń drogowych. Z kolei funkcjonariusze Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej prowadzili punkt, w którym prezentowano zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zainteresowani mogli również obejrzeć z bliska wyposażenie lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego z funkcją ratownictwa drogowego.

FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Na płycie Rynku dostępna była plenerowa ekspozycja poświęcona majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu „Hubalowi”, przygotowana przez pracowników Muzeum Regionalnego im. dr. Stanisława Kadyiego w Jaśle.

Kuchnia polowa wydała setki porcji tradycyjnej wojskowej grochówki.

W uroczystym otwarciu wydarzenia wzięli udział zaproszeni goście: Poseł do Parlamentu Europejskiego dr Bogdan Rzońca, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicja Zając, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska, Starosta Jasielski Adam Pawluś, Przewodniczący Rady Miejskiej Jasła VIII kadencji Henryk Rak oraz Szef Oddziału Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rzeszowie płk Mariusz Stopa.

 POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI: 

Odczytany został list okolicznościowy Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka z okazji Święta Wojska Polskiego:

„Święto Wojska Polskiego, obchodzone w 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej, upamiętnia wielkie zwycięstwo naszego oręża. Heroizm bohaterów tamtych dni jest dla współczesnych żołnierzy wzorem odwagi i poświęcenia, inspiruje ich podczas szkoleń i ćwiczeń. Tamte wydarzenia przypominają, że troska o obronność nie jest kwestią wyboru tylko stałym i trwałym obowiązkiem. Tegoroczne obchody przypadają w dramatycznym momencie. Za naszą wschodnią granicą toczy się krwawa batalia nie tylko o wolność i niezawisłość Ukrainy, ale i o przyszłość wszystkich europejskich narodów. Agresja Rosji potwierdziła, że Polska wybrała właściwy kierunek rozwoju swoich sił zbrojnych. Aby nie powtórzyły się tragiczne bolesne zdarzenia z przeszłości naszej Ojczyzny, Wojsko Polskie musi być liczne i silne, nowoczesne i sprawnie dowodzone. To dlatego za priorytetowe zadanie uznaliśmy zwiększenie liczebności sił zbrojnych i ich głęboką modernizację techniczną. Dzięki przyjętej w tym roku ustawie o obronie ojczyzny możliwe będzie zapewnienie stabilnego finansowania tego procesu. Rozpoczęliśmy też kampanię na rzecz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Polska mocno angażuje się w budowę kolektywnego systemu bezpieczeństwa. Inwestujemy w naszą interoperacyjność i silną pozycję w NATO. Chcielibyśmy, żeby polskie siły lądowe były najsilniejszym w Europie elementem Sojuszu Północnoatlantyckiego, a służyć temu będą m.in. podpisane ostatnio umowy na zakup nowych czołgów, haubic i samolotów. W dniu naszego wspólnego święta serdecznie dziękuję Wam, żołnierzom Wojska Polskiego, za codzienną służbę. Za to, że dobro Ojczyzny i bezpieczeństwo współobywateli stawiacie ponad własny komfort i wygodę. Jestem pewien, że Polacy to doceniają i są Wam wdzięczni, bo dzięki Waszym wysiłkom mogą patrzeć w przyszłość ze spokojem i optymizmem”.

Piknik cieszył się ogromnym zainteresowaniem dlatego taka forma wspólnego celebrowania Święta Wojska Polskiego wraz z cywilami ma szansę kontynuacji w kolejnych latach.

Bardzo się cieszymy z tego, że jaślanie i mieszkańcy okolicznych miejscowości tak tłumnie przybyli dzisiaj, żeby z nami świętować. – powiedział por. Marcin Kustroń.

Jak podkreśla przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jaśle, które otrzymało przywilej organizacji tego wydarzenia, nie sposób pominąć faktu, iż nie byłoby ono możliwe bez wsparcia lokalnego samorządu, zaprzyjaźnionych służb mundurowych, instytucji kultury oraz szkół z klasami mundurowymi, za co kieruje w ich stronę słowa podziękowania.

FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
FOTOGALERIA
SŁOWA KLUCZOWE