Informacje

Nowa Rada Muzeum w Jaśle powołana

| Nz. siedziba Muzeum Regionalnego im. dr. Stanisława Kadyiego w Jaśle, FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Decyzją Rady Miejskiej Jasła powołano pięciu członków Rady przy Muzeum Regionalnym im. dr. Stanisława Kadyiego w Jaśle na kolejną czteroletnią kadencję.

Ustawowym zadaniem Rady Muzeum jest sprawowanie nadzoru nad wypełnianiem przez muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa. Organ ten dokonuje corocznej oceny działalności oraz opiniuje plan działania instytucji na kolejny rok.

W przypadku Muzeum Regionalnego im. dr. Stanisława Kadyiego w Jaśle Rada liczy pięciu członków. Po jednym wyznacza instytucja, ustępująca Rada oraz Rada Miejska jako podmiot tworzący. Natomiast dwa pozostałe miejsca wypełniają osoby, które reprezentują stowarzyszenia działające na terenie miasta, współpracujące z Muzeum lub prowadzące działalność pokrewną – kulturalną lub historyczną.

W tym przypadku wybrano przedstawiciela Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Jest to stowarzyszenie, które kiedyś było inicjatorem powstania Muzeum, za co jesteśmy im dozgonnie wdzięczni. Od lat współpracujemy przy organizacji różnych imprez kulturalnych, oświatowych oraz przy wydawnictwach. Drugą taką organizacją, która również żywo współpracuje z Muzeum, jest Polskie Towarzystwo Numizmatyczne w Jaśle, które od lat jest współorganizatorem naszych wystaw oraz wydarzeń o charakterze kulturalnym i patriotycznym. – informuje Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego im. dr. Stanisława Kadyiego w Jaśle.

W skład Rady przy Muzeum Regionalnym im. dr. Stanisława Kadyiego w Jaśle weszli:

  • Zdzisław Gil;
  • Zbigniew Dranka;
  • Kazimierz Mikrut;
  • Józef Laskowski;
  • Piotr Nowiński.

Są to osoby powszechnie znane ze swojej działalności społecznej w naszym mieście, współpracujące od wielu lat z tutejszym muzeum przy organizacji wydarzeń o charakterze kulturalnym i patriotycznym, posiadające bogate doświadczenie zawodowe związane z funkcjonowaniem instytucji kulturalnych, co wpłynie z korzyścią na wyznaczenie nowych kierunków rozwoju jasielskiej placówki muzealnej.

| Nz. Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego im. dr. Stanisława Kadyiego w Jaśle, FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Myślę, że po tym okresie pandemii kiedy Rada nie mogła przez dłuższy czas się spotykać liczymy na to, że członkowie Rady, którzy są doświadczonymi działaczami kultury, pozwolą na skorygowanie pewnych kierunków działania Muzeum, pomogą w jego rozwoju. – komentuje Mariusz Świątek. – Co jest też istotne, prowadzą funkcję kontrolną, bo oceniają nasze sprawozdania, wypowiadają się na temat zakresu naszej działalności. Często są to bardzo cenne uwagi, które pozwalają nam już bezpośrednio wysłuchać głos zewnętrzny osób, które na co dzień zajmują się kulturą. Rada nie ma prerogatyw finansowych. Może opiniować, może apelować, pisać wnioski do Rady Miejskiej, do burmistrza miasta Jasła. Czasem jest też bardzo pomocna przy tego typu działaniach, bo umacnia nasze starania o pewne rozwiązania jeśli chodzi o finanse. Nie ukrywam, że przy jakiś większych inwestycjach staramy się je też konsultować, bo jest to jednak kolegium ludzi doświadczonych w różnych dziedzinach. Czasem to, co dla nas wydaje się doskonałe, oni potrafią poprawić i jest to pierwsza korekta naszych pomysłów. – dodaje.

Jak powiedział, pomysłów na uatrakcyjnienie oferty jasielskiego muzeum jest sporo. Jeden z nich to utworzenie gabinetu numizmatycznego. Obecnie w zbiorach placówki znajduje się bogata kolekcja walorów pieniężnych przekazana przez doktora Stanisława Kadyiego. Jest szansa na to, by Mennica Państwowa każdą nowo wybitą monetę przekazywała do zbiorów muzealnych nieodpłatnie. Plany wstrzymywały do tej pory ograniczenia wynikające z prowadzonego generalnego remontu budynku. Dzięki powiększeniu powierzchni wystawienniczej o dodatkowe metry kwadratowe ekspozycja będzie mogła zostać wzmocniona nowoczesnymi technikami wizualnymi.

Jest szansa na to, by Mennica Państwowa każdą nowo wybitą monetę przekazywała do zbiorów muzealnych nieodpłatnie. Nie ukrywam, że to był nasz cel od kilku lat. Zostaliśmy troszeczkę zatrzymani przez okres rozbudowy, bo warunkiem jest funkcjonujący gabinet numizmatyczny. W tej chwili mamy na ekspozycji numizmatycznej kolekcję doktora Stanisława Kadyiego, która jest liczącą się w Polsce kolekcją monet. Praktycznie cała historia Polski w monetach jest tutaj pokazana. Te monety są na ekspozycji stałej, czyli niejako spełniamy te warunki. Mamy zamiar ubiegać się już oficjalnie o uznanie naszych zbiorów jako gabinet numizmatyczny. Do tego jeszcze zostanie to wzmocnione takim stanowiskiem multimedialnym, gdzie na ekranie będzie można sobie obejrzeć nasze zbiory numizmatyczne w wysokiej rozdzielczości i doskonale opisane. – przedstawia.

Dyrektor Mariusz Świątek liczy na to, że podległa mu instytucja będzie mogła w niedługim czasie korzystać z tego przywileju.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE