Informacje

W jasielskiej „Budowlance” mają szansę wyrosnąć talenty na miarę Igi Świątek

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Na terenie Zespołu Szkół Budowlanych im. króla Kazimierza Wielkiego w Jaśle otwarto dzisiaj nowoczesny kort tenisowy. To jedyny tego typu obiekt przyszkolny w powiecie jasielskim. Być może ujawnią się tu w przyszłości młode talenty na miarę Igi Świątek, która swoimi osiągnięciami sportowymi rozsławia nasz kraj na arenach międzynarodowych. Pomóc w tym ma nie tylko infrastruktura, ale również wykwalifikowana kadra trenerska. Nauczyciele wychowania fizycznego przejdą specjalistyczne kursy, aby móc przygotowywać młodzież do gry na wysokim poziomie.

To kolejna uroczystość związana z oddaniem do użytkowania zmodernizowanego obiektu sportowego przy szkołach ponadpodstawowych na terenie miasta Jasła.

W ciągu dwóch lat realizujemy sześć obiektów. To jest piąty obiekt. W sumie cały program w ramach rządowego programu „Sportowa Polska”, w którym uczestniczymy, to jest ponad 4 mln złotych. 50% wynosi dofinansowanie z tego programu. Jest to niezwykle ważne dla kondycji fizycznej młodzieży, bo od kondycji fizycznej zależy również kondycja psychiczna. – podkreśla starosta jasielski Adam Pawluś.

Na terenie jasielskiej „Budowlanki” powstał kort tenisowy o nawierzchni syntetycznej akrylowej (tzw. „hard-court). Obiekt został wyposażony w niezbędne elementy takie jak: piłkochwyty po obydwu stronach, siatki, słupki, stanowisko sędziowskie, kosze na śmieci i ławki. Wartość zadania to przeszło 296 tysięcy złotych brutto, przy dofinansowaniu w wysokości 50% z Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ramach programu „Sportowa Polska – Program Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej” (edycja 2021).

Cała społeczność nie mogła się już doczekać momentu, w którym uczniowie będą mogli brać udział w sportowej rywalizacji poza murami szkoły.

Jeszcze trzy lata temu w marzeniach było jakiekolwiek boisko profesjonalne przy naszej szkole, a teraz możemy się cieszyć świetnym boiskiem z profesjonalną nawierzchnią oraz otwartym dzisiaj kortem tenisowym. Jakiś czas temu zabiegaliśmy o to. Dzięki Starostwu Powiatowego w Jaśle, a szczególnie dzięki staraniom starosty Adama Pawlusia mamy ten piękny obiekt, którym młodzież może się cieszyć. Poza tym, zajęcia z wychowania fizycznego będą bardziej urozmaicone. Tenis ziemny, dzisiaj jako bardzo popularna dyscyplina sportu, będzie u nas rozwijana z roku na rok coraz bardziej. – podkreśla Rafał Cichoń, wicedyrektor Zespołu Szkół Budowlanych im. króla Kazimierza Wielkiego w Jaśle.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Jak podkreśla, ta dyscyplina sportowa cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży.

Młodzież nie może się już doczekać wejścia na kort i spróbowania na początku takiej amatorskiej gry. Ale myślę, że z czasem stworzymy drużynę jeśli nie profesjonalną to półprofesjonalną. Mamy też w zamiarze wysłać nauczycieli wychowania fizycznego na kurs trenerski, który przygotuje ich do prowadzenia zajęć tego typu. – dodaje Rafał Cichoń.

Wcześniej w tym miejscu było boisko asfaltowe do koszykówki. Ze względu na stan techniczny nie nadawało się ono do dalszego użytkowania. Dla bezpieczeństwa młodzieży uczestniczącej w zajęciach z wychowania fizycznego na świeżym powietrzu podjęto decyzję o zamknięciu obiektu.

Aby ograniczyć koszty związane z budową kortu, przy rozbiórce poprzedniego boiska pomogli pracownicy Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle. Destrukt został wykorzystany do wzmocnienia podbudowy dróg powiatowych.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar
| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Zarząd Powiatu w Jaśle pod kierownictwem Adama Pawlusia podjął decyzję o rozbudowie przyszkolnej infrastruktury sportowej, bo jak podkreśla starosta jest ona konieczna i niezbędna dla prawidłowego rozwoju młodych ludzi.

Obiekty były wykonane jeszcze w latach 70-tych. Były to przeważnie boiska asfaltowe, miały nierówną nawierzchnię i Sanepid większość tych obiektów pozamykał. Staraliśmy się dosyć długo o wykonanie tych obiektów. Dzięki środkom, które są dostępne w rządowym programie, udało nam się je zrealizować. Jeszcze w tym roku zakończy się budowa ostatniego obiektu przy Zespole Szkół nr 3, tuż obok. Wtedy młodzież ze szkół ponadpodstawowych w powiecie jasielskim będzie miała dogodne warunki do uprawiania wychowania fizycznego. – podkreśla starosta.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Pawluś wyraził nadzieję, że na tym korcie będą ćwiczyć przyszli mistrzowie Polski, a może i świata, dla których wielką inspiracją jest nasza narodowa duma Iga Świątek – młoda osoba, liderka światowego rankingu tenisowego, która poprzez swoje osiągnięcia sportowe świetnie promuje Polskę.

Starosta życzył również, aby rozgrywki na tym korcie odbywały się w przyjemnej sportowej atmosferze.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

W dzisiejszej uroczystości wzięła udział senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicja Zając. Do wszystkich osób, które odpowiadają za edukację w naszym powiecie, skierowała słowa podziękowania za podjętą inicjatywę, która sprzyja rozwojowi sportu już od młodych lat.

Zmieniamy Polskę i zmieniamy nasz powiat. Dla nas właśnie powiat jasielski jest całym światem. Staramy się w zakresie edukacji nie tylko dbać o szkoły, ale także o wszystko co może pomóc młodym ludziom w rozwoju. Bez sportu nie ma pełnego rozwoju. Ogromnie dziękuję panu staroście i wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że jest to kolejny obiekt w naszym mieście, który służy młodzieży. A Wam, młodzi ludzie życzę, abyście – kiedy już będziecie w moim wieku – miło wspominali swoją szkołę, bo lata szkoły to jest najpiękniejszy okres w życiu człowieka. Serdecznie Wam życzę wszystkiego dobrego, wyrozumiałych profesorów, bo nie zawsze jest czas dobrze przygotować się do lekcji, gdy zajmuje się sportem. Życzę zapału i wszelkiej pomyślności. Państwu dyrektorom i nauczycielom dziękuję za ten wysiłek, bo dzisiaj młodzież ma wiele różnych atrakcji, z których może skorzystać. Często nauki nie traktuje jako atrakcji. A jednak w dzisiejszym życiu wykształcony człowiek ma szansę, bo jednak jest duża konkurencja, duża rywalizacja. Dlatego przykładajcie się do nauki, bo warto. – powiedziała.

W ramach wieloletniego zadania inwestycyjnego pod nazwą „Budowa infrastruktury sportowej jednostek oświatowych Powiatu Jasielskiego” powstały ponadto: boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią przy Zespole Szkół Budowlanych im. króla Kazimierza Wielkiego, boisko wielofunkcyjne przy I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, boisko do piłki ręcznej o nawierzchni z trawy syntetycznej przy Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle, ponadto wykonano remont sali gimnastycznej wraz z przewiązką przy Zespole Szkół w Trzcinicy. Natomiast przy Zespole Szkół nr 3 im. prof. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle powstaje boisko wielofunkcyjne.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE