Informacje

Jasielski MKS kupuje kolejnych pięć używanych autobusów

Wkrótce z miejskich ulic zostaną wycofane kolejne wysłużone autobusy komunikacji publicznej. Spółka Miejska Komunikacja Samochodowa w Jaśle przed zbliżającymi się świętami wybrała się na zakupy i dokonała wyboru dostawcy pięciu używanych pojazdów, spełniających określone w postępowaniu przetargowym warunki techniczno – użytkowe.

Miejska Komunikacja Samochodowa w Jaśle przeprowadziła postępowanie przetargowe na dostawę pięciu autobusów miejskich nisko wejściowych. Przedmiot zamówienia dotyczył zakupu używanych pojazdów spełniających określone wymagania co do stanu technicznego, parametrów użytkowych, rocznika, dotychczasowego przebiegu, kolorystyki karoserii, estetyki utrzymania, ilości miejsc siedzących i stojących dla pasażerów oraz miejsca na wózek dla osoby niepełnosprawnej czy dodatkowego wyposażenia sprzyjającego pasażerom w komfortowym przemieszczaniu się po ulicach naszego miasta.

Pojazdy dostarczy firma Autobusy DVL sp. z o.o. z siedzibą w Korczynie w powiecie kieleckim, która jako jedyna złożyła ofertę opiewającą na kwotę 386 835 złotych brutto. Na realizację zamówienia przeznaczono 30 dni od momentu zawarcia umowy.

Miejscowy przewoźnik stanie się właścicielem autobusów w wersji miejskiej, o długości ośmiu metrów, koloru białego, dwudrzwiowych, wyprodukowanych w 2009 roku, z przebiegiem od 350 do 380 tysięcy kilometrów, wszystkie spełniające normę emisji spalin EURO 5, mieszczące 50 pasażerów, z niską podłogą umożliwiającą zabieranie na pokład osoby z niepełnosprawnością ruchową poruszającą się na wózku inwalidzkim, z klimatyzowanym przedziałem pasażerskim, wyposażonych w tablice kierunkowe informujące pasażera o numerze linii oraz trasie przejazdu.

Za dwa pojazdy Miejska Komunikacja Samochodowa zapłaci z własnego budżetu, trzy kolejne sfinansuje miasto Jasło poprzez wniesienie do spółki wkładu pieniężnego w wysokości 188 500 złotych. Pokrycie wydatków nastąpi z wydatków budżetu miasta Jasła na 2022 rok, z działu transport i łączność.

Inwestycja jest kolejnym etapem procesu wymiany wysłużonego taboru autobusowego, realizowanego w jasielskiej spółce przewozowej. Poczyniony zakup pozwoli wycofać z eksploatacji najstarsze autobusy, w tym tzw. „kopciuchy”, których na szczęście jest już coraz mniej. Przede wszystkim z korzyścią dla jakości powietrza atmosferycznego w mieście. Ma to nastąpić w ciągu najbliższych kilku tygodni lub tuż po nowym roku.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE