Informacje

Uczniowie jasielskiego „Chemika” mają boisko do piłki ręcznej i kort tenisowy w jednym

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Przy Zespole Szkół nr 3 w Jaśle powstało boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią. Dzisiaj w tym miejscu spotkali się parlamentarzyści, władze samorządowe, dyrektorzy jednostek oświatowych powiatu jasielskiego oraz młodzież wraz z nauczycielami. Poprzez poświęcenie obiektu przez szkolnego katechetę oraz przecięcie wstęgi przez zaproszonych gości dokonano symbolicznego przekazania obiektu do użytkowania. Jest to ostatni z elementów programu rozwoju infrastruktury sportowej realizowanego przy szkołach ponadpodstawowych powiatu jasielskiego.

Na tą chwilę społeczność jasielskiego „Chemika” czekała już od dawna. Wreszcie ziściły się marzenia młodzieży i nauczycieli o posiadaniu profesjonalnego obiektu, na którym mogłyby się odbywać zajęcia z wychowania fizycznego poza salą gimnastyczną. Szczególne w tak piękne i słoneczne dni jak dzisiejszy. Dyrektor szkoły Agnieszka Chłopek wielokrotnie dziękowała publicznie staroście jasielskiemu Adamowi Pawlusiowi, bez którego inicjatywy i zaangażowania to boisko by nie powstało, jak i wiele innych elementów infrastruktury oświatowej w powiecie jasielskim.

Tutaj przez lata był teren zielony, czyli czysta trawa. Chłopcy grali głównie w piłkę nożną. Zmieniło się bardzo dużo, jak widać. Dzięki panu staroście Adamowi Pawlusiowi udało się wykonać boisko wielofunkcyjne, które będzie służyć uczniom do gry w piłkę ręczną, jak również jest tutaj kort tenisowy. Wiem, że plany budowy boiska powstały już z sześć, siedem lat temu natomiast dzięki zaangażowaniu pana starosty to boisko udało się wybudować w tamtym roku. Młodzież już korzysta, wręcz bardzo chce korzystać z tego obiektu. Zawsze, gdy jest ciepło, to lepiej ćwiczyć na zewnątrz niż na sali gimnastycznej. Ten obiekt będzie udostępniany dla wszystkich szkół, jak i dla młodzieży powiatu jasielskiego. – powiedziała Agnieszka Chłopek.

W bezpośrednim sąsiedztwie szkoły wybudowano boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią poliuretanową, przeznaczone do gry w piłkę ręczną i tenisa ziemnego. Teren obiektu został ogrodzony wysoką siatką i oświetlony. Ponadto zakupiono i zamontowano niezbędne wyposażenie w postaci demontowalnych bramek, piłkochwytów, siatek, słupków oraz stanowiska sędziowskiego.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Starosta jasielski Adam Pawluś przypomniał, że jest to ostatni obiekt zrealizowany w ramach wieloletniego programu inwestycyjnego pod nazwą „Budowa infrastruktury sportowej jednostek oświatowych powiatu jasielskiego”. Powiat jasielski otrzymał na ten cel dofinansowanie w wysokości 50% ze środków będących w dyspozycji Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu „Sportowa Polska”.

Ogólna wartość tego programu wyniosła 4,7 mln złotych. 50% to są środki rządowe ze „Sportowej Polski” – programu rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej Ministerstwa Sportu i Turystyki. Połowa zaś to są środki powiatowe. – powiedział.

Włodarz naszego powiatu poinformował, że udało się znacząco obniżyć koszty realizacji wykonania poszczególnych obiektów dzięki gospodarskiemu podejściu do tematu: – Powiatowy Zarząd Dróg pomagał nam przy realizacji tych inwestycji. Mianowicie w ten sposób, że wyłączaliśmy z kosztorysów likwidację tych starych boisk asfaltowych. Także jak będziecie państwo jechać przez drogę powiatową Świątkowa Wielka – Desznica to tam jest asfalt z jasielskich boisk. Ten materiał, który został rozebrany, został wykorzystany, a przy okazji obniżyliśmy koszty inwestycji, bo z kosztorysów wyłączaliśmy rozbiórkę. Dlatego za ten pomysł chciałbym podziękować Ryszardowi Żygłowiczowi – inspektorowi, już niestety emerytowanemu pracownikowi starostwa, który wielce się zasłużył do tej realizacji. To jest ważne, żeby szukać różnych możliwości. Mamy piękną drogę w terenie, niezwykle potrzebną dla mieszkańców Świątkowej Wielkiej i turystów, którzy przybywają do powiatu, a z drugiej strony mamy boisko za niższe koszty.

W ramach kompleksowego programu rozwoju infrastruktury sportowej szkół ponadpodstawowych powiatu jasielskiego zostało zrealizowanych łącznie siedem zadań.

Pierwsze boisko powstało przy Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych, następne boisko powstało przy Zespole Szkół Budowlanych, tuż obok. Później jeszcze zrealizowaliśmy kort tenisowy. Również wykonaliśmy remont hali z bieżnią w Zespole Szkół w Trzcinicy i boisko przy I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle. Ta inwestycja została zakończona w ubiegłym roku, ale refundacja z ministerstwa została uzyskana w bieżącym roku. – objaśnia.

Starosta Adam Pawluś wyraził nadzieję, że nowo powstałe obiekty wpłyną na zainteresowanie absolwentów szkół podstawowych do kontynuowania nauki w placówkach oświatowych prowadzonych przez powiat jasielski. Przyczynią się również do promowania zdrowego trybu życia poprzez sport i aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, co jest niezwykle istotne we współczesnym świecie.

Dzisiaj przy tych możliwościach, które są, że młodzież bardzo dużo korzysta ze smartfonów, ruch jest niezwykle potrzebny. Dlatego te boiska, które przez lata były wstrzymane do wykorzystania przez Sanepid, zmieniły właśnie sytuację w naszych szkołach ponadpodstawowych. Wreszcie zajęcia z wychowania fizycznego mogą być prowadzone na świeżym powietrzu. Ruch jest niezwykle ważny po to, żeby młodzież oderwała się od tych smartfonów, komputerów. Ruch to jest zdrowie – zdrowie nie tylko fizyczne, ale również i psychiczne, bo pozwala na chwilę zapomnieć o pewnych sprawach, koncentrować się na tej rywalizacji sportowej. Dlatego dziękuję polskiemu rządowi, dziękuję polskiemu parlamentowi za to, że mogliśmy skorzystać z tego 50% dofinansowania i w ten sposób mogliśmy zrealizować te bardzo ważne inwestycje powiatowe. Mam nadzieję, że ten obiekt będzie służył znakomicie. – przekazał.

W uroczystym przekazaniu obiektu do użytkowania wzięła udział poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska, która jest absolwentką tutejszego Technikum Chemicznego. Skierowała ona do młodzieży szkolnej kilka słów: – Chciałam powiedzieć, że cieszę się, że ta szkoła ciągle się rozwija, że w tej szkole nie tylko przechodzą poważne remonty, które usprawniają pracę nauczycielom, ale też pomagają uczniom zdobywać wiedzę, ale również powstają tego typu obiekty. Oczywiście powstają dzięki temu, że jest tak piękna współpraca między rządem Zjednoczonej Prawicy, czyli Prawa i Sprawiedliwości i Suwerennej Polski, a wcześniej Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro, jak też dlatego, że nasz rząd bardzo dba o polską młodzież. Dlatego powstał program „Sportowa Polska”, bo mamy tą świadomość, że młodzież i dzieci – aby się rozwijały – nie tylko muszą poszerzać swoje horyzonty umysłowe, ale również trzeba, by w zdrowym ciele był zdrowy duch. Zatem powstał ten piękny obiekt, na którym młodzież już ćwiczy. Życzę nade wszystko młodzieży, aby się pasjonowała sportem, ale też nauką. Moi kochani młodzi pamiętajcie, że jesteście Polakami, a Polak to brzmi dumnie. Mało tego, bądźcie dumni z tego, że jesteście Polakami. Noście zawsze ze sobą w swoich sercach to, że jesteście młodzieżą narodu, który nigdy nie splamił się tym, że miał kolonie, że uciskał inne narody, że wykorzystywał i budował obozy dla innych. Myśmy zawsze, jako Polacy, walczyli o wolność naszą i innych narodów. To jest wspaniałe, że możemy się tym chlubić. Proszę Was, abyście się dalej uczyli historii, bo historia jest nauczycielką życia. Dzisiaj jesteśmy na boisko i chcemy, abyście rozwijali umiejętności sportowe, ale człowiek musi się rozwijać wszechstronnie. Nie może tylko w jednej dziedzinie.

Poświęcenia obiektu dokonał szkolny katecheta. Przygotowano również program artystyczny oraz pokazowy mecz piłki ręcznej. Również zaproszeni goście mieli możliwość poćwiczenia celności rzutów na bramkę. Piłki podawał im … robot skonstruowany przez samych uczniów.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *