Informacje

Zielony transport publiczny – 6 autobusów elektrycznych i 3 ładowarki dla Jasła

| FOT. © Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Jasło, jako jedno z pięciu miast podkarpackich otrzymało dofinansowanie na zakup niskopodłogowych autobusów elektrycznych, dostosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych oraz trzech ładowarek dwustanowiskowych.

Dofinansowanie jest możliwe dzięki środkom pochodzącym z realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu „Zielony Transport Publiczny”, poprzez który wspierany jest w Polsce rozwój ekologicznej, zeroemisyjnej komunikacji miejskiej.

Na zadanie „Zielony transport publiczny w Jaśle” miasto otrzymało 11,3 mln zł dofinansowania oraz pożyczkę w wysokości 3,2 mln zł na zakup niskopodłogowych autobusów elektrycznych, dostosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych oraz trzech ładowarek dwustanowiskowych. Planowane jest również przeprowadzenie szkoleń dla kierowców i mechaników. Przedsięwzięcie ma zakończyć się w czerwcu 2025 roku.

Głównym celem programu jest zmniejszenie wykorzystania paliw emisyjnych w transporcie zbiorowym a w konsekwencji poprawa stanu powietrza w ośrodkach miejskich. – Komunikacja bezemisyjna to nasza przyszłość. Autobusy elektryczne pozwalają na poprawę stanu otaczającej przyrody. Wprowadzenie na podkarpaciu nowoczesnych, elektrycznych autobusów znacząco poprawi jakość powietrza, a także stan zdrowia mieszkańców regionu. Cieszy fakt, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej może wesprzeć kolejne miasta i regiony Polski w walce o lepszy stan środowiska. Program „Zielony Transport Publiczny” jest nastawiony na rozwój elektromobilności i polepszenie stanu powietrza we wszystkich miastach Polski – mówi Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

Umowa o dofinansowanie podpisana została dzisiaj, 10 maja, w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie przez Artura Michalskiego, wiceprezesa NFOŚiGW oraz Ryszarda Pabiana, burmistrza Miasta Jasła. – Do tej pory w mieście nie mieliśmy elektrycznych autobusów. Dzięki otrzymanemu wsparciu możemy rozpocząć działania w tym zakresie – podkreśla Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Wsparcie otrzymały oprócz Jasła: Jarosław, Mielec, Stalowa Wola i Ustrzyki Dolne. W wydarzeniu uczestniczyła także Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki i Adam Skiba, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz parlamentarzyści.

(UMJ)(NFOŚiGW)

SŁOWA KLUCZOWE