Informacje

Quad ratowniczy w OSP KSRG Trzcinica

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Flota Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzcinicy powiększyła się o kolejną specjalistyczną jednostkę sprzętową. Tym razem jest to pojazd czterokołowy typu quad, który w szczególności będzie wykorzystywany do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w trudno dostępnym terenie. Jego zakup został sfinansowany ze środków przekazanych z Funduszu Sprawiedliwości Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Urzędu Gminy Jasło.

Do floty Ochotniczej Straży Pożarnej, na którą składają się lekki samochód marki Peugeot Boxer, średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Volvo oraz ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Tatra, dołączył właśnie terenowy czterokołowiec. Zakup quada o wartości 70 tysięcy złotych został sfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Urzędu Gminy Jasło.

Jest to trzecia, po Osobnicy i Warzycach, specjalistyczna jednostka sprzętowa będąca na wyposażeniu Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w gminie Jasło.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Zaawansowany technologicznie czterokołowiec marki CF Moto o pojemności 800 cc i mocy 61 KM, jest wyposażony m.in. w sygnalizację ostrzegawczą, wyciągarkę elektryczną, kufry do przewożenia drobnego sprzętu, oświetlenie pola roboczego oraz radiostację potrzebną do prowadzenia korespondencji z miejsca zdarzenia. Został już zarejestrowany oraz nadano mu numery operacyjne 449[R]Q05.

Ze względu na uwarunkowania geograficzne oraz specyficzne położenie miejscowości Trzcinica, pojazd będzie wykorzystywany do prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych w trudno dostępnym terenie. Dodatkowo druhowie mają wykorzystywać jego walory użytkowe podczas działań przeciwpowodziowych, poszukiwań osób zaginionych czy innych miejscowych zagrożeniach.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Już od dłuższego czasu wnioskowaliśmy o zakup quada ratowniczego. Od 2020 roku, gdy naszą miejscowość nawiedziła powódź, użytkowaliśmy prywatnego quada. Jest on wskazany do tego, aby przewozić nim pompy. W tej chwili znajdujemy się w module, który stworzyła Państwowa Straż Pożarna w Jaśle i będzie też w nim wykorzystywany do rozwożenia węży. Ponadto będzie nam niezbędny do realizowania różnych działań ratowniczo-gaśniczych na terenie naszej miejscowości oraz całej gminy Jasło. Jako pierwsi quada pozyskali koledzy z OSP Osobnica, jako drudzy OSP Warzyce, my jesteśmy trzecią jednostką z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w gminie Jasło, która będzie dysponować tego typu pojazdem. – powiedział druh Rafał Urbanik, członek Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzcinicy.

Pojazd został dziś wieczorem przyprowadzony do jednostki w spektakularny sposób. Otóż kolumna składająca się z quada OSP KSRG Osobnica oraz samochodów ratowniczo-gaśniczych OSP KSRG Trzcinica przejechała alarmowo przez całą miejscowość, by następnie wjechać na plac przed tamtejszą remizą. Wydarzeniu licznie asystowali druhowie, członkowie młodzieżowej drużyny pożarniczej oraz mieszkańcy miejscowości.

Moment powitania można obejrzeć na naszym materiale wideo:

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *