Na drogach

Droga do kościoła i cerkwi w Pielgrzymce wyremontowana

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

W Pielgrzymce przekazano oficjalnie do użytkowania 500-metrowy odcinek drogi powiatowej po remoncie. Dzięki przeprowadzonej wspólnie przez powiat jasielski oraz gminę Osiek Jasielski inwestycji, mieszkańcy miejscowości zyskali wygodny i bezpieczny dojazd do swoich posesji, a przyjezdni do atrakcyjnego turystycznie miejsca znajdującego się u podnóża Beskidu Niskiego.

Zakończyły się roboty budowlane na drodze powiatowej z Zawadki Osieckiej do Pielgrzymki. Na odcinku pół kilometra, począwszy od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 993 relacji Nowy Żmigród – Gorlice w kierunku miejscowego kościoła, wyremontowano jezdnię poprzez poszerzenie poboczy oraz ułożenie nowej nawierzchni asfaltowej. Wcześniej wykonano przy niej chodnik dla pieszych. Był to ostatni fragment drogi powiatowej w gminie Osiek Jasielski o złym stanie technicznym.

Mieszkańcy wsi zyskali na tej inwestycji wygodny dostęp do własnych posesji. Natomiast przyjezdni mają zapewniony dobry dojazd do atrakcyjnego turystycznie miejsca bowiem w bezpośrednim sąsiedztwie drogi mieści się cerkiew, zlokalizowana na przebiegającym przez województwo podkarpackie Szlaku Architektury Drewnianej, która swoim majestatycznym wyglądem i zabytkowym charakterem przyciąga w to miejsce liczne rzesze turystów.

Ten aspekt zauważa starosta jasielski. – Jesteśmy u podnóża pasma Magury Wątkowskiej, mamy Magurski Park Narodowy – jesteśmy w jego otulinie. Mamy piękne miejsca i Pielgrzymka zasługuje na rozwój m.in. turystyki. Droga jest wyremontowana i mam nadzieję, że będzie służyć wszystkim, którzy będą tu korzystać na co dzień i tym, którzy będą odwiedzać te tereny i wyruszać na górskie szlaki Beskidu Niskiego. – powiedział podczas uroczystego przekazania inwestycji do użytkowania Adam Pawluś.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Jednocześnie podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do zrealizowania prac w tej pięknej części powiatu jasielskiego.

To zadanie nie jest wielkie, ale zdecydowanie poprawiliśmy stan nawierzchni, poszerzyliśmy jezdnię do 6 metrów, wykonaliśmy też część chodnika. Jest to ostatni odcinek drogi powiatowej w gminie Osiek Jasielski, która była w złym stanie. – objaśnia Adam Pawluś. – Oczywiście, nie wszystkie drogi spełniają warunki techniczne jakie powinny spełniać drogi powiatowe. Musimy te drogi poszerzać do szerokości 5,5 albo 6 metrów. Na życzenie bardzo wielu mieszkańców wykonujemy chodniki. Wykonanie chodników czasami jest bardzo trudne, ponieważ te pasy drogowe są wąskie, ale dzięki dobrej współpracy z wójtem i sołtysami udaje nam się doprowadzić stan tych dróg do normatywnej szerokości.

Szczególne wyrazy uznania i wdzięczności gospodarz naszego powiatu skierował na ręce włodarza gminy Osiek Jasielski bowiem tamtejszy samorząd partycypował w kosztach realizacji tego przedsięwzięcia.

Chciałbym podziękować wójtowi gminy Osiek Jasielski, bo w tym montażu finansowym 150 tys. złotych to są środki gminy Osiek Jasielski, a 220 tys. złotych to są środki powiatu jasielskiego. Ta droga została zgłoszona do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i znajduje się na liście rezerwowej. Gdyby się udało pozyskać takie środki to wtedy wprowadzimy te środki rządowe. Ale póki co mamy zabezpieczenie i nie ma zagrożenia, że nie wypłacimy za dobrze wykonaną robotę. Czekamy na następne odbiory, bo tych inwestycji jest rzeczywiście bardzo dużo. – dodał.

O szczegółach zrealizowanej inwestycji opowiedziała dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle Katarzyna Kaszowicz:

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Droga była tutaj remontowana. Poszerzenie poboczy zostało przygotowane przez Powiatowy Zarząd Dróg. Potem został ogłoszony przetarg, który wygrało Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych. Położyło nawierzchnię, droga została poszerzona, z bezpiecznym poboczem. Myślę, że będzie służyła mieszkańcom, którzy tutaj uczęszczają do kościoła. Nim powstała ta droga był wybudowany chodnik dzięki współpracy z panem wójtem. Także cieszymy się, że ta współpraca się układa, że te drogi powstają. Na powiecie jasielskim przez ostatnią kadencję pana starosty powstało bardzo dużo dróg i chodników. Cały czas prowadzone są inwestycje. W tym roku Powiatowy Zarząd Dróg ogłosił aż 14 przetargów. Myślę, że to jest rekord od początku działalności Powiatowego Zarządu Dróg, gdzie tak dużo inwestycji i remontów powstało. Mam nadzieję, że osoby, które jeżdżą tymi bezpiecznymi drogami i chodzą zbudowanymi chodnikami nie zapomną tego panu staroście, a zwłaszcza teraz przy wyborach.

Jako władze gminy bardzo się cieszymy, że takie inwestycje są robione na gminie Osiek Jasielski, podkreślił na spotkaniu wójt Andrzej Stachurski.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Ta droga, którą obecnie oddajemy, to jedna z wielu, które są na naszym terenie realizowane. Przede wszystkim chciałbym podziękować w imieniu mieszkańców panu staroście i całemu Zarządowi i Radzie Powiatu w Jaśle za to, że te inwestycje są u nas robione. Są robione drogi, chodniki, które poprawiają bezpieczeństwo mieszkańców. Mamy dobre samochody, które potrafią szybko jeździć, ale do tego trzeba bezpiecznych dróg. Takie właśnie starania pan starosta czyni i w tym kierunku idziemy, aby to bezpieczeństwo podnosić. Jak byłem radnym w powiecie to wiem jak pan starosta działa na innych płaszczyznach, jak chociażby szpital, inwestycje szkolne i ile tego zostało zrobione. Ja nie potrafię tego policzyć na powiecie, ale jeżeli chodzi o gminę Osiek Jasielski to tych środków rządowych, które do nas spływały, to w tej chwili to już przekracza 50 mln złotych. To są potężne środki, których nigdy nie było. Otrzymujemy je na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, sportową, drogową, dla strażaków. To są właśnie te działania, w których pan starosta uczestniczy i stara się, aby te środki spływały nie tylko na powiat jasielski, ale i na całe Podkarpacie. Wszyscy będą jeździć po tych drogach, ponieważ mamy tutaj piękne tereny, gdzie turyści bardzo często jeżdżą. – powiedział.

Wspomniał też o dobrej współpracy z samorządem powiatowym oraz osobistym zaangażowaniu i trosce starosty Adama Pawlusia o rozwój infrastruktury drogowej w tym rejonie naszego powiatu. – Jest dobra współpraca i chciałbym, aby tak pozostało. Myślę, że jako mieszkańcy gminy Osiek Jasielski mamy ten moment, że możemy też podziękować. Stąd duża prośba do mieszkańców, żebyśmy pomagali tym, którzy nam pomagają. – uzupełnił Andrzej Stachurski.

Z kolei radna powiatowa Irena Baciak przekazała opinię mieszkańców gminy Osiek Jasielski, którzy wyrażają swoje zadowolenie z prowadzonych inwestycji drogowych:

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

W naszej gminie powstało wiele pięknych odcinków dróg. Powstają chodniki, drogi są poszerzane do parametrów takich, gdzie mieszkańcy są zadowoleni. Marzą nam się chodniki w każdej miejscowości, marzą nam się takie poszerzenia więc panie starosto proszę nie zapominać, że na terenie gminy Osiek Jasielski mamy jeszcze tych inwestycji. Mieszkańcy widzą to dobro, które się im daje i chcą więcej. To się dzieje dzięki bardzo dobrej współpracy, zaangażowaniu i skuteczności w pozyskiwaniu środków zarówno pana starosty, jak i pana wójta. Jest to widoczne.

Poświęcenia wyremontowanej infrastruktury drogowej dokonał oraz bożego błogosławieństwa dla wszystkich osób korzystających na co dzień z tego odcinka udzielił proboszcz parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Samoklęskach ks. Przemysław Dudek.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar
| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *