Informacje

Jednostka wojskowa w budynku dawnego domu kultury na o. Rafineria?

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Dzisiaj prezentowaliśmy nieruchomość powiatu jasielskiego, którą zamierzamy przeznaczyć pod jednostkę wojskową. Będziemy mieli wojsko w Jaśle, prawdopodobnie przy ulicy 3-go Maja, w dawnym domu kultury rafinerii. To jest myślę dobra wiadomość, bo będziemy mieli wojsko blisko nas i będziemy się czuć na pewno bezpieczniej. To jest dopiero początek działań, ale chcę się tą wiadomością podzielić. – podał do publicznej wiadomości starosta powiatu jasielskiego Adam Pawluś.

Jak wynika z informacji przekazanej przez starostę Adama Pawlusia, od kilku miesięcy trwają zaawansowane rozmowy na temat umiejscowienia w powiecie jasielskim całodobowej siedziby batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej. Kierowany przez niego samorząd wskazał trzy potencjalne nieruchomości, które mogłyby zostać zaadoptowane dla potrzeb „Terytorialsów” – w Trzcinicy, Nowym Żmigrodzie przy ulicy Gorlickiej oraz mieście Jaśle przy ulicy 3-go Maja (dawny dom kultury Podkarpackich Zakładów Rafineryjnych oraz siedziba Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Turystyki).

Ten ostatni od kilkunastu lat pozostaje niewykorzystany.

Wielokrotnie był przeznaczony do sprzedaży – też nie było wielkiego zainteresowania. Natomiast wojsko stwierdziło, że to świetna lokalizacja i prawdopodobnie wystąpią oficjalnie o przejęcie tego terenu wraz z budynkiem właśnie na siedzibę batalionu. To jest własność Skarbu Państwa. Myślę, że Rada Powiatu przekaże ją w formie darowizny. Na pewno jednostka wojskowa, która będzie znajdować się w mieście Jaśle, będzie miała charakter miastotwórczy. Moim zdaniem jest to pozytywny kierunek. – powiedział Adam Pawluś.

Na pytanie kiedy będzie można spodziewać się jakiś konkretnych szczegółów odnośnie tej sprawy, starosta odrzekł: „nie wiem”. – To już było trzecie spotkanie. Decyzje zapadną w Warszawie. Wtedy będziemy odpowiadać już na konkretne pisemne zapytania w tej sprawie. – odparł.

Dodał też, że to samo wojsko zainicjowało taki pomysł. – Oni wyszli z inicjatywą już kilka miesięcy temu. My przesłaliśmy oferty, o których już mówiłem, w tych trzech lokalizacjach. Nawet mówiliśmy o czwartej, czyli starej komendzie Policji. Niestety, tu w centrum miasta Jasła nie ma większej powierzchni na gromadzenie sprzętu i jakiś urządzeń więc ta działka nie nadaje się z tego względu. Natomiast ta działka przy ulicy 3-go Maja to jest konkretnie 68 arów. Ma dobry wjazd i zjazd do drogi „28”. Budynek jest w niezłym stanie. On ma dobry dach, dobre ściany, ale wymaga remontu. Wojsko jest zdecydowane na to, żeby taki remont wykonać i dobudować jeszcze pomieszczenia magazynowe. – objaśnia.

Samorządowiec zapewnia, że powiat jasielski nie poniesie z tytułu przekształcenia budynku wraz z terenem dla potrzeb wojska żadnych kosztów. – W tej chwili nie ma większych kosztów utrzymania, poza monitoringiem i poza płaceniem podatków. – wyjaśnia.

Jak dodaje, wszelkie szczegóły zostaną przekazane do wiadomości publicznej dopiero po ich doprecyzowaniu pomiędzy zainteresowanymi stronami.

Nie będę mówił o szczegółach, bo wszystko wyjdzie w czasie. Nie zapeszajmy tematu. Ale jest to wielka szansa. Mówili mi, że byli w innych miastach i ta propozycja, którą my przedstawiliśmy, najbardziej im odpowiada. – dodaje Adam Pawluś.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *