Informacje

Nowi włodarze w Kołaczycach, Osieku Jasielskim i Brzyskach

W trzech gminach powiatu jasielskiego odbyło się powtórne głosowanie. Burmistrza wybierali mieszkańcy miasta i gminy Kołaczyce. Dogrywka miała miejsce również w gminie Osiek Jasielski. Z kolei mieszkańcy gminy Brzyska uczestniczyli w plebiscycie z udziałem tylko jednego kandydata. We wszystkich trzech miejscach nastąpi zmiana władzy.

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych, które odbyły się w niedzielę 21 kwietnia 2024 roku.

W powiecie jasielskim powtórne głosowanie przeprowadzono w mieście Jaśle, mieście i gminie Kołaczyce, gminie Osiek Jasielski oraz gminie Brzyska, przy czym w tej ostatniej z udziałem tylko jednego kandydata.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Nowo wybraną burmistrz miasta i gminy Kołaczyce została 38-letnia Magdalena Stasiowska. Jej kandydaturę poparły 2 082 osoby, co przekłada się na 57,61% ważnie oddanych głosów.

Druga z kandydatek, 58-letnia Małgorzata Salacha, uzyskała 1 532 głosy (42,39%).

Burmistrz-elekt Kołaczyc ma wyższe wykształcenie. Jest członkiem partii Prawo i Sprawiedliwość. W latach 2018-2024 pełniła mandat radnej Rady Powiatu w Jaśle. Kierownik Biura Powiatowego w Jaśle Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Po niedzielnych wyborach nastąpi zmiana gospodarza gminy Osiek Jasielski. Mieszkańcy zdecydowali, że nowym wójtem będzie 40-letni Marek Rączka z Zawadki Osieckiej.

W ponownym głosowaniu uzyskał on 1 413 głosów, czyli 54,77%.

Ustępującego z urzędu Andrzeja Stachurskiego poparło 1 167 obywateli, co daje 45,23% całości ważnie oddanych głosów.

„Szanowni Państwo, serdecznie dziękuję za udział w głosowaniu oraz poparcie mojej osoby, dziękuję za życzliwość i ogromne Wasze wsparcie. Dzięki Wam zdobyłem 1413 głosów, co daje 54,77% poparcia. Obiecuję, że będę ciężko pracował, aby nasza Gmina się rozwijała na lepsze. Teraz mogę to stwierdzić Wasz głos miał ogromną moc! DZIĘKUJĘ” – napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych wójt-elekt Marek Rączka.

W gminie Brzyska, po niespodziewanym wycofaniu się z kandydowania przez wójta Rafała Papciaka tuż przed finałem wyborów, miał miejsce plebiscyt z udziałem już tylko jednego kandydata.

Nowym wójtem został 41-letni Waldemar Pięta z Brzysk. Wprawdzie startował z komitetu pod własnym szyldem „Lepsze jutro dla gminy Brzyska”, ale ma legitymację partyjną Prawa i Sprawiedliwości. Posiada wyższe wykształcenie. Jest pracownikiem tutejszego Urzędu Gminy.

Liczba głosów ważnych oddanych łącznie za wyborem i przeciw wyborowi kandydata (z kart ważnych) wyniosła 2 046. Znak „X” na tak postawiło w kratce przy jego nazwisku 1 688 osób, zaś na nie 358.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *