Informacje

Rejonowe mistrzostwa pierwszej pomocy PCK 2024 w Ja┼Ťle ­čôŞ ­čÄž

| FOT. ┬ę terazJaslo.pl / Damian Palar

Na obiektach Medyczno-Spo┼éecznego Centrum Kszta┼écenia Zawodowego i Ustawicznego w Ja┼Ťle zorganizowano dzisiaj (23 bm.) etap rejonowy XXX Og├│lnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzy┼╝a. Do wsp├│lnej rywalizacji z r├│wie┼Ťnikami przyst─ůpili uczniowie szk├│┼é ponadpodstawowych z powiatu jasielskiego. Organizatorzy przygotowali dla nich sprawdzian wiedzy teoretycznej oraz praktycznej z tego jak zachowa─ç si─Ö b─Öd─ůc ┼Ťwiadkiem nag┼éego zachorowania lub wypadku.
| FOTORELACJAÔćĺ

Organizatorem zawod├│w by┼é Zarz─ůd Oddzia┼éu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzy┼╝a w Ja┼Ťle, przy wsp├│┼épracy z Medyczno-Spo┼éecznym Centrum Kszta┼écenia Zawodowego i Ustawicznego. Dzisiejsze zmagania mia┼éy miejsce w otoczeniu zabytkowego pa┼éacu – dawnej posiad┼éo┼Ťci rodziny Sroczy┼äskich, a obecnie maj─ůcej tutaj swoj─ů siedzib─Ö szko┼éy medycznej z bogatymi tradycjami.

Do zawod├│w przyst─ůpi┼éo sze┼Ť─ç pi─Öcioosobowych dru┼╝yn reprezentuj─ůcych szko┼éy ponadpodstawowe z powiatu jasielskiego, tj. Zesp├│┼é Szk├│┼é Technicznych im. Bohater├│w Wrze┼Ťnia w Ja┼Ťle, Zesp├│┼é Szk├│┼é Us┼éugowych i Spo┼╝ywczych im. gen. J├│zefa Hallera w Ja┼Ťle, II Liceum Og├│lnokszta┼éc─ůce im. pp┼ék. J├│zefa Modrzejewskiego w Ja┼Ťle, Zesp├│┼é Szk├│┼é nr 3 im. prof. Stanis┼éawa Paw┼éowskiego w Ja┼Ťle, Liceum Og├│lnokszta┼éc─ůce im. Marii Sk┼éodowskiej-Curie w Ko┼éaczycach oraz Zesp├│┼é Szk├│┼é Stowarzyszenia Absolwent├│w Szk├│┼é Rolniczych w Trzcinicy.

Uroczystego otwarcia i powitania uczestnik├│w wraz z opiekunami oraz szczeg├│lnych go┼Ťci dokona┼éy: kierownik biura Zarz─ůdu Oddzia┼éu Rejonowego PCK w Ja┼Ťle Marta Oleszkowicz oraz dyrektor Medyczno-Spo┼éecznego Centrum Kszta┼écenia Zawodowego i Ustawicznego w Ja┼Ťle Monika Kulik-Marek.

Na to wydarzenie przybyli: Senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicja Zaj─ůc, wicestarosta jasielski Stanis┼éaw Pankiewicz, dyrektor Podkarpackiego Oddzia┼éu Okr─Ögowego PCK w Rzeszowie Maciej Maruszak, prezes klubu Honorowych Dawc├│w Krwi przy Komendzie Powiatowej Pa┼ästwowej Stra┼╝y Po┼╝arnej w Ja┼Ťle Piotr Wojdy┼éa, cz┼éonkowie Zarz─ůdu Oddzia┼éu Rejonowego PCK w Ja┼Ťle Jadwiga Pankowicz i Stanis┼éaw Maciejowski oraz emerytowana kierownik biura Zarz─ůdu Oddzia┼éu Rejonowego PCK w Ja┼Ťle Krystyna D┼éugosz.

Chcia┼éam serdecznie podzi─Ökowa─ç pani dyrektor, dzi─Öki kt├│rej go┼Ťcimy w tym pi─Öknym miejscu po raz kolejny. Nasza wsp├│┼épraca ze szko┼é─ů medyczn─ů uk┼éada si─Ö naprawd─Ö wzorowo – z korzy┼Ťci─ů dla tych wszystkich, kt├│rzy mog─ů si─Ö szkoli─ç i pozyskiwa─ç wiedz─Ö w zakresie promocji zdrowia. Nie tylko na takich spotkaniach jak to dzisiejsze, ale r├│wnie┼╝ ucz─ůc si─Ö w tej szkole. Bardzo dzi─Ökuj─Ö za wieloletni─ů wsp├│┼éprac─Ö i zapraszam na dalsze lata. – powiedzia┼éa Alicja Zaj─ůc – Senator RP ┼╝ycz─ůc jednocze┼Ťnie m┼éodzie┼╝y zdrowej rywalizacji i niezapomnianych wspomnie┼ä z udzia┼éu w Mistrzostwach.

| M├ôWI Marta Oleszkowicz, PCK Jas┼éo Ôćĺ

| FOT. ┬ę terazJaslo.pl / Damian Palar

Zadaniem uczestnik├│w by┼éo rozwi─ůzanie testu pisemnego, a w dalszej kolejno┼Ťci sprawdzian umiej─Ötno┼Ťci praktycznych realizowany na wyznaczonych do tego celu czterech stanowiskach. W rol─Ö statyst├│w, czyli os├│b poszkodowanych, kt├│rym nale┼╝a┼éo udzieli─ç niezb─Ödnej pomocy oraz wsparcia psychicznego, wcielili si─Ö s┼éuchacze szko┼éy medycznej. Natomiast profesjonaln─ů ocen─ů wykonania poszczeg├│lnych zada┼ä zaj─Öli si─Ö nauczyciele.

W tym roku organizujemy ju┼╝ trzydziest─ů edycj─Ö tych Mistrzostw. Nauczyciele, ┼é─ůcznie ze s┼éuchaczami naszej szko┼éy, przygotowali scenki urazowe. W tym roku przygotowanych zosta┼éo trzy scenki urazowe plus jedna scenka odno┼Ťnie resuscytacji kr─ů┼╝eniowo-oddechowej, gdzie zawodnicy zmierzyli si─Ö z zasadami przywracania akcji serca. Natomiast przy scenkach urazowych zawodnicy b─Öd─ů mieli do czynienia z zad┼éawieniem, krwotokiem z nosa, padaczka, zatrzymaniem kr─ů┼╝enia, oparzeniem, a tak┼╝e urazami g┼éowy, kr─Ögos┼éupa i r─Öki. To s─ů podstawowe urazy dlatego m┼éodzie┼╝ nie ma tutaj mo┼╝liwo┼Ťci korzystania z jakiego┼Ť dodatkowego sprz─Ötu – s─ů tu tylko ┼Ťrodki opatrunkowe i podstawowy sprz─Öt medyczny. – opisuje Monika Kulik-Marek, dyrektor Medyczno-Spo┼éecznego Centrum Kszta┼écenia Zawodowego i Ustawicznego w Ja┼Ťle.

| Nz. dru┼╝yna LO w Ko┼éaczycach wraz z opiekunem Marzen─ů Sikor─ů; FOT. ┬ę terazJaslo.pl / Damian Palar

Jubileuszowe, XXX Mistrzostwa na etapie rejonowym, zwyci─Ö┼╝y┼éa dru┼╝yna Liceum Og├│lnokszta┼éc─ůcego im. Marii Sk┼éodowskiej-Curie w Ko┼éaczycach (opiekun Marzena Sikora). Tym samym b─Ödzie ona reprezentowa─ç powiat jasielski na etapie okr─Ögowym, kt├│ry zaplanowano na 22 maja br. w Rzeszowie. Z kolei fina┼é krajowy odb─Ödzie si─Ö 8 czerwca br. w Lublinie.

Drugie miejsce zaj─Öli uczniowie Zespo┼éu Szk├│┼é nr 3 w Ja┼Ťle, trzecie II Liceum Og├│lnokszta┼éc─ůcego w Ja┼Ťle.

Uczestnicy otrzymali pami─ůtkowe puchary i dyplomy oraz upominki ufundowane przez sponsor├│w, w tym miasto Jas┼éo.

Wiedza naszych zawodnik├│w jest bardzo wysoka. Wida─ç, ┼╝e pracuj─ů w szko┼éach, zostaj─ů dobrze przygotowani. Promocja zdrowia i przede wszystkim propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy jest naprawd─Ö na wysokim poziomie. Powiem, ┼╝e ja i moi s┼éuchacze, jeste┼Ťmy pod ogromnym wra┼╝eniem przygotowania m┼éodzie┼╝y. – podsumowuje Monika Kulik-Marek.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował m.in. portal regionalny terazJaslo.pl.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Tw├│j adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola s─ů oznaczone *