Informacje

Uczczono pamięć tych, którzy w różnych okolicznościach zginęli na sowieckiej ziemi 📸

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

W samo południe na skwerze z pomnikiem „Golgota Wschodu”, który znajduje się u zbiegu ulic Czackiego i Mickiewicza w Jaśle, rozpoczęły się lokalne obchody mające na celu upamiętnienie 84. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym ówczesny Senator Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Zając.
| FOTORELACJA Z WYDARZENIA  →

Na uroczystościach rocznicowych pojawiła się wdowa po śp. Senatorze Rzeczypospolitej Stanisławie Zającu Alicja Zając wraz z synem Wojciechem Zającem, jak również przedstawiciele Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Marii Kurowskiej oraz Posła do Parlamentu Europejskiego dr. Bogdana Rzońcy; władze samorządowe powiatu jasielskiego, miasta Jasła oraz gminy Jasło; przedstawiciele jasielskiej „Solidarności” oraz stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle”; komendanci jasielskich służb, inspekcji i straży – Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Służby Więziennej, Straży Ochrony Kolei, Straży Miejskiej oraz Wojskowego Centrum Rekrutacji; przedstawiciele jednostek organizacyjnych powiatu jasielskiego – Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle, Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, Domu Pomocy Społecznej w Foluszu; dyrektorzy szkół ponadpodstawowych i placówek oświatowych powiatu jasielskiego; dyrektorzy miejskich instytucji kultury – Jasielskiego Domu Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Regionalnego im. dr. Stanisława Kadyiego; delegacja Magurskiego Parku Narodowego z siedzibą w Krempnej; delegacja Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Jaśle; dyrektor Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle; duchowieństwo; poczty sztandarowe; młodzież ze szkół ponadpodstawowych oraz mieszkańcy regionu.

Wartę honorową pod pomnikiem „Golgota Wschodu” zaciągnęli strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2094 Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, działającej przy Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach.

W programie lokalnych obchodów znalazły się: odśpiewanie Hymnu Państwowego, powitanie zaproszonych gości przez starostę jasielskiego, odczytanie Apelu Pamięci przygotowanego przez młodzież licealną z Kołaczyc.

Wójt gminy Jasło Wojciech Piękoś przedstawił listę 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu, którzy zginęli pod Smoleńskiem w drodze na oficjalne obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Na pokładzie tupolewa byli m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz Senator Rzeczypospolitej Stanisław Zając z Jasła.

W katastrofie pod Smoleńskiem zginęli przedstawiciele państwa polskiego – elita narodu, którzy pragnęli oddać hołd dziesiątkom tysięcy Polakom skrytobójczo zamordowanym na tej nieludzkiej ziemi, w 70. rocznicę mordu. Zbrodnia katyńska symbolicznie połączyła te dwa pokolenia Polaków. 10 kwietnia połączył również nas wszystkich stojących dzisiaj pod jasielskim pomnikiem „Golgota Wschodu”. Śp. Stanisław Zając był inicjatorem tego upamiętnienia, które miało przypominać o tych straszliwych zbrodniach dokonywanych na Polakach. Pomnik ten stał się również pierwszym w Polsce upamiętnieniem ofiar katastrofy smoleńskiej. Modliliśmy się w tym miejscu, składaliśmy kwiaty, paliliśmy znicze następnego dnia po katastrofie. Kilka dni później, na jednym z głazów zamontowana została tablica w hołdzie Lechowi Kaczyńskiemu – Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wraz z małżonką, Stanisławowi Zającowi – Senatorowi RP oraz wszystkim, którzy zginęli w wyniku katastrofy lotniczej w dniu 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku, w drodze do Katynia. – powiedział, odczytując następnie w kolejności alfabetycznej nazwisko i imię oraz pełnioną wówczas funkcję przez każdą z osób, które zginęły w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 roku.

Modlitwę za ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej odmówił O. Artur Zajchowski z Zakonu Ojców Franciszkanów.

W dalszej kolejności miała miejsce ceremonia składania wiązanek kwiatów oraz zniczy.

W Katyniu miało miejsce ludobójstwo dokonane przez funkcjonariuszy NKWD na elicie narodu polskiego – żołnierzach Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszach Policji Państwowej, inteligencji i urzędnikach. – przypomniał w swoim wystąpieniu historię zbrodni katyńskiej sprzed 84 lat starosta powiatu jasielskiego Adam Pawluś.

Głos zabrała również Alicja Zając, wdowa po śp. Senatorze Stanisławie Zającu, od 2010 roku Senator Rzeczypospolitej Polskiej. Na wstępie swojego wystąpienia powiedziała, że jasielska „Golgota Wschodu” to miejsce, które przypomina o historii Polski.

Często ci, którzy kochali swoją Ojczyznę, którzy byli jej wierni, płacili najwyższą cenę. Dla nas, dziś żyjących, jest obowiązkiem uczestniczenie w takich uroczystościach i przypominanie tych, którzy poświęcili swoje życie dla Ojczyzny. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tej uroczystości i którzy przez poprzednie lata również uczestniczyli 10 kwietnia w modlitwach za zmarłych. Chcę bardzo serdecznie podziękować dyrektorom szkół. To jest ogromnie ważne, aby młodzież i kolejne pokolenia, które przychodzą w miejsca pamięci, znały swoją historię. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za obecność. – powiedziała parlamentarzystka.

Wcześniej, bo w godzinach porannych, na cmentarzu komunalnym przy ulicy Mickiewicza w Jaśle, gdzie spoczywa śp. Stanisław Zając, najbliższa rodzina, przyjaciele, współpracownicy, a także przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli, spotkali się w tym miejscu, aby oddać hołd wybitnemu politykowi ziemi jasielskiej. | PRZECZYTAJ RELACJĘ

Organizatorzy dzisiejszych uroczystości zapraszają wszystkich zainteresowanych na godzinę 18 do Kościoła Farnego, gdzie zostanie odprawiona msza święta w intencji śp. Stanisława Zająca oraz wszystkich, którzy oddali własne życie w walce o wolność naszej ukochanej Ojczyzny.

Natomiast, z uwagi na odbywające się w tym samym czasie wybory samorządowe, zrezygnowano z organizacji corocznego Biegu Pamięci Senatora Stanisława Zająca, którego trasa przebiegała ze Święcan do Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy. Tym samym jubileuszowa, dziesiąta edycja tego sportowego wydarzenia, została przeniesiona dopiero na przyszły rok.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *