Informacje

Jas艂o gospodarzem podkarpackiego fina艂u wojew贸dzkiego Og贸lnopolskiego Turnieju BRD 馃摳

| FOT. 漏 terazJaslo.pl / Damian Palar

W pi膮tek (24 bm.) na obiektach Zespo艂u Szk贸艂 Miejskich nr 3 w Ja艣le przeprowadzono eliminacje wojew贸dzkie do XLV Og贸lnopolskiego Turnieju Bezpiecze艅stwa w Ruchu Drogowym. Uczestniczy艂o w nich siedemna艣cie trzyosobowych dru偶yn – zwyci臋zcy wcze艣niejszych eliminacji powiatowych oraz gospodarze. Po wielu godzinach zmaga艅 najlepsi okazali si臋 uczniowie Szko艂y Podstawowej w Czarnej (powiat d臋bicki), kt贸rzy zaj臋li r贸wnie偶 dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji indywidualnej.
| FOTOGALERIA

Fina艂 wojew贸dzki Og贸lnopolskiego Turnieju Bezpiecze艅stwa w Ruchu Drogowym dla uczni贸w szk贸艂 podstawowych (grupa II) w roku szkolnym 2023/2024 zorganizowali Zarz膮d Okr臋gowy Polskiego Zwi膮zku Motorowego w Rzeszowie oraz Wydzia艂 Ruchu Drogowego Komendy Wojew贸dzkiej Policji w Rzeszowie, przy wsp贸艂udziale Miasta Jas艂a, Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, Automobilklubu Rzeszowskiego, Wydzia艂u Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ja艣le, Zespo艂u Szk贸艂 Miejskich nr 3 w Ja艣le oraz Wojew贸dzkich O艣rodk贸w Ruchu Drogowego w Kro艣nie, Przemy艣lu, Rzeszowie i Tarnobrzegu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem obj臋li: Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul, Marsza艂ek Wojew贸dztwa Podkarpackiego W艂adys艂aw Ortyl, Burmistrz Miasta Jas艂a Adam Kostrz膮b oraz dyrektorzy Wojew贸dzkich O艣rodk贸w Ruchu Drogowego w Kro艣nie, Przemy艣lu, Rzeszowie i Tarnobrzegu.

Uroczystego otwarcia turnieju dokona艂 burmistrz miasta Jas艂a Adam Kostrz膮b: – My艣l臋, 偶e wsp贸艂organizacja wojew贸dzkiego turnieju BRD jest bardzo dobr膮 okazj膮 do promocji miasta Jas艂a jako tego przyczynku do wpajania w艣r贸d m艂odzie偶y tych dobrych postaw. Zw艂aszcza, 偶e mamy tutaj przy szkole pi臋kne miasteczko ruchu drogowego, kt贸re jest 艣wietnym punktem do tego, 偶eby ju偶 od najm艂odszych lat uczy膰 naszych uczni贸w i nie tylko w艂a艣ciwego poruszania si臋 po drogach i bezpiecze艅stwa.

Aren膮 dzisiejszych zmaga艅 by艂y obiekty Zespo艂u Szk贸艂 Miejskich nr 3 oraz Miasteczko Ruchu Drogowego im. Ryszarda Libuchy w Ja艣le.

Jas艂o ju偶 po raz kolejny dost膮pi艂o zaszczytu goszczenia uczestnik贸w fina艂u wojew贸dzkiego turnieju BRD, o czym przypomnia艂 wiceprezes Zarz膮du Okr臋gowego Polskiego Zwi膮zku Motorowego w Rzeszowie Jan J臋drzejko: – Nie po raz pierwszy jest nam mi艂o go艣ci膰 na tym pi臋knym obiekcie przyszkolnym jakim jest Miasteczko Ruchu Drogowego. Podzi臋kowania nale偶膮 si臋 dla samorz膮du, kt贸ry wyrazi艂 zgod臋 na to, aby fina艂 wojew贸dzki Og贸lnopolskiego Turnieju Bezpiecze艅stwa w Ruchu Drogowym odby艂 si臋 na tym jednym z najpi臋kniejszych Miasteczek Ruchu Drogowego na Podkarpaciu. Wymaga on troszk臋 renowacji, ale my艣l臋, 偶e jest to kwestia najbli偶szych miesi臋cy. Mo偶e ju偶 w przysz艂ym roku b臋dzie wygl膮da艂 tak 艂adnie jak wtedy kiedy otwierali艣my go. A by艂 dwukrotnie otwierany, bo po powodzi by艂a pe艂na renowacja. To taki kr贸tki rys historyczny.

Na eliminacje do naszego miasta przyjecha艂o 16 dru偶yn, reprezentuj膮cych poszczeg贸lne powiaty wojew贸dztwa podkarpackiego. Dodatkow膮 ekip臋 wystawili gospodarze, czyli Szko艂a Podstawowa nr 12 z Oddzia艂ami Integracyjnymi im. Ignacego 艁ukasiewicza w Zespole Szk贸艂 Miejskich nr 3 w Ja艣le.

Organizatorzy przyznali, 偶e frekwencja jest zadowalaj膮ca cho膰 szkoda, 偶e nie dotar艂y reprezentacje z pozosta艂ych powiat贸w.

Staramy si臋, aby te fina艂y wojew贸dzkie odbywa艂y si臋 co roku w innej spo艂eczno艣ci. Po to, aby krzewi膰 zasady bezpiecze艅stwa ruchu drogowego w艣r贸d spo艂eczno艣ci w poszczeg贸lnych cz臋艣ciach naszego wojew贸dztwa. Natomiast Jas艂o jest bardzo zaanga偶owane i ma szerok膮 tradycj臋 w krzewieniu idei bezpiecze艅stwa ruchu drogowego, jak r贸wnie偶 ratownictwa drogowego. Jest tutaj silny Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, zrzeszony w Polskim Zwi膮zku Motorowym, jak r贸wnie偶 szko艂y i uczniowie z terenu Jas艂a, powiatu jasielskiego zajmuj膮 czo艂owe miejsca reprezentuj膮c w艂a艣nie ten powiat w turniejach bezpiecze艅stwa ruchu drogowego. Turnieje s膮 organizowane wsp贸lnie przez Wojew贸dzkie O艣rodki Ruchu Drogowego, Policj臋, jak r贸wnie偶 Polski Zwi膮zek Motorowy i poszczeg贸lne automobilkluby. – obja艣nia Piotr W贸jcikiewicz, przewodnicz膮cy Komisji Rewizyjnej Zarz膮du Okr臋gowego Polskiego Zwi膮zku Motorowego w Rzeszowie.

Podczas zawod贸w przeprowadzono cztery konkurencje. Na wst臋pie uczniowie pisali test wiedzy o bezpiecze艅stwie ruchu drogowego, znajomo艣ci przepis贸w prawa o ruchu drogowym, rozpoznawania znak贸w drogowych oraz zachowania si臋 na skrzy偶owaniach. Nast臋pnie odby艂a si臋 jazda sprawno艣ciowa rowerem po alejkach Miasteczka Ruchu Drogowego oraz specjalnie wyznaczonym torze przeszk贸d, gdzie uczestnicy prezentowali posiadan膮 wiedz臋 w praktyce. Ostatnim etapem zmaga艅 by艂o udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej w pozorowanym wypadku komunikacyjnym. Dru偶yna mia艂a za zadanie zabezpieczenie miejsca zdarzenia, zaalarmowanie s艂u偶b ratowniczych, udzielenie niezb臋dnej pomocy oraz wsparcia psychicznego.

Nad sprawn膮 realizacj膮 poszczeg贸lnych etap贸w turnieju czuwali funkcjonariusze Wydzia艂u Ruchu Drogowego Komendy Wojew贸dzkiej Policji w Rzeszowie i Komendy Powiatowej Policji w Ja艣le oraz ratownicy drogowi Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego. S臋dzi膮 g艂贸wnym by艂 nadkom. Pawe艂 Grze艣 z Wydzia艂u Ruchu Drogowego KWP w Rzeszowie.

Po wielu godzinach zmaga艅 najlepszymi okazali si臋 uczniowie Szko艂y Podstawowej w Czarnej (powiat d臋bicki): Emilia Piekarz, Anna Kizior, Adam Piekarz, opiekun Jerzy Ostr臋ga.

Drugie miejsce zaj臋艂a Szko艂a Podstawowa w Przec艂awiu (powiat mielecki): Marcin S艂膮ba, Julia Kopacz, Hubert Malinowski, opiekun Piotr Su艂ek. Na ostatnim stopniu podium uplasowa艂a si臋 Szko艂a Podstawowa w Nozdrzcu (powiat brzozowski): Pawe艂 Gierula, Natalia Prokop, Olaf Serwatka, opiekun Barbara Karnas. Reprezentanci powiatu jasielskiego 鈥 Szko艂a Podstawowa w Sko艂yszynie 鈥 znalaz艂a si臋 na wysokim sz贸stym miejscu. Natomiast gospodarze, czyli Szko艂a Podstawowa nr 12 z Oddzia艂ami Integracyjnymi im. Ignacego 艁ukasiewicza w Zespole Szk贸艂 Miejskich nr 3 w Ja艣le, uplasowali si臋 na miejscu dwunastym.

Na trzech pierwszych miejscach w klasyfikacji indywidualnej stan臋li: Emilia Piekarz (Szko艂a Podstawowa w Czarnej, powiat d臋bicki), Adam Piekarz (r贸wnie偶 Szko艂a Podstawowa w Czarnej, powiat d臋bicki) i Hubert Malinowski (Szko艂a Podstawowa w Przec艂awiu, powiat mielecki).

Puchary, medale oraz nagrody rzeczowe wr臋czyli laureatom i pozosta艂ym uczestnikom: wiceprezes Zarz膮du Okr臋gowego PZM w Rzeszowie Jan J臋drzejko, Komendant Powiatowy Policji w Ja艣le m艂. insp. Krzysztof 艁opusza艅ski, przewodnicz膮cy Rady Miejskiej Jas艂a IX kadencji Marcin W臋grzyn, dyrektor Zespo艂u Szk贸艂 Miejskich nr 3 w Ja艣le Aleksandra Zajdel-Kijowska, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Stanis艂aw Radzik oraz skarbnik JKMiRD Marian Baran.

Podczas ceremonii fina艂owej przewodnicz膮cy Rady Miejskiej Jas艂a Marcin W臋grzyn podzi臋kowa艂 m艂odzie偶y wraz z ich opiekunami za odwiedzenie naszego miasta oraz udzia艂 w tym jak偶e wa偶nym wydarzeniu: – 呕ycz臋 Wam, aby艣cie si臋 dalej rozwijali i dalej promowali to bezpiecze艅stwo, kt贸re jest bardzo wa偶ne w dzisiejszym czasie. Pozwalam sobie zaprosi膰 pa艅stwa do Jas艂a, kt贸re jest otwarte nie tylko na takie wydarzenia jak to dzisiejsze tylko jest otwarte na wszystkich. Mamy tutaj co pokaza膰. Zapraszamy Was serdecznie, 偶eby przyje偶d偶a膰 i odwiedza膰 nasze miasto nie tylko raz do roku. Mam nadziej臋, 偶e Jas艂o jest go艣cinne i r贸wnie偶 zaprasza po raz kolejny na to wydarzenie. 呕ycz臋 wszystkim wszystkiego dobrego.

Na wniosek Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, Zarz膮d G艂贸wny Polskiego Zwi膮zku Motorowego w Warszawie nada艂 Srebrn膮 Odznak臋 Honorow膮 PZM Damianowi Palarowi – wieloletniemu dzia艂aczowi JKMiRD. Wyr贸偶nienie wr臋czyli: wiceprezes ZO PZM w Rzeszowie Jan J臋drzejko oraz prezes JKMiRD Stanis艂aw Radzik.

KLASYFIKACJA KO艃COWA TURNIEJU:

1 miejsce: Szko艂a Podstawowa w Czarnej, powiat d臋bicki
2 miejsce: Szko艂a Podstawowa w Przec艂awiu, powiat mielecki
3 miejsce: Szko艂a Podstawowa w Nozdrzcu, powiat brzozowski
4 miejsce: Szko艂a Podstawowa w Gniewczynie 艁a艅cuckiej, powiat 艂a艅cucki
5 miejsce: Szko艂a Podstawowa w Gwo藕nicy G贸rnej, powiat strzy偶owski
6 miejsce: Szko艂a Podstawowa w Sko艂yszynie, powiat jasielski
7 miejsce: Zesp贸艂 Szk贸艂 w Rani偶owie, powiat kolbuszowski
8 miejsce: Szko艂a Podstawowa w Krzeszowie, powiat ni偶a艅ski
9 miejsce: Szko艂a Podstawowa w B贸brce, powiat leski
10 miejsce: Szko艂a Podstawowa nr 1 w G贸rnie, powiat rzeszowski
11 miejsce: Zesp贸艂 Szkolno-Przedszkolny w Surochowie, powiat jaros艂awski
12 miejsce: Szko艂a Podstawowa nr 12 w Ja艣le, powiat jasielski
13 miejsce: Zesp贸艂 Szkolno-Przedszkolny w Ja膰mierzu, powiat sanocki
14 miejsce: Szko艂a Podstawowa w K艂y偶owie, powiat stalowowolski
15 miejsce: Szko艂a Podstawowa nr 3 w Tarnobrzegu, miasto Tarnobrzeg
16 miejsce: Szko艂a Podstawowa w Chmielowie, powiat tarnobrzeski
17 miejsce: Szko艂a Podstawowa nr 1 w Rzeszowie, miasto Rzesz贸w

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

S艁OWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Tw贸j adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola s膮 oznaczone *