Wiceminister nauki na uczelni w Jaśle

Z oficjalną wizytą do Jasła przybył Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prof. dr hab. Andrzej Szeptycki gościł w Podkarpackiej Szkole Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza, gdzie spotkał się z władzami uczelni, zapoznał się z prowadzonymi kierunkami oraz bazą dydaktyczno-naukową. Rozmawiano również o dalszych planach rozwoju szkoły i planowanych przez nią do uruchomienia nowych form kształcenia, dostosowanych do aktualnych potrzeb lokalnego rynku pracy.
W siedzibie Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle wiceszefa resortu nauki powitały władze uczelni w osobach: rektora – dr Katarzyny Szajowskiej, prof. PSW; kanclerza ds. finansowo – administracyjnych – Marka Polańskiego, kanclerza ds. promocji i rozwoju – Pawła Polańskiego, dziekana Wydziału Ekonomii, Finansów i Transportu – dr. Inż. Joanny Bril, prof. PSW oraz wykładowcy – dr. inż. Jana Turka, prof. PSW.
W trakcie oprowadzania po aulach wykładowych oraz salach lekcyjnych zaproszony gość mógł się zapoznać m.in. z aktualnymi kierunkami kształcenia, dostosowanymi do potrzeb lokalnego rynku pracy oraz poczynionymi inwestycjami mającymi na celu poprawę istniejącego stanu technicznego bazy dydaktyczno-naukowej uczelni, m.in. poprzez zakup specjalistycznego wyposażenia, rozwoju sieci teleinformatycznej czy poprawy dostępności obiektu dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Celem dzisiejszej wizyty wiceministra na Podkarpaciu była możliwość osobistego zapoznania się z potrzebami uczelni wyższych.
– Uczelnie wyższe w Polsce są autonomiczne. To jest konstytucyjna zasada, do której jesteśmy bardzo przywiązani. W związku z tym uczelnie nie są jednostkami podległymi ministerstwu. Są naszymi partnerami, a z partnerami trzeba rozmawiać po to, żeby lepiej poznać wzajemny potencjał, żeby wysłuchać swoje potrzeby i oczekiwania. To jest główny cel mojej dzisiejszej wizyty na Podkarpaciu – w Sanoku, Krośnie i pod koniec dnia w Jaśle. W Polsce mamy ponad 300 wyższych uczelni. Oczywiście, nie ze wszystkimi każdy członek kierownictwa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma bezpośredni kontakt. Natomiast z inicjatywy posła Bartosza Romowicza umówiliśmy spotkania na uczelniach w Sanoku, Krośnie i wreszcie w Jaśle. Właśnie po to, żebym z jednej strony lepiej poznał ich działalność, z drugiej strony też po to, żeby lepiej zrozumieć jakie są ich potrzeby. – powiedział prof. dr. hab. Andrzej Szeptycki.
Kładzie on nacisk na to, że takie uczelnie jak m.in. ta w Jaśle są istotnym uczestnikiem lokalnego życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego.
– Przede wszystkim dlatego, że one dają szanse młodym ludziom, żeby nie musieli stąd wyjeżdżać. Oczywiście wielu młodych ludzi wyjeżdża ze swoich rodzinnych stron do większych ośrodków i jest to zjawisko o tyleż znane i nieuniknione co potencjalnie pociągające za sobą negatywne skutki, bo prowadzi do depopulacji tej Polski regionalnej, tych mniejszych ośrodków. Z tego powodu działalność uczelni takich jak ta, w której dzisiaj w Jaśle jesteśmy, odgrywa istotną rolę, bo daje tym młodym ludziom pewną alternatywę. Chcesz wyjechać na studia do Rzeszowa, Lublina, Krakowa, Warszawy – oczywiście możesz jechać, ale jeśli nie chcesz, a może nie możesz dlatego, że Cię nie stać, że masz tutaj pracę, rodzinę, ale chciałbyś podnieść swoje kwalifikacje, to możesz to zrobić na miejscu. Również z perspektywy naszego ugrupowania politycznego, czyli Polski 2050, to jest bardzo istotne. Dlatego, że nam zależy na policentrycznym rozwoju Polski. Tzn. uważamy, że każdemu mieszkańcowi Polski powinno być dobrze tam, gdzie mieszka. My nie chcemy przeciwstawiać Polski „A” Polsce „B”, czy wielkich ośrodków miejskich mniejszym. Natomiast uważamy, że rozwój Polski powinien się dokonywać całościowo, bez szkody dla tych czy innych jej mieszkańców. W tym kontekście te mniejsze uczelnie, które stwarzają nowe możliwości dla młodych ludzi z regionu, które też dobrze znają rynek pracy – one wiedzą jacy pracownicy są potrzebni, potrafią elastycznie na potrzeby tego rynku pracy reagować, odgrywają istotną rolę. Budują ten lokalny kapitał społeczny, kulturowy, gospodarczy i w efekcie pozwalają tym, którzy chcą tu zostać na to, żeby tutaj pozostali. – powiedział.
Dzisiejsze rozmowy, które toczyły się między przedstawicielem polskiego rządu, a władzami uczelni, nie miały tylko i wyłącznie charakteru kurtuazyjnego, co podkreślił wiceszef resortu nauki i szkolnictwa wyższego.
– Uczelnie zgłaszają nam różnego rodzaju problemy, wyzwania, z którymi się mierzą. Przy czym w niektórych przypadkach są to sprawy, które można wesprzeć finansowo – o ile takie środki się znajdą w budżecie. W innych przypadkach to są sprawy, które wymagają przejścia pewnej ścieżki proceduralnej i to jest keys – otwieranie nowych kierunków studiów. Są też wreszcie problemy, które często wymagają kontaktu z jakimś innym resortem lub instytucją państwową. Nie wszystkie sprawy jesteśmy w stanie załatwić natomiast to co potrafimy to nad tym będziemy pracować. – podkreślił.
| POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI
Wiceministrowi towarzyszył, wywodzący się z Podkarpacia, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Bartosz Romowicz (klub parlamentarny Trzecia Droga – Polska 2050).
– Pan minister pochodzi z Warszawy natomiast z Podkarpacia nie ma ani jednego ministra w tym rządzie więc postanowiłem jako parlamentarzysta z tego okręgu, że tych ministrów trzeba przywozić na Podkarpacie i pokazywać im inną perspektywę. – tłumaczył.
Parlamentarzysta oświadczył, że jeszcze za poprzednich rządów były zakusy na to, aby takie małe uczelnie jak te, które są w naszym regionie, m.in. Sanoku, Krośnie czy Jaśle, przestały funkcjonować, a powinno stawiać się tylko i wyłącznie na duże ośrodki akademickie.
– Kiedy okazuje się jak rozwijają się te uczelnie jak te w Krośnie czy Sanoku, które są publiczne, to one niczym nie odstają od tych dużych ośrodków akademickich. A co więcej, są takie obszary, w których bardzo mocno je przewyższają. Trochę inną specyfikę ma ta uczelnia w Jaśle, bo tu mamy jednak uczelnię prywatną, bardziej weekendową. Ale jeżeli popatrzymy na Krosno i Sanok to chociażby realizacja tych centrów symulacji medycznych, fizjoterapii czy 5G, które zostało uruchomione w listopadzie na uczelni w Krośnie to są naprawdę rzeczy, które dają wartości dodanej tym miejscom. Taka wizyta to jest m.in. pokazanie panu ministrowi, ale także jego urzędnikom, bo jestem przekonany, że z tego spotkania także ci urzędnicy uzyskają informacje, w jakim kierunku powinny pójść małe ośrodki. W nie też trzeba doinwestowywać. Tym bardziej, że rok do roku uczelnia w Sanoku uzyskuje studentów, a nie traci, a w Polsce jest trend, że uczelnie tracą. – powiedział poseł Romowicz.
W jasielskiej uczelni kształci się obecnie przeszło 600 studentów. – Prowadzimy kształcenie na trzech kierunkach – transport w stopniu inżynierskim i magisterskim, ekonomia w stopniu licencjackim i magisterskim oraz finanse i rachunkowość w stopniu licencjackim. Natomiast mamy też szereg studiów podyplomowych, z których największym zainteresowaniem cieszy się kierunek MBA, który będziemy teraz uruchamiać oraz certyfikat kompetencji zawodowych na kierunku transport. Prowadzimy też inne szkolenia, które można podglądnąć na naszej stronie internetowej, także serdecznie zapraszam do studiowania na naszej uczelni. – mówi dr Katarzyna Szajowska, prof. PSW – Rektor Podkarpackiej Szkoły Wyższej w Jaśle.
Władze uczelni upatrują w wizycie tak ważnego gościa szanse na swój dalszy rozwój. Chociażby w kontekście planowanego do uruchomienia nowej formy kształcenia – kosmetologii.
– Właśnie jesteśmy po rozmowach. Pan minister potwierdził, że to jest ciekawy kierunek. My, jako uczelnia, zrobiliśmy już badania regionalnego rynku pracy i widzimy, że jest duże zainteresowanie tym kierunkiem. Dlatego będziemy składać wniosek w Ministerstwie Nauki o pozytywną ocenę i przyznanie nam możliwości prowadzenia tego kierunku. Właściwie my już mamy wszystko przygotowane. Mamy skompletowaną kadrę naukowo-dydaktyczną, mamy już zaplanowane laboratoria, które są obowiązujące na tym kierunku. Właściwie tylko czekamy na zgodę ministra. – tłumaczy dr Katarzyna Szajowska.
(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl